Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy naukowcy opatentowali "sztuczną ślinę"

Białostoccy naukowcy opatentowali "sztuczną ślinę"

autor: Ryszard Minko

4.04.2018, 14:44, akt. 15:38

Ma właściwości zbliżone do naturalnych – naukowcy z Politechniki Białostockiej i UMB opatentowali "sztuczną ślinę". Preparat może być bardzo pomocny w przypadkach terapii przeciwnowotworowej a także przy stosowaniu blisko 400 leków zaburzających pracę ślinianek.

Białostoccy naukowcy opatentowali "sztuczną ślinę", fot. Katarzyna Cichoń, źródło: pb.edu.pl
Białostoccy naukowcy opatentowali "sztuczną ślinę", fot. Katarzyna Cichoń, źródło: pb.edu.pl

Białostoccy naukowcy opatentowali "sztuczną ślinę" - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Początkiem prac nad wynalazkiem było obserwowalne szybkie niszczenie się elementów ortodontycznych u niektórych pacjentów. Jak mówi koordynator projektu dr Joanna Mystkowska z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej – osoby z problemami pracy ślinianek skarżyły się na szybkie niszczenie np. protez. Dlatego początkowe prace dotyczyły przede wszystkim stworzenia preparatu o dobrych właściwościach smarujących – przyznaje. 

"Sztuczna ślina" ma właściwości bakteriobójcze i trawienne

Naukowcy postanowili jednak wzbogacić preparat o dodatkowe cechy, które maksymalnie upodabniałyby go do śliny naturalnej, która nie tylko nawilża, ale ma też właściwości bakteriobójcze czy trawienne.

Dlatego do projektu Politechniki zaproszono specjalistów z Uniwersytetu Medycznego. Między innymi przy wykorzystaniu nanotechnologii udało się stworzyć preparat o właściwościach najbardziej zbliżonych do naturalnych. Użyto do tego między innymi koloidalnego złota na specjalnie przygotowanym podłożu przygotowanym przy użyciu plazmy niskociśnieniowej – mówi profesor Halina Car z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Stres i nieodpowiednia higiena może zaburzać pracę ślinianek

Szacuje się, że problemy z suchością jamy ustnej może mieć do 40 procent populacji, głównie osoby starsze przyjmujące leki, np. na depresję czy nadciśnienie. Dr Joanna Mystkowska dodała, że współczesny sposób życia w napięciu i stresie i przy nieodpowiedniej higienie, może wpływać na zaburzenia wydzielania śliny

Przy zaburzeniu wydzielania śliny nie jesteśmy w stanie mówić, jeść, przełykać, obniżone są właściwości trawienne, oczyszczające, reminalizacyjne - wskazywała dr Joanna Mystkowska.

Prof. Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dodała, że problemy mają też osoby chore na raka, np. ślinianek - czyli gruczołów produkujących ślinę, ale też pacjenci, którzy mają uszkodzone te gruczoły na skutek ciężkich terapii w onkologii. "Stąd też liczba osób, którym jest potrzebny preparat sztucznej śliny jest wzrastająca w sposób zaskakujący również dla nas" - mówiła prof. Car.

Właścicielami patentu są obie uczelnie oraz prywatna spółka z branży nanotechnologii. Trwają prace nad komercjalizacją wynalazku i stworzeniem wyrobu medycznego dostępnego w aptekach.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Medyczny otrzymał 7 mln zł na rozwój jakości kształcenia

3.04.2018, 06:30

7,2 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na realizację programu rozwoju.


Na Politechnice Białostockiej przyznano statuetki absolwentom, którzy odnieśli sukces

28.03.2018, 14:29

Wynalazcy, architekci, przedsiębiorcy i sportowiec - to pierwsze czternastoosobowe grono Honorowych Ambasadorów Politechniki Białostockiej.


Generalny remont i nowy sprzęt medyczny – poprawi się komfort pacjentów Wojewódzkiego Szpitala

16.02.2018, 11:42

Każdego roku trafia tam ponad 600 pacjentów z bezpośrednim zagrożeniem życia. Teraz chorzy mogą liczyć na znacznie lepsze i skuteczniejsze warunki leczenia. W Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku otwarto całkowicie przebudowany i na nowo wyposażony oddział intensywnej opieki kardiologicznej.


Uniwersytet Medyczny chce uruchomić studia z biostatystyki

12.02.2018, 17:28

Umiejętności z dziedziny medycyny, informatyki i statystyki, niezbędne w interpretowaniu danych medycznych, będą mogli zdobyć absolwenci studiów licencjackich z biostatystyki, które chce uruchomić Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


Białostoccy naukowcy pracują nad udoskonaleniem sztucznej śliny

4.07.2016, 15:51

Naukowcy z Białegostoku chcą stworzyć sztuczną ślinę, która będzie miała identyczne właściwości jak prawdziwa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, 13.06.2013, foto Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
22.08.2019, 08:20, akt. 08:32

Co dalej z mundurowym liceum WSAP?


Bitwa Białostocka z 1920 r. - rekonstrukcja, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
22.08.2019, 07:23, akt. 07:28

Mija 99 lat od Bitwy o Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok