Radio Białystok | Wiadomości | Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny odzyskuje dawny blask

Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny odzyskuje dawny blask

autor: Tomasz Kubaszewski

1.04.2018, 08:15, akt. 08:40

Za 10 lat były klasztor będzie jak nowy. Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny - pokamedulski klasztor w Wigrach - odzyskuje dawny blask. 

foto: Renata Siepka
foto: Renata Siepka

Po remoncie jest budynek Domu Królewskiego

Zakończył się remont jednego z największych znajdujących się tu budynków - Domu Królewskiego, na finiszu są prace w Kaplicy Kanclerskiej. Jak jednak mówi prezes zarządzającej byłym klasztorem Fundacji Wigry Pro i tamtejszy proboszcz ks. Jacek Nogowski, wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Niedługo rozpocząć się ma remont eremów górnych wraz z wieżą.

Złożyliśmy do Ministerstwa Kultury kolejny projekt na dofinansowanie na 5 mln euro. Przeszedł pozytywnie. Z ochrony zabytków przy ministerstwie otrzymujemy dofinansowanie na dokończenie remontu kościoła. Pozostają nam jeszcze eremy tarasu dolnego wraz z murami oporowymi, do tego dochodzi budynek refektarza, z Domem Przeora, no i Dom Furtiana

- dodaje ks. Jacek Nogowski.

Całkowity remont klasztoru może potrwać 10 lat

Na przeprowadzenie tych prac potrzebne są miliony złotych. Ksiądz Jacek Nogowski poszukuje ich przede wszystkim w funduszach unijnych. Ma nadzieję, że, podobnie jak do tej pory, z pozytywnym skutkiem i w dającej się przewidzieć perspektywie, pokamedulski klasztor będzie wyglądał jak nowy.

Wszystko zależy od tego, skąd uda nam się zdobyć fundusze. My nie jesteśmy w stanie sami wyremontować tego klasztoru. Myślę, że to jest taka perspektywa do 10 lat

- tłumaczy ks. Jacek Nogowski. 

W latach 1973-2010 pokamedulski klasztor dzierżawiło od Kościoła Ministerstwo Kultury i Sztuki. Potem obiekt wrócił do właściciela. Okazało się wówczas, że mimo ponoszonych przez lata przez Skarb Państwa potężnych nakładów inwestycyjnych, niemal wszystkie budynki wymagają gruntowanych remontów.

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Choroszczy powstanie historyczny rynek mimo wątpliwości radnych

29.03.2018, 17:26

Choroszcz - podobnie jak wiele miast i miasteczek w Podlaskiem - czeka na rewitalizację. Przebudowany ma być Rynek 11 Listopada w centrum w Choroszczy.


Pochodzący z Łomży Żydzi chcą stworzyć w mieście centrum pamięci o przodkach

29.03.2018, 14:07

Dom kultury, mini muzeum, ale przede wszystkim centrum pamięci o przodkach chcą stworzyć w Łomży wywodzący się z tego miasta mieszkańcy Izraela.


Można zgłosić chatę, studnię, a nawet płot – konkurs na najlepiej zachowany zabytek drewniany w Podlaskiem

25.02.2018, 08:44

To jedyny taki konkurs w Polsce - komisja specjalistów po raz 14. wybierać będzie najlepiej zachowany zabytek drewniany w naszym województwie.


Perła Suwalszczyzny - klasztor kamedułów w Wigrach odzyskuje swój blask

20.04.2017, 11:38

Rozpoczął się generalny remont dwóch zabytkowych budynków wigierskiego klasztoru, na które udało się pozyskać prawie 10 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Jarmark w wigierskim klasztorze, fot. Anna Przybycień
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 08:49

Dwudniowy Jarmark Wigierski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok