Radio Białystok | Wiadomości | Protest mieszkańców wsi Rybaki wciąż trwa - nie chcą śmieci w pobliżu domów

Protest mieszkańców wsi Rybaki wciąż trwa - nie chcą śmieci w pobliżu domów

autor: Ryszard Minko

18.05.2018, 15:08, akt. 15:21

Podzielili swój czas na dyżury i od trzech dni nieustannie pilnują swojej wsi, by nie powstało w niej wysypisko śmieci. Mieszkańcy niewielkich Rybak koło Moniek protestują przeciwko działaniom firmy, która za zgodą władz samorządowych w sąsiedztwie ich domów tworzy magazyn odpadów.

Blisko 100 ton śmieci we wsi Rybaki – mieszkańcy protestują, fot. Ryszard Minko
Blisko 100 ton śmieci we wsi Rybaki – mieszkańcy protestują, fot. Ryszard Minko

Protest mieszkańców wsi Rybaki wciąż trwa - nie chcą śmieci w pobliżu domów - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tony śmieci we wsi

Protest polega na blokowaniu drogi tak, by do jednej z działek nie mogły dojechać ciężarówki z kolejnymi odpadami. Do tej pory, na nieprzygotowanym gruncie składowane jest kilkadziesiąt ton śmieci.

Na wniosek wicewojewody podlaskiego, bezpieczeństwa mieszkańców stale pilnują policjanci z białostockiego wydziału prewencji. Jak mówią protestujący - istnieje obawa, że właściciele firmy mogliby podejmować próby wwożenia odpadów pod osłoną nocy.

Pikieta zmusiła lokalne władze do działania

Pikieta mieszkańców zmusiła lokalne władze do działania. Na blokadach regularnie pojawia się burmistrz Moniek, który deklaruje pomoc w zamknięciu magazynu. By odciążyć protestujących mieszkańców, zdecydował, że z budżetu gminy wynajmie firmę ochroniarską, która będzie pilnowała drogi dojazdowej do magazynu.

Z protestującymi spotkał się także Starosta Moniecki, który kilka tygodni temu wydał zgodę na magazynowanie odpadów w Rybakach. Teraz deklaruje, że zgoda będzie cofnięta, bo firma nie wywiązała się z obowiązków dostosowania terenu.

Wnioskuje o to także Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska w Białymstoku, który przeprowadził kontrolę magazynu. Okazało się, że śmieci składowane są tam niezgodnie z pozwoleniem. To jednak za mało, by WIOŚ mógł zamknąć magazyn.

Sytuację komplikuje fakt, że w 2013 roku Rada Gminy w Mońkach na wniosek właściciela działki zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i dopuściła na prowadzenia tam działalności związanej z gospodarką odpadami.

I wlanie na tej podstawie Starosta Moniecki, w kwietniu 2018 roku wydał zgodę na taką działalność.

Magazyn odpadów w Rybakach tworzy firma z województwa kujawsko-pomorskiego z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy wsi Rybaki koło Moniek protestują przeciwko przywożeniu odpadów do ich wsi

17.05.2018, 12:19

Od kilkudziesięciu godzin nieprzerwanie pilnują drogi, by do ich wsi nie wjeżdżały kolejne ciężarówki ze śmieciami. Od wtorku (15.05) mieszkańcy Rybak koło Moniek próbują zablokować działalność firmy, która pod ich domami tworzy magazyn odpadów.


Blisko 100 ton śmieci we wsi Rybaki – mieszkańcy protestują

16.05.2018, 16:50

Mieszkańcy podmionieckiej wsi Rybaki od kilkudziesięciu godzin blokują lokalną drogę. W ten sposób starają się uniemożliwić firmie z województwa kujawsko-pomorskiego magazynowania śmieci na jednej z prywatnych działek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok