Radio Białystok | Wiadomości | "Inicjatywa dla Białegostoku" walczy o więcej zieleni w mieście - wśród pomysłów np. ogród botaniczny

"Inicjatywa dla Białegostoku" walczy o więcej zieleni w mieście - wśród pomysłów np. ogród botaniczny

4.04.2018, 18:33, akt. 19:24

"Inicjatywa dla Białegostoku" to oddolny ruch, który chce zmieniać Białystok - mówiła w środę (4.04) na konferencji prasowej w Białymstoku liderka ruchu dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z tego komitetu. Chcą, by w mieście było więcej zieleni.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Białystok staje się coraz mniej zielonym miastem

Katarzyna Sztop-Rutkowska mówiła, że badania pokazują, iż Białystok nie jest "niezwykle zielony" jak mogłoby się wydawać. Przytoczyła dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 r, z których wynika, że spośród 18 największych miast Polski, Białystok jest na 16. miejscu pod względem powierzchni obszarów zielonych przypadających na jednego mieszkańca. "Wcale nie jest tak dobrze jak być powinno" - dodała.

Jak mówił biolog, dr Krzysztof Deoniziak z tego komitetu, sytuacja w mieście pod względem zieleni jest coraz gorsza; prowadzone są wycinki, nie ma nowych nasadzeń, a miasto z zielonego miasta, staje się pustynią. Jakub Macewicz natomiast zwrócił uwagę, że w ostatnich latach nie powstały żadne nowe parki, a wycinka drzew pod inwestycje prowadzona jest "bezrefleksyjnie".

M.in. rewitalizacja rzeki Białej i małe ogrody przy szkołach 

Wśród propozycji "Inicjatywy dla Białegostoku" na zmianę tej sytuacji jest m.in. powstawanie nowych parków i zielonych miejsc, gdzie będą mogli wypoczywać mieszkańcy, rewitalizacja rzeki Białej, która ich zdaniem powinna być priorytetem. Społecznicy chcą też postawić na edukację ekologiczną i przyrodniczą, mają pomysł, by w Białymstoku powstał ogród botaniczny, a także małe ogrody przy szkołach, gdzie dzieci mogłyby uprawiać warzywa.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inicjatywa "Kocham Białystok" ma kandydata na prezydenta miasta

4.04.2018, 17:56

"Kocham Białystok" - to nazwa inicjatywy społecznej, która chce wystartować w wyborach samorządowych w Białymstoku. Jej kandydatem na prezydenta miasta ma być kojarzony dotychczas z partią Wolność Marcin Sawicki.


W niektórych miejscach w Białymstoku nie ma już drzew - wycinki związane są z inwestycjami

12.03.2018, 15:42

Ile łącznie drzew i krzewów przeznaczonych jest do wycinki, trudno policzyć. Wiadomo jednak, że tych wyciętych będzie więcej niż nowo nasadzonych. W wielu miejscach Białegostoku trwa usuwanie drzew.


"Inicjatywa dla Białegostoku" wystartuje w wyborach samorządowych

12.03.2018, 14:14

Przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych utworzyli społeczny komitet wyborczy "Inicjatywa dla Białegostoku". Chcą startować w jesiennych wyborach samorządowych. Nie wykluczają, że zgłoszą kandydata na prezydenta miasta.


Działacze Greenpeace apelują do ministra, by nie odnawiać Puszczy Białowieskiej po wycince

5.03.2018, 13:12

Przez ostatnie miesiące próbowali powstrzymać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, teraz rozpoczynają kampanię przeciwko sztucznym nasadzeniem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com
KULTURA
27.03.2023, 09:57, akt. 12:07

W Łapach tydzień z teatrem


Fotolia.com
KRAJ
27.03.2023, 09:16, akt. 09:44

Oszuści znów podszywają się pod ZUS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok