Radio Białystok | Wiadomości | Marszałek zawiadomił prokuraturę ws. pożaru składowiska w Studziankach

Marszałek zawiadomił prokuraturę ws. pożaru składowiska w Studziankach

6.06.2018, 13:50, akt. 14:30

Marszałek województwa podlaskiego zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Białymstoku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podpalenia hałdy odpadów w Studziankach.

Pożar wysypiska w Studziankach, 4.06.2018, fot. Ryszard Minko
Pożar wysypiska w Studziankach, 4.06.2018, fot. Ryszard Minko

"Uzasadnione przypuszczenie"

Zawiadomienie ma związek z kolejnym pożarem, który wybuchł w tym miejscu w niedzielny (3.06) wieczór.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka Urszula Arter, zawiadomienie zostało oparte na "uzasadnionym przypuszczeniu", że doszło do podpalenia. W piśmie do prokuratury zwrócono też uwagę, że to szósty pożar składowiska w ciągu 6 lat.

Strażacy gasili pożar ok. 36 godzin

Pożar wybuchł w niedzielę wieczorem. Akcja gaszenia i zasypywania żwirem trwała około 36 godzin i zakończyła się we wtorek rano. W działaniach wzięło udział około 180 strażaków, a pożar objął około 2 tys. m kw. składowiska, które zajmuje teren 140 na 50 metrów i ma wysokość kilkunastu metrów. Przyczyny pożaru bada policja.

We wtorek odbyły się oględziny z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Jak powiedział szef Prokuratury Rejonowej w Białymstoku Karol Radziwonowicz, w związku z zawiadomieniem marszałka województwa wyniki będą wykorzystane w tym postępowaniu.

Firma naruszyła zapisy pozwolenia

Samorząd województwa wydaje zezwolenie działalności, jaka jest prowadzona w Studziankach. Działająca tam firma korzysta z tzw. pozwolenia zintegrowanego, wydanego w 2014 roku. Na jego podstawie może gromadzić odpady na terenie zakładu, ale tylko w określonych miejscach i w odpowiedni sposób, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla środowiska.

W zawiadomieniu do prokuratury marszałek województwa przypomina, że poprzedni pożar tego składowiska miał miejsce w listopadzie 2017 roku - gaszenie trwało wtedy ponad 2 doby, spaliło się ponad 3,3 tys. m sześc. odpadów. Przeprowadzona potem kontrola wykazała, że firma naruszyła zapisy pozwolenia, m.in. magazynowała odpady w miejscach niedozwolonych i ilościach większych niż moce przerobowe znajdującej się tam regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Marszałek wezwał spółkę do usunięcia naruszeń

W połowie maja marszałek wezwał spółkę do usunięcia tych naruszeń z ostrzeżeniem, że w przeciwnym razie cofnie pozwolenie zintegrowane. Firma ma miesiąc na poinformowanie władz województwa o sposobie usunięcia naruszeń.

W piśmie do prokuratury samorząd wyraził przypuszczenie, że w związku z pożarem firma wystąpi teraz do marszałka o przedłużenie terminu wykonania wezwania, powołując się na to, że nie mogła na czas uporządkować terenu z powodu akcji gaśniczej.


- Mając na uwadze fakt, iż pożar, który pojawił się na obiekcie w dniu 3 czerwca, był już szóstym od 2012 r. w tym miejscu oraz ostatnie doniesienia medialne o wręcz "serii" pożarów odpadów w całej Polsce, można wysnuć podejrzenie o działaniach zamierzonych i mających na celu utrudnienie postępowania zmierzającego do cofnięcia pozwolenia na gromadzenie odpadów - napisano w komunikacie o złożeniu zawiadomienia, zamieszczonym na portalu samorządu województwa podlaskiego.


Biegli: umyślne podpalenie w 2012 r. 

Największy pożar składowiska odpadów w Studziankach miał miejsce w 2012 r. Jego gaszenie trwało 8 dni. Powołani w śledztwie prokuratury biegli uznali, że przyczyną było umyślne podpalenie. Sprawców nie udało się jednak ustalić i śledztwo umorzono. Również żadne inne śledztwo nie zakończyło się postawieniem komukolwiek zarzutów związanych z pożarami w tym miejscu.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach

5.06.2018, 11:44

Po półtorej doby podlascy strażacy zakończyli akcję gaszenia hałdy śmieci w Studziankach koło Wasilkowa. W niedzielę wieczorem (3.06) zapaliły się tam zgromadzone w sortowni odpady o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.


Kolejny pożar wysypiska śmieci w Studziankach [zdjęcia]

5.06.2018, 11:30

Po całonocnej akcji strażakom udało się opanować pożar na składowisku odpadów w Studziankach koło Białegostoku.


Wnioski z kontroli - sortownia w Studziankach składuje śmieci nieprawidłowo

7.05.2018, 14:20

Ponad pięć miesięcy po groźnym pożarze śmieci inspektorom ochrony środowiska udało się zakończyć kontrolę w Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok