Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru

Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru

18.04.2018, 14:42, akt. 15:09

Władze Białegostoku podpisały w środę (18.04) umowę z wykonawcą gmachu Muzeum Pamięci Sybiru - firmą Budimex SA z Warszawy. Obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku, jego koszt to 37,5 mln zł brutto. Inwestycję sfinansuje samorząd we współpracy z resortem kultury.

Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Edyta Wołosik
Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą Muzeum Pamięci Sybiru - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Powstające przy ul. Węglowej w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) ma być ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód.

Przetarg na stan surowy obiektu miasto ogłosiło w grudniu 2017 r. Było to drugie postępowanie, bo pierwszy przetarg unieważniono w październiku ubiegłego roku. Miasto odrzuciło wtedy wszystkie trzy złożone oferty, bo - jak informowało - były w nich błędy, ponadto w dwóch wypadkach zaproponowane ceny uznano za rażąco niskie. W ponownym wybrano ofertę Budimexu SA.

Na potrzeby ekspozycji będzie przebudowany magazyn przy ul. Węglowej a nowa, wybudowana część, będzie służyć za zaplecze techniczno-administracyjne. Ponadto rozebrana zostanie istniejąca bocznica kolejowa i wybudowana infrastruktura techniczna, zagospodarowany zostanie teren wokół gmachu, powstanie też parking.

Obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku

Zapisany w umowie termin zakończenia inwestycji, to listopad 2019 roku. Wtedy mają być gotowe dwa budynki o łącznej powierzchni 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej (2,2 tys. m kw. ekspozycji).

Budowę muzeum dofinansowuje resort kultury. Na razie jest to łącznie kwota 11 mln zł dotacji, ale miasto zapowiada złożenie kolejnego wniosku, na wydatki inwestycyjne planowane w przyszłym roku.

Umowa z wykonawcą została podpisana w obecności Sybiraków i ich rodzin. "Z fazy przygotowań i koncepcji, wkraczamy pełną parą w fazę wykonawczą" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Podkreślił, że jest to muzeum jedyne w Polsce o takiej idei, na które z niecierpliwością oczekują Sybiracy. Wśród osób wywiezionych na Wschód związanych z miastem wspomniał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego żonę Karolinę oraz ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego.

Oczekują na nie Sybiracy, ale tak naprawdę powinniśmy je budować z myślą o najmłodszych. Tych, którzy nie przeżyli i miejmy nadzieję, że właśnie dzięki takim inicjatywom, przypominaniu, że człowiek człowiekowi może zgotować taki los, tego nie przeżyją. To jest nasz obowiązek, nasze zadanie i chcemy się z tego wywiązać - mówił Tadeusz Truskolaski.

Członek zarządu firmy Budimex SA Radosław Górski zapewniał, że termin budowy będzie dotrzymany, prace mają ruszyć w ciągu 2 tygodni. Mówił, że to zaszczyt dla spółki uczestniczyć w projekcie, który - jak to określił - "jest hołdem dla cierpień, jakie przeżyli Sybiracy a jednocześnie świadectwem tego, co się wydarzyło". "Obiektem, który będzie nam przypominał o tragicznej historii Polski" - mówił Górski.

Obecnie MPS ma siedzibę tymczasową w centrum miasta, w której prowadzi już działalność edukacyjną i wystawienniczą, trwają też prace nad tworzeniem kolekcji do przyszłych ekspozycji. Kilka miesięcy temu placówka dostała 6,8 mln zł unijnej dotacji na wykonanie stałej wystawy i zakup wyposażenia. Ten projekt ma być zrealizowany w latach 2018-20. W jej zbiorach jest obecnie blisko 2,7 tys. eksponatów, które będą wykorzystane do tworzenia wystaw.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Zbrodnia 1940" - jednodniowa wystawa katyńska w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

14.04.2018, 07:44

To wyjątkowa wystawa, bo będzie ją można oglądać zaledwie przez kilka godzin. W 78. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zaprezentuje materiały archiwalne i propagandowe udostępnione przez Muzeum Katyńskie.


Przy Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć pomnik Bohaterskich Matek Sybiraczek

26.03.2018, 15:54

Przy powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć w przyszłości pomnik upamiętniający "Bohaterskie Matki Sybiraczki" - zdecydowali w poniedziałek (26.03) radni, jednogłośnie popierając - zgłoszoną w 2017 roku - propozycję miejscowego oddziału Związku Sybiraków.


Siedem ofert w przetargu na gmach Muzeum Pamięci Sybiru

16.03.2018, 07:48

Siedem firm i konsorcjów zainteresowanych jest budową stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które ma m.in. zajmować się tematyką deportacji Polaków na Wschód.


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wydało tematyczny magazyn

8.01.2018, 15:12

Upowszechnianiu wiedzy o losach Polaków zesłanych i deportowanych w głąb Rosji, a także informowaniu o inicjatywach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ma służyć nowe wydawnictwo instytucji - magazyn "Sybir". Publikacja ma trafić m.in. do szkół w mieście i bibliotek w regionie.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok