Radio Białystok | Wiadomości | Była księgowa PZDW winna - to prawomocny wyrok w głośnej sprawie wyłudzenia niemal 4 mln zł

Była księgowa PZDW winna - to prawomocny wyrok w głośnej sprawie wyłudzenia niemal 4 mln zł

autor: Marta Nazarko

26.04.2018, 16:13, akt. 17:07

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w czwartek (26.04) karę 8 tys. zł grzywny dla byłej księgowej Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, oskarżonej o niedopełnienie obowiązków. Trzy lata temu PZDW przelał oszustom 3,7 mln zł w przeświadczeniu, że to konto wykonawcy inwestycji.

Była księgowa PZDW winna - to prawomocny wyrok w głośnej sprawie wyłudzenia niemal 4 mln zł, fot. Marta Nazarko
Była księgowa PZDW winna - to prawomocny wyrok w głośnej sprawie wyłudzenia niemal 4 mln zł, fot. Marta Nazarko

Oszustwo na szkodę drogowców - była księgowa walczy o uniewinnienie - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd oddalił apelację obrońcy

Sąd oddalił apelację obrońcy, uznając oskarżoną winną tego, iż - co prawda nieumyślnie, ale jednak nie dopełniła obowiązków służbowych. Wyrok jest prawomocny.

Oszustwo miało miejsce wiosną 2015 roku. Chodziło o przelanie (w dwóch ratach) w sumie ponad 3,7 mln zł na bankowe konto, podane przez oszustów, jako konto spółki - wykonawcy jednej z dróg w regionie.

Podając się za ową spółkę, oszuści poinformowali PZDW, że zmienił się rachunek bankowy do operacji bieżących i należy wpłacać pieniądze na inny rachunek niż dotąd. Najpierw - rzekomo w imieniu firmy, która drogę budowała - do wydziału finansowego PZDW zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika owej spółki, który poinformował o zmianie firmowego rachunku bankowego.

Potem PZDW otrzymał maila z informacją w załączniku, wraz ze skanem oświadczenia o zmianie rachunku do rozliczeń. W treści maila znajdowały się dane teleadresowe tej firmy, NIP, REGON, KRS i nowy numer rachunku bankowego.

Wyłudzone na podstawie fałszywej dyspozycji pieniądze bardzo szybko z konta w Polsce zostały przetransferowane na inne, założone za granicą. Śledztwo trwało półtora roku, przez pewien czas było zawieszone w oczekiwaniu na pomoc prawną krajów, gdzie przez konta bankowe przelewane były pieniądze. Chodziło wtedy m.in. o Rumunię i Wielką Brytanię.

Sprawców nie ustalono

Sprawców nie ustalono do dziś (w tym zakresie śledztwo jest zawieszone), a zarzuty niedopełnienia obowiązków, działania na szkodę interesu publicznego i nieumyślnego wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, postawiono ówczesnej (po zdarzeniu straciła pracę i odeszła na emeryturę) głównej księgowej PZDW.

Prokuratura, oprócz grzywny, chciała przed sądem I instancji również roku więzienia w zawieszeniu, zaś oskarżyciel posiłkowy, którym w tej sprawie jest samorząd województwa podlaskiego (to jemu podlega PZDW), domagał się tzw. środka kompensacyjnego, czyli, by oskarżona naprawiła szkodę w całości.

Sąd uznał odpowiedzialność księgowej

Sąd Rejonowy w Białymstoku odpowiedzialność księgowej uznał za równoległą do odpowiedzialności oszustów. Ale jednocześnie nie uwzględnił żądania pełnomocnika samorządowych władz wojewódzkich, by to kobieta, a nie faktyczni sprawcy, naprawiła szkodę.

Ostatecznie ani prokuratura, ani pełnomocnik samorządu nie złożyli apelacji, zrobił to jedynie adwokat oskarżonej. Argumentował, że księgowej nie można przypisać odpowiedzialności za to, że pieniądze trafiły na konto oszustów, bo to - jak mówił w swoim wystąpieniu końcowym - wskutek zaniedbania pracowników wydziału finansowego sporządzono polecenie przelewu na niewłaściwe konto.

Sąd okręgowy wyrok I instancji uznał jednak za prawidłowy, z właściwą kwalifikacją prawną i wysokością kary. Jak uzasadniał, to oskarżona sprawowała bezpośredni nadzór nad wydziałem finansowym i bez jej podpisu nie można było zrealizować żadnego przelewu.

Brak właściwego nadzoru na procesem przelewu (pieniędzy) przez główną księgową, w szczególności brak rzetelnego przeanalizowania dokumentów przedłożonych do jej akceptacji, spowodował to, że przelew został dokonany na rzecz podmiotu nie uprawnionego

- mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Wiesław Oksiuta.

Sąd przyznał, że sposób działania oszustów był prosty i okazał się skuteczny, ale jednocześnie ocenił, że wiele osób - w tym oskarżona - przy większej dozie ostrożności przy operacjach finansowych mogło się zorientować, że zmiana rachunku była fikcyjna. Sędzia Wiesław Oksiuta zaznaczył, że tak się jednak nie stało i - niezależnie od przyczyn związanych z funkcjonowaniem PZDW (wskazały na to wyniki kontroli i audytu po wykryciu oszustwa) - to o finalnym przelaniu pieniędzy decydowała główna księgowa.

- Która miała obowiązek sprawdzić prawidłowość takich transakcji, również w zakresie prawidłowości numeru rachunkowego, przed ich zatwierdzeniem swoimi podpisami - podsumował sędzia Oksiuta przypominając, że zajmowane przez oskarżoną stanowisko wiązało się z tym, że była ona odpowiedzialna za rzetelność i kompletność dokumentów dotyczących operacji finansowych PZDW.

źródło: PAP | red: zmj, mag

ZOBACZ TEŻ:


Proces ws. oszustwa na szkodę drogowców - sąd rozpozna apelację obrońcy

18.02.2018, 08:16

Czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez byłą księgową Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - zbada to w procesie apelacyjnym Sąd Okręgowy w Białymstoku. Blisko trzy lata temu PZDW przelał oszustom 3,7 mln zł w przeświadczeniu, że to konto wykonawcy inwestycji.


Drogowcy przelali na konto oszustów prawie 4 mln zł - była księgowa usłyszała wyrok

25.07.2017, 05:02

Do więzienia nie pójdzie, ale musi zapłacić 8 tys. złotych grzywny. Zapadł wyrok w procesie byłej księgowej Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku .
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok