Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem rozpoczęły się społeczne konsultacje dot. programu PO "Polska Seniora"

W Podlaskiem rozpoczęły się społeczne konsultacje dot. programu PO "Polska Seniora"

23.04.2018, 15:05, akt. 16:27

Czeki opiekuńcze, placówki geriatryczne i telefony zaufania - to tylko niektóre propozycje Platformy Obywatelskiej dotyczące seniorów. Pakiet specjalnych ustaw od kilku miesięcy jest konsultowany ze środowiskami osób starszych. Teraz posłowie PO spotkali się z mieszkańcami Siemiatycz i Hajnówki.

W Podlaskiem rozpoczęły się społeczne konsultacje dot. programu PO "Polska Seniora", fot. Ryszard Minko
W Podlaskiem rozpoczęły się społeczne konsultacje dot. programu PO "Polska Seniora", fot. Ryszard Minko

Trzynasty region, w którym PO konsultuje swój program

- To największe konsultacje polityki senioralnej w Polsce - powiedział w poniedziałek (23.04) na konferencji prasowej, inaugurującej spotkania w Podlaskiem p.o. sekretarza generalnego PO Robert Tyszkiewicz. Zaznaczył, że posłowie i posłanki Platformy są obecni we wszystkich regionach. - Uważamy, że rola seniorów w społeczeństwie polskim jest niesłychanie istotna - podkreślił.

Podlaskie to trzynasty region, w którym PO konsultuje swój program. W poniedziałek po południu spotkania odbyły się w Hajnówce i Siemiatyczach; kolejne, w innym terminie, zaplanowano w Suwałkach i Bielsku Podlaskim.


Pomysły seniorów są ważne

Koordynatorka projektu, posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz zapewniła, że głos i pomysły seniorów są bardzo ważne. Dodała, że to właśnie PO kilka lat temu zapoczątkowało politykę senioralną w kraju i stworzyło długofalową strategię polityki senioralnej do 2020, a w jej ramach zapoczątkowano m.in. program "Senior-Wigor".

W ramach programu PO "Polska Seniora", przygotowana jest oferta dla seniorów w trzech sektorach: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie, które przedstawiane są podczas spotkań działaczy PO w całym kraju.


Propozycje z sektora aktywne życie

Posłanka Anna Wasilewska mówiła o propozycjach z sektora aktywne życie. - To są propozycje dla seniorów, którzy są jeszcze w dobrej kondycji fizycznej (...), są na emeryturze, mają więcej wolnego czasu, chcą pomagać innym i pracują nieraz jako wolontariusze, ale też mają więcej czasu dla siebie - powiedziała posłanka.

Wśród pomysłów jest m.in. własny budżet dla rad seniorów w gminach oraz wyodrębnienie w ramach budżetu obywatelskiego, budżetu senioralnego. Inną propozycją jest stworzenie, obok Kart Seniora, działających w niektórych miastach, ogólnopolskiej karty, która uprawnia do zniżek i ulg. PO chciałoby też otwierać biura seniora, gdzie osoby starsze uzyskiwałyby pomoc np. jak załatwić sprawy prawne.


Całodobowy telefon zaufania

W programie "Polska Seniora" znalazł się też pomysł, by działał całodobowy telefon zaufania. Anna Wasilewska mówiła, że dzięki temu osoby starsze, przede wszystkim samotne, miałyby szansę porozmawiać i otrzymać emocjonalne wsparcie.

- W ramach sektora zdrowe życie, PO dyskutuje z seniorami o geriatrii "dokąd zmierza i czy jest potrzebna" - mówiła posłanka Elżbieta Gelert. Dodała, że wśród innych tematów do rozmów są m.in. szczepienia ochronne, darmowe leki oraz dyskusja o badaniach profilaktycznych.

Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiając propozycje z obszaru godnego życia zwróciła szczególną uwagę na opiekę nad seniorami, którzy nie są samodzielni i wymagają często opieki całodobowej. Wśród propozycji znalazł się m.in. czek opiekuńczy, finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę nad członkiem swojej rodziny z pracą zawodową, asystent osób niesamodzielnych oraz tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.


Projekt ustawy o opiece nad osobami niesamodzielnymi gotowy

Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała też, że projekt ustawy o opiece nad osobami niesamodzielnymi jest już gotowy; trwają szacunki w sprawie kosztów. Dodała, że także inne pomysły, po odbytych konsultacjach, zostaną złożone w Sejmie jako konkretne projekty ustaw.

Konsultacje programu "Polska Seniora" rozpoczęły się jesienią 2017 roku. Ostatnie spotkanie będzie 23 maja. Odbędzie się na Śląsku.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Robert Tyszkiewicz będzie pełnił obowiązki sekretarza generalnego PO

19.04.2018, 15:11

Podlaski poseł Platformy Obywatelskiej - Robert Tyszkiewicz - będzie pełnił obowiązki sekretarza generalnego tej partii.


Tomasz Cimoszewicz zrezygnował z członkostwa w Gabinecie Cieni PO

4.04.2018, 20:41

Poseł Tomasz Cimoszewicz zrezygnował w środę (4.04) z prac w Gabinecie Cieni PO. To reakcja na zaproszenie do współpracy w tym gremium europosła Kazimierza M. Ujazdowskiego, którego poseł PO uważa za "religijnego fundamentalistę". Rozczarowany tą decyzją jest szef podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz.


"Wszyscy się pomieścimy". PO i Nowoczesna łączą siły w wyborach do podlaskiego sejmiku

15.03.2018, 18:18

Podlaska PO i Nowoczesna powołały zespół przygotowujący wspólny start w wyborach do sejmiku regionu. Liderzy obu partii liczą, iż będzie to koalicja poszerzona również o inne ugrupowania polityczne i "niezależnych samorządowców".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok