Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 1 mln zł na renowacje zabytków w Białymstoku

Ponad 1 mln zł na renowacje zabytków w Białymstoku

10.04.2018, 15:45, akt. 16:02

W sumie renowacje przejdzie 10 miejskich zabytków.

źródło: www.bialystok.pl
źródło: www.bialystok.pl

O tegorocznych dotacjach poinformowano we wtorek (10.04) na konferencji prasowej w Białymstoku. Jak mówił zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki, do urzędu wpłynęło 16 wniosków, a 15 poddano ocenie. Ostatecznie wybrano dziesięć, którym przyznana zostanie dotacja.

W budżecie miasta na ten cel zostało zapisanych 1,2 mln zł. Prace przy wybranych zabytkach będą kosztować w sumie nieco ponad 1 mln zł. Rafał Rudnicki powiedział, że na pozostałą kwotę 180 tys. zł zostanie ogłoszony dodatkowy nabór wniosków.

Dofinansowanie pokrywa 75 proc. prac

O dotację mogli się ubiegać właściciele zabytków, które są wpisane do rejestru zabytków, na prace konserwatorskie, renowacyjne czy budowlane. Dofinansowanie pokrywa 75 proc. prac. Pieniądze otrzymają w tym roku m.in. wspólnoty mieszkaniowe, parafie i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz mówił, że dotację przyznano zarówno na prace przy zabytkach ruchomych i nieruchomych, które mają najwyższą formę ochrony, czyli są wpisane do rejestru zabytków.

Dotację otrzymał m.in. Uniwersytet Medyczny

Dotację otrzyma m.in. wspólnota mieszkaniowa, która zarządza blokami przy Al. Piłsudskiego. To powojenne budynki, na których elewacjach znajdują się dekoracje tzw. sgraffita z lat 70. ubiegłego wieku. Dariusz Stankiewicz mówił, że renowacja będzie dotyczyła bloku z numerem 30, zostaną tam odnowione dekoracje na całym bloku. Miejska dotacja to 240 tys. zł.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, którego siedziba mieści się w XVIII-wiecznym Pałacu Branickich, otrzymał 95 tys. zł na renowacje rzeźb w przylegającym do pałacu ogrodzie. Kilka lat temu ogród dzięki unijnemu wsparciu został odtworzony zgodnie z planami. Uczelnia dzięki miejskiemu wsparciu chce odnowić dwie rzeźby. 

Jak mówił Dariusz Stankiewicz, oryginalne rzeźby się nie zachowały, ich rekonstrukcje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku.

Na kolejne prace przy renowacji XVIII-wiecznego budynku, w którym niegdyś znajdował się szpital otrzymała Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To budynek, który znajduje się przy parafii, działa tu obecnie kino TON. Dotacja wyniesie 100 tys. zł.

Dzięki dofinansowaniu w innych zabytkach zostanie m.in. odnowione elewacje czy też zakonserwowane jej elementy, wymieniona stolarka okienna i drzwi.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


600 tys. zł na renowację zabytków w Podlaskiem

2.04.2018, 08:33

Ponad 20 podlaskich zabytków dostanie dofinansowanie do remontów i prac konserwatorskich. Potrzeby są dużo większe, ale według Zarządu Województwa, na wszystkie nie ma pieniędzy.


Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny odzyskuje dawny blask

1.04.2018, 08:15

Za 10 lat były klasztor będzie jak nowy. Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny - pokamedulski klasztor w Wigrach - odzyskuje dawny blask. 


Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

14.03.2018, 16:08

Budynek drewnianej szkoły trafił z miejscowości Kalinowo Solki do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. W budynku odbywać się będą lekcje i warsztaty dotyczące kultury ludowej i dawnych zwyczajów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok