Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowy wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna

Zabytkowy wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna

19.04.2018, 16:56, akt. 17:12

Zabytkowy wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna, który ma prezentować codzienne życie dawnych mieszkańców tych ziem na przestrzeni tysiąca lat, edukować i przyciągać turystów.

Stuletni wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna, fot. Renata Reda
Stuletni wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna, fot. Renata Reda

Zabytkowy wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Park powstaje na bazie kilku zabytkowych pozostałości

Park powstaje na bazie kilku zabytkowych pozostałości, głównie fragmentów XIX-wiecznych budynków folwarcznych z kamiennym murem, który dawniej otaczał niewielki majątek liczący 80 ha oraz wczesnośredniowieczne grodzisko - poinformował wójt Korycina i pomysłodawca projektu Mirosław Lech.

- Pięknie położone miejsce nad rzeką Kumiałką, od wieków z różnych źródeł wiadomo, że były tam młyny wodne, był tartak - opowiada wójt. Gmina przez kilka lat zbierała dokumentację na ten temat.

Stuletni wiatrak jest własnością gminy i pochodzi z Jatwiezi Dużej, wsi oddalonej od Parku Kulturowego o 20 kilometrów i ma służyć pokazom mielenia.

- To jest piękny wiatrak. Zachowało się całe jego pełne wyposażenie. Jest drewniany, oryginalny, czterokondygnacyjny, w dobrym stanie, taki jakim go wykonali cieśle - poinformował Lech i dodał, że wiatrak jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków i jest jednym z nielicznych takich obiektów w kraju.

Mirosław Lech nazwał wiatrak "wielkim pomnikiem umiejętności ludzi mieszkających na tych obszarach, bez komputerów, bez skomplikowanych przyrządów mierniczych (...) obiekty, które w prosty sposób na bazie praktycznie samego drewna funkcjonowały przez wiele lat i służyły ludziom produkując przede wszystkim produkty zbóż, mąkę i inne rzeczy do przetrwania, do życia, do zaspokojenia głodu".

Wiatrak będzie poddany renowacji

Wójt poinformował, że konstrukcja wiatraka została rozebrana przy użyciu podnośników, ręczną pracą ludzi. Wiatrak na terenie grodziska będzie odtworzony, poddany renowacji i uruchomiony. - To bardzo drobiazgowe zajęcie, nie można pomieszać tych urządzeń, które są bardzo skomplikowane i muszą być później dokładnie, co do centymetra zainstalowane, żeby to mogło funkcjonować - powiedział Mirosław Lech.

Park Kulturowy ma służyć poznawaniu dawnego życia ludzi, czym się zajmowali (np. jak produkowano czy przechowywano żywność, jak tkano, wyrabiano garnki czy wytwarzano mąkę na chleb).

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie Beata Matyskiel powiedziała, że na miejscu Parku Kulturowego gotowe są już wszystkie wiaty, a wkrótce przyjadą dostawy trzciny do pokrycia dachów. W całości jest już zrobiona elektryka. Wójt gminy Korycin dodał, że wykonanych jest już 50 proc. prac, a cała inwestycja będzie oddana do użytku w październiku.

Na terenie Parku nie zabraknie ścieżek edukacyjnych

Wójt poinformował, że na terenie Parku nie zabraknie ścieżek edukacyjnych, wiele elementów ma mieć charakter multimedialny. Powstanie też część służąca wypoczynkowi i turystyce nad rzeką, trasy kajakowe i rowerowe.

Na terenie Parku zakończyły się już prace archeologiczne, podczas których jak poinformował wójt odnaleziono przedmioty z epoki brązu. 

Całość inwestycji będzie kosztować ok. 5,5 mln zł, z czego 4,6 mln zł pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna przyciągnie turystów, ponieważ "będzie to swoista perełka naszego regionu" - powiedział Mirosław Lech o parku w Milewszczyźnie. W regionie podobny rodzaj skansenów znajduje się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem, w Ciechanowcu oraz w Nowogrodzie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inicjatywa dla Białegostoku chce większej ochrony zabytków w mieście

18.04.2018, 15:11

Większa ochrona zabytków, stworzenie miejskiej strategii ich rewitalizacji i konsultowanie nowych funkcji tych budynków z mieszkańcami - to postulaty ruchu miejskiego Inicjatywa dla Białegostoku, który chce startować w tegorocznych wyborach samorządowych.


Ponad 1 mln zł na renowacje zabytków w Białymstoku

10.04.2018, 15:45

W sumie renowacje przejdzie 10 miejskich zabytków.


Rozpoczęła się budowa Parku Kulturowego w Milewszczyźnie koło Korycina

5.09.2017, 09:36

To ma być nowa atrakcja turystyczna regionu. Rozpoczęła się budowa Parku Kulturowego w Milewszczyźnie koło Korycina.


Powstaje Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna

2.04.2017, 13:26

To ma być nowa atrakcja turystyczna regionu. Powstaje Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Lada dzień władze Korycina ogłoszą przetargi i rozpocznie się budowa Parku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok