Radio Białystok | Wiadomości | Fachowcy będą za darmo pomagać seniorom i niepełnosprawnym mieszkańcom Białegostoku

Fachowcy będą za darmo pomagać seniorom i niepełnosprawnym mieszkańcom Białegostoku

autor: Edyta Wołosik

15.05.2018, 17:34, akt. 18:07

Tzw. "złota rączka" ma pomagać seniorom i niepełnosprawnym mieszkańcom Białegostoku. Miasto ogłosiło właśnie konkurs.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pomoc od 1 lipca

Chodzi o drobne prace domowe - np. naprawa cieknącego kranu czy przykręcenia karnisza. - Takie coś, co psuje się, utrudnia życie, czasami kogoś nie stać na to, żeby taką usługę wykonać, odkłada ją, ona mu bardzo przeszkadza - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


- Oczekujemy na zgłoszenia od organizacji pozarządowych, fundacji, które by chciały zorganizować taką pomoc doraźną dla osób powyżej 65. roku życia, ale także osób niepełnosprawnych czy schorowanych, które sobie generalnie nie radzą z takimi codziennymi drobnymi usterkami - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Oferty w konkursie można składać do początku czerwca, jego realizacja ma się rozpocząć 1 lipca i potrwa do końca roku. Na projekt przeznaczono 50 tys. zł. Dla osób, które zgłoszą taką usterkę i zgłoszenie zostanie zweryfikowane pozytywnie, usługa będzie bezpłatna.

Drobne naprawy w domu

Jak wynika z informacji o ogłoszeniu konkursowym, poprawa bezpieczeństwa seniorów czy osób niepełnosprawnych będzie polegała na eliminacji z ich otoczenia takich zagrożeń jak niesprawne instalacje, sprzęty czy urządzenia domowe. Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób mieszkających samotnie, mających niskie dochody, niepełnosprawnych czy przewlekle chorych.

Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw ma obejmować usługi, które nie wymagają wiedzy specjalistycznej. To np. naprawy klamek, zamków, regulacja drzwi, okien oraz wymiana baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy czy półek. Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie innych umów ze wspólnotą czy spółdzielnią mieszkaniową.

W swoim pomyśle Białystok wzoruje się na Poznaniu, gdzie realizowana jest inicjatywa "Poznań VIVA senior", zawierająca m.in. projekt "Złota rączka dla seniora".


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rusza rozbudowa ośrodka dla niepełnosprawnych w Brodzie Nowym

15.05.2018, 08:35

Pojawią się nowe sale do rehabilitacji i nauki oraz winda. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa ośrodka dla dzieci i młodzieży w Brodzie Nowym pod Suwałkami.


16. Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych przeszedł ulicami Białegostoku

9.05.2018, 09:00

Ponad tysiąc osób wzięło udział w 16. Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, który w środę (9.05) przeszedł ulicami Białegostoku. Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych przedszkolaki i samorządowcy.


W Podlaskiem rozpoczęły się społeczne konsultacje dot. programu PO "Polska Seniora"

23.04.2018, 15:05

Czeki opiekuńcze, placówki geriatryczne i telefony zaufania - to tylko niektóre propozycje Platformy Obywatelskiej dotyczące seniorów. Pakiet specjalnych ustaw od kilku miesięcy jest konsultowany ze środowiskami osób starszych. Teraz posłowie PO spotkali się z mieszkańcami Siemiatycz i Hajnówki.


Emerytur bez podatku dla najuboższych chcą działacze PSL-u - zbierają podpisy w tej sprawie

21.04.2018, 18:54

Chcą zwolnienia seniorów z płacenia podatków - PSL nie składa broni i po raz kolejny wraca do pomysłu, by najbiedniejsi dostawali emerytury bez obciążeń na rzecz państwa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok