Radio Białystok | Wiadomości | Adam Hamryszczak uważa, że potencjał firm z Polski Wschodniej nie jest w pełni wykorzystany

Adam Hamryszczak uważa, że potencjał firm z Polski Wschodniej nie jest w pełni wykorzystany

13.06.2018, 13:59, akt. 14:12

Potencjał firm z Polski Wschodniej jest bardzo duży, ale nie w pełni wykorzystany; dzięki różnym funduszom za kilka lat to się zmieni - uważa wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Adam Hamryszczak w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Adam Hamryszczak w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Wiceminister wziął udział w spotkaniu informacyjnym

W środę (13.06) w Łomży Adam Hamryszczak wziął udział w spotkaniu informacyjnym dla przedsiębiorców z cyklu: "Innowacyjna Firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z funduszy europejskich".

Prezentowano m.in. założenia Konstytucji Biznesu, możliwości skorzystania ze środków UE w ramach takich programów jak np. Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia, Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014-2020, czy środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Adam Hamryszczak powiedział, że w 2018 r. spotkania informacyjne dla firm odbywają się głównie w mniejszych miastach. - W porównaniu do poprzedniej edycji, tegoroczne spotkania odbywają się w nieco mniejszych, ale ważnych miastach, które jednak mają status głównych ośrodków życia gospodarczego na poziomie subregionalnym - mówił Adam Hamryszczak.

Powiedział, że dotychczas z wiedzy ekspertów na takich spotkaniach, które odbyły się m.in. w Stalowej Woli, Zamościu, Kępnie czy Słupsku skorzystało ok. 400 przedsiębiorców, planowane są kolejne.

Wiceminister ocenił, że warto kontynuować takie działania informacyjne w mniejszych ośrodkach, w miastach średniej wielkości, bo potrzebne jest - jak to określił - "skracanie dystansu" między firmami a urzędnikami, by realizować coraz więcej inwestycji, bo to one wpłyną na rozwój takich miast jak np. w Podlaskiem: Łomża, Hajnówka, Zambrów czy Grajewo, a rozwój ten będzie "zgodny z oczekiwaniami mieszkańców".

Zwiększanie innowacyjności polskich przedsiębiorstw zarówno na rynku krajowym, ale także na rynkach zagranicznych, na rynkach międzynarodowych to jest również (...) jeden z celów rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. I aby te inwestycje były możliwe, potrzebny jest oczywiście kapitał, o czym przedsiębiorcy bardzo dobrze wiedzą

 - mówił w Łomży wiceminister.

Wskazał, że pomagają w tym środki publiczne. Wymienił Polski Fundusz Rozwoju i fundusze europejskie.

Program Polska Wschodnia 2014-2020

Adam Hamryszczak, który odpowiada za realizację programu Polska Wschodnia 2014-2020, z którego (środki UE i budżetu państwa) korzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie, wyraził nadzieję, że firmy z tych regionów skorzystają ze wsparcia. Podkreślił, że wsparcie "nowoczesnej przedsiębiorczości" to jeden z ważniejszych elementów w tym programie. Wspierane są zarówno firmy typu start-up, ale też firmy już istniejące, które mogą korzystać ze środków np. na badania i rozwój, wzornictwo przemysłowe, produkty sieciowe czy ekspansję zagraniczną.

Trzeba zwrócić uwagę, że potencjał firm z Polski Wschodniej jest bardzo duży, choć nie w pełni jest jeszcze wykorzystywany. Wierzę, że oferta w ramach zarówno programu operacyjnego Inteligentny Rozwój jak i programu operacyjnego Polska Wschodnia, czy też w ramach innych instrumentów w konsekwencji sprawi, że ten potencjał będzie w pełni wykorzystany w najbliższych latach

- powiedział Adam Hamryszczak.

Dodał, że do wykorzystania przez polskie firmy "z poziomu krajowego" jest kwota ponad 6,5 mld zł.

Adam Hamryszczak poinformował, że w ramach poprzedniej edycji spotkań informacyjnych dla firm, które odbyły się w 9 miastach wojewódzkich, z wiedzy ekspertów o dostępnych programach skorzystało ok. 800 przedstawicieli firm, a kolejnych tysiąc oglądało transmisje w internecie.

Łomża obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski powiedział, że oprócz wsparcia samorządowego dla firm, ważne jest wsparcie rządowe. Mówił, że wsparcie dla firm to także wspieranie infrastruktury drogowej w regionach, ale też inwestycji kulturalnych. Wymienił dofinansowaną z UE przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego modernizację hali targowej, z której powstaje w Łomży Hala Kultury, czy wsparcie filharmonii kameralnej. Ocenił, że inwestycje w kulturę są potrzebne, bo aby przyciągać firmy, trzeba im oferować "dobre, wygodne życie" w atrakcyjnym mieście.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


60 osób zatrudni w Białymstoku firma Pilkington

12.06.2018, 16:51

60 osób chce na początek zatrudnić w Białymstoku firma Pilkington IGP, która jesienią chce otworzyć nowy zakład. Poszukiwani są głównie pracownicy produkcji, np. operatorzy maszyn do przetwórstwa szkła - poinformowała we wtorek firma w przekazanym komunikacie.


16,5 mln na aktywizację bezrobotnych

6.06.2018, 20:10

Ok. 1,5 tys. bezrobotnych mieszkańców województwa podlaskiego będzie mogło skorzystać ze staży, dotacji na założenie firmy i doradztwa zawodowego.


Dwie inwestycje za prawie 15 mln zł w Suwalskiej SSE

1.06.2018, 17:45

9,75 mln zł zainwestuje spółka Cenergo Logistyka, zaś 5 mln zł spółka Micro-Tech w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Oba przedsiębiorstwa po raz pierwszy inwestują w SSSE.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wakacje ze smakiem


Incydenty podczas Marszu Równości w Białymstoku
MÓWI SIĘ
20.07.2019, 15:46, akt. 21.07.2019, 09:22

Incydenty podczas I Marszu Równości w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok