Radio Białystok | Wiadomości | 30 mln zł z UE na żłobki i kluby malucha w Podlaskiem

30 mln zł z UE na żłobki i kluby malucha w Podlaskiem

22.03.2018, 19:36, akt. 19:58

30 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego jest do zdobycia w otwartym konkursie w Podlaskiem na opiekę nad małymi dziećmi w żłobkach czy klubach malucha. Konkurs na dotacje ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.

Dmitry Vereshchagin, Fotolia.com
Dmitry Vereshchagin, Fotolia.com

To pierwszy konkurs w nowej, otwartej formule - poinformował w czwartek (22.03) wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Hubert Ostapowicz.

Zmiana polega na tym, że wnioski będą oceniane w kilku rundach w kilkumiesięcznych odstępach, w ramach jednego konkursu. Ma to być wygodniejsze dla zainteresowanych. Jeśli ktoś nie zdąży (złożyć wniosku) teraz, to może to zrobić później. Wszystko po to, żeby nie tracić czasu

- wyjaśnia Hubert Ostapowicz.

Wnioski o dotacje można będzie składać od 30 marca. W piątek (23.03) w WUP zaplanowano spotkanie informacyjne dla zainteresowanych tymi dotacjami.

Ma powstać 817 miejsc opieki dla najmłodszych

Dotychczas w czterech konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na żłobki i kluby malucha rozdysponowano w formie dotacji w Podlaskiem ok. 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Ma powstać 817 miejsc opieki dla najmłodszych w żłobkach i klubach malucha. Hubert Ostapowicz poinformował, że większość z tych miejsc już funkcjonuje.

Będą zmiany w regulaminie konkursu?

Niewykluczone, że w trakcie konkursu będzie zmieniony regulamin. Hubert Ostapowicz poinformował, że województwo podlaskie wnioskowało do Komisji Europejskiej, aby zmienić niektóre warunki, bo nie przystają do realiów.

Oczekiwana - jak mówi Hubert Ostapowicz - zmiana ma np. dotyczyć tego, że z tworzonych miejsc będą mogły także korzystać dzieci rodziców pracujących, a nie jak dotychczas bezrobotnych lub takich, którzy kończą swój urlop rodzicielski i będą wracać do pracy. Obowiązującym ograniczeniem w projektach żłobkowych z tego programu jest też to, że jedynie do 10 proc. środków może być przeznaczone na wydatki inwestycyjne.

Cały czas czekamy na oficjalną zgodę Komisji Europejskiej na zmianę w Regionalnym Programie Operacyjnym 

- mówi Hubert Ostapowicz.

Więcej miejsc opieki także w ramach programu Maluch+

W Podlaskiem miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi przybywa także dzięki pieniądzom z rządowego programu Maluch+. Dotacje - 13,9 mln zł - w 2018 r. dostało blisko 90 podmiotów.

Jak poinformowała w czwartek (22.03) zastępca dyrektora wydziału certyfikacji i funduszy europejskich w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Urszula Czarnecka, w 2018 r. w regionie planowane jest dzięki temu programowi utworzenie 882 nowych miejsc opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia (pierwotnie była mowa o 897 miejscach, ale jeden podmiot wycofał się z projektu) i utrzymanie ok. 1,6 tys. już istniejących miejsc.

Miejsca opieki dla maluchów tworzą zarówno samorządy, jak i podmioty prywatne. W ramach programu Maluch+ takie placówki powstaną m.in. w gminie Mielnik i mieście Sejny, gdzie dotychczas takiej oferty opieki nad dziećmi nie było. Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że w tych dwóch gminach powstanie 26 miejsc opieki.

źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ:


Radni PiS: dofinansowanie prywatnych żłobków nie z budżetu miasta

9.02.2018, 16:31

Radni PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość, nie zgadzają się na to, by z budżetu miasta dofinansowywane były miejsca w prywatnych żłobkach.


Radni PO chcą dofinansowania niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych

23.01.2018, 13:10

To ma być pomoc rodzicom, ale też przedsiębiorcom. Radni Platformy Obywatelskiej chcą dofinansować z budżetu Białegostoku pobyt dzieci w niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych.


Więcej żłobków i klubów malucha może powstać w Podlaskiem dzięki programowi Maluch plus

8.11.2017, 16:30

Więcej żłobków i klubów malucha może powstać w Podlaskiem dzięki rządowemu programowi Maluch plus, z którego samorządy i inne podmioty mogą zdobyć dotacje na ten cel. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zachęcał w środę (8.11) do sięgania po te pieniądze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fotolia.com
POGODA
24.01.2019, 11:14, akt. 11:43

Mróz w Podlaskiem nie odpuszcza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok