Radio Białystok | Wiadomości | Oddział Intensywnej Terapii w BCO ma kontrakt z NFZ-em

Oddział Intensywnej Terapii w BCO ma kontrakt z NFZ-em

17.04.2018, 15:16, akt. 17:49

Pacjenci w najcięższych stanach zagrożenia życia z Białostockiego Centrum Onkologii, ale też z innych szpitali w mieście, znajdą pomoc na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, który we wtorek (17.04) oficjalnie otwarto w BCO.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Oddział Intensywnej Terapii w BCO ma kontrakt z NFZ-em - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kontrakt pozwoli na rozwój szpitala

Oddział powstał jesienią 2015 r., ale dopiero od 1 kwietnia 2018 r. jego usługi: hospitalizacja w anestezjologii i intensywnej terapii, hospitalizacja w ginekologii onkologicznej i w ramach tzw. pakietu onkologicznego są zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjenci byli przyjmowani, oddział działał "w okrojonym zakresie", ale - jak mówiła dyrektor BCO Magdalena Borkowska - nie był rozliczany ich pobyt. Wyjaśniła, że teraz kontrakt oznacza "dodatkowe środki finansowe". 

- I w tym momencie możemy rozwijać nasz szpital - dodała Magdalena Borkowska.

Trafiają tam chorzy, np. z ostrą niewydolnością oddechową, oddechowo-krążeniową, wielonarządową (wymagający dializy nerek), po udarach mózgu.

Podlaski NFZ podkreśla, że nie było wcześniej wniosku z BCO o taki kontrakt

Gdy został złożony, odbył się konkurs na te świadczenia i zawarto umowę. Dyrekcja BCO precyzuje, że świadczenia zakontraktowano po dokupieniu na oddział sprzętu medycznego za około 500 tys. zł. Zakontraktowano cztery łóżka, choć na oddziale jest ich pięć. Umowa obowiązuje do końca czerwca 2021 r.

Oddział intensywnej terapii jest oddziałem niezbędnym, szczególnie w tak dużym, specjalistycznym szpitalu, dlatego cieszę się, że oddział wojewódzki NFZ będzie mógł wreszcie te świadczenia finansować, co na pewno poprawi sytuację finansową szpitala, jak również urealni te niezbędne nakłady dla tych szczególnie chorych pacjentów 

- powiedział pełniący obowiązki prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Szybka pomoc w leczeniu powikłań

Koordynator oddziału Grzegorz Płoński powiedział, że oddział "uzupełnia całokształt" szpitala, 

Jest tak dobrze wyposażony, że możemy praktycznie leczyć wszystkie powikłania, jakie zdarzą się. Oby ich było jak najmniej 

- podkreślił Grzegorz Płoński.

BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego. Marszałek województwa Jerzy Leszczyński przypomniał, że oddział powstał w ramach dużej rozbudowy BCO za pieniądze z UE z lat 2007 i 2013 i z budżetu województwa.

Jest nowoczesny blok operacyjny, przychodnia, natomiast brakowało jeszcze oddziału anestezjologii. Finansowanie jest bardzo ważne, bo nic z naszych inwestycji, jeżeli byśmy nie mieli środków do prowadzenia świadczeń

- mówił Jerzy Leszczyński.

Prezes Andrzej Jacyna mówił, że na takim oddziale, jak otwierany we wtorek (17.04), są warunki do pomocy pacjentom w pierwszych dniach po operacji, gdy zdarzają się powikłania

Cieszę się, że to jest możliwe również w tym szpitalu. Intensywna terapia jest dziedziną, która rozwija się w ostatnich latach 

- mówił prezes NFZ. 

Andrzej Jacyna dodał, że zakontraktowane łóżka poprawią także sytuację miasta, bo inne szpitale mogą tu prosić o pomoc.

Dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński podkreślał, że dla podlaskiego oddziału NFZ, pacjenci onkologiczni BCO są traktowani "priorytetowo tak jak do tej pory".

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krótsze kolejki na USG w Białostockim Centrum Onkologii dzięki ministerialnej dotacji

7.03.2018, 12:04

W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) kolejki do badań USG piersi skróciły się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki nowotworów. 3,5 mln zł na ten cel przeznaczyło ministerstwo zdrowia.


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


Wystawa terapeutycznych prac pacjentek białostockiej onkologii

12.12.2017, 16:44

Kilkadziesiąt obrazów - głównie pejzaży w różnych porach roku - namalowały pacjentki, podopieczne Białostockiego Centrum Onkologii w ramach specjalnych zajęć z arteterapeutką Małgorzatą Wróbel-Kruczenkow.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok