Radio Białystok | Wiadomości | Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej

Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej

autor: Ryszard Minko

17.04.2018, 10:26, akt. 17:51

Polska naruszyła unijne prawo prowadząc wycinkę w Puszczy Białowieskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Podzielił tym samym argumenty Komisji Europejskiej i odrzucił wyjaśnienia Polski, że wycinka była konieczna ze względu na kornika drukarza.

Puszcza Białowieska, fot. Aneta Gałaburda
Puszcza Białowieska, fot. Aneta Gałaburda

Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sędziowie uznali, że prowadzone prace pogorszyły stan siedlisk gatunków chronionych.

Taki wyrok nie jest zaskoczeniem dla działaczy organizacji ekologicznych, którzy od kilku miesięcy aktywnie protestują w Puszczy Białowieskiej. 

To jest wielkie święto Puszczy Białowieskiej i święto jej obrońców. To naruszenie prawa jest bezsprzeczne i zostało popełnione w wielkiej skali, wycięto ponad 180 tysięcy drzew, z czego ponad połowę pozyskano nielegalnie w siedliskach podlegających ochronie

- mówi Adam Bohdan z Dzikiej Polski.

Jak mówi profesor Tomasz Wesołowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, wyrok TSUE pokazał, ze to obrońcy przyrody mieli rację. Jego zdaniem, zdewastowana piłami puszcza może się odrodzić, ale potrzeba na to czasu. Nie powinno się tego przyspieszać, sztucznymi nasadzeniami, które planują leśnicy.

Łukasz Synowiecki z Obozu dla Puszczy uważa, że po wyroku Trybunału, policja i leśnicy powinni wycofać z sądu wnioski o ukaranie protestujących. Chodzi o ponad 130 spraw, które rozpatruje hajnowski sąd. Część wyroków już zapadła. Zależnie od składu sędziowskiego - protestujący są uniewinniani z uwagi na wyższy interes społeczny albo uznawani za winnych wykroczeń, ale bez wymierzania im kary.

Minister Środowiska deklaruje, że Polska dostosuje się do wyroku i nie będą prowadzone masowe cięcia w Puszczy

Podobnie mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, jednak dodaje, że lasy państwowe będą teraz opracowywały harmonogram prac w Puszczy Białowieskiej, które będą akceptowalne przez Komisję Europejską. Zapowiedział, że chodzi głownie o usuwanie drzew zagrażających niekontrolowanym wywróceniem się. 

W ubiegłym roku w Puszczy Białowieskiej wycięto prawie 200 tysięcy metrów sześciennych drzew.

| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


RDLP planuje posadzić w Puszczy Białowieskiej m.in. dęby, sosny i świerki

14.03.2018, 15:26

Mimo apeli ekologów, wszystko wskazuje na to, że na początku kwietnia w Puszczy Białowieskiej będą nasadzenia nowych drzew.


Działacze Greenpeace apelują do ministra, by nie odnawiać Puszczy Białowieskiej po wycince

5.03.2018, 13:12

Przez ostatnie miesiące próbowali powstrzymać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, teraz rozpoczynają kampanię przeciwko sztucznym nasadzeniem.


PO złożyło w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Puszczy Białowieskiej

29.12.2017, 19:11

PO chce, by w Sejmie powstała komisja śledcza, która zajęłaby się m.in. wyjaśnieniem faktycznego celu wycinki w Puszczy Białowieskiej, którym mogło być - według PO - przekształcenie jej w "las o charakterze gospodarczym". Do Sejmu trafił projekt uchwały w tej sprawie.


Gowin o Puszczy Białowieskiej: opierajmy decyzje polityczne o argumenty naukowe

4.12.2017, 18:13

Ważne, byśmy decyzje polityczne opierali głównie o argumenty naukowe - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konferencji naukowej o Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko mówił, że teraz dyskusja opierać się może na nowych danych dot. siedlisk.


Minister Szyszko - Polska musi wygrać w sprawie Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej

3.12.2017, 14:56

Polska musi wygrać w sporze z KE ws. obszarów Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej - powiedział w niedzielę (3.12) po południu w Białowieży minister środowiska Jan Szyszko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok