Radio Białystok | Wiadomości | To podziękowanie za zakończony rok szkolny i akademicki - piesza pielgrzymka do Różanegostoku

To podziękowanie za zakończony rok szkolny i akademicki - piesza pielgrzymka do Różanegostoku

autor: Dominika Dębska

22.06.2018, 08:32, akt. 16:50

To podziękowanie za zakończony rok szkolny i akademicki. W piątek (22.06) spod białostockiej katedry wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku.

33. Pielgrzymka Różanostocka, fot. Dominika Dębska
33. Pielgrzymka Różanostocka, fot. Dominika Dębska

Z Białegostoku wyruszyła pielgrzymka do Różanegostoku - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczestnicy pieszej pielgrzymki do Różanegostoku to głównie dzieci i młodzież. Do celu dotrą w niedzielę.

Według organizatorów 38. różanostockiej pielgrzymki bierze w niej udział ok. 300 osób. Wymarsz poprzedziła msza w intencji pątników.

Najstarsza pielgrzymka w archidiecezji

Kierownik pielgrzymki ks. Kamil Ciulkin powiedział, że różanostocka pielgrzymka jest najstarszą organizowaną przez archidiecezję białostocką i jedyną na Podlasiu rozpoczynającą się zawsze  w dniu zakończenia roku szkolnego. Ks. Ciulkin poinformował, że na trasie pielgrzymki do pątników dołączą kolejne grupy - do Różanegostoku dotrze 24 czerwca około 2 tys. pielgrzymów.

Pielgrzymi mają do przejścia niemal 70 km. Idą przeważnie bocznymi drogami. Odwiedzają lokalne sanktuaria i świątynie, m.in: w Świętej Wodzie, Czarnej Białostockiej i w Majewie. Podczas trzydniowej wędrówki nocują w namiotach i w domach okolicznych mieszkańców.

Pan Bóg zaraża też wspólnotą, młodzi ludzie tworzą wtedy jedną wielką rodzinę, razem się cieszą, spotykają, modlą. Jest to jedność z  Panem Bogiem i z drugim człowiekiem - powiedział kierownik pielgrzymki.

Dodał, że hasłem tegorocznej są słowa: "Niech zstąpi Duch Twój", które nawiązują do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Ojciec Święty modlił się wtedy za ojczyznę i my w tym roku też chcemy w setną rocznicę odzyskania niepodległości, idąc do Matki Bożej, w jednej ręce trzymać różaniec, modląc się za ojczyznę, a w drugiej ręce trzymając flagę, dziękować Panu Bogu, szczególnie Duchowi Świętemu, bo mamy rok Ducha Świętego, za to, że jesteśmy wolni, jesteśmy niepodlegli  - powiedział ks. Ciulkin.

Niektórzy pielgrzymi mają biało-czerwone koszulki z logo pielgrzymki, nawiązującym do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wielu pątników mówiła, że udział w pielgrzymce to dla nich podziękowanie za ukończony rok szkolny oraz prośba o szczęśliwe i bezpieczne wakacje.

Warto poświęcić te trzy dni, aby całe wakacje były udane, ponieważ powierzamy tutaj ten odpoczynek, ale nie zapominajmy o tym, co powinno być dla nas najważniejsze, czyli pewne wartości: Bóg, Kościół - mówiła jedna z uczestniczek.

Uroczysta msza kończąca pielgrzymkę w różanostockim sanktuarium rozpocznie się w niedzielę o 17:00

Różanystok to niewielka miejscowość leżąca na północ od Białegostoku

W jej centrum wznosi się kościół pod wezwaniem Ofiarowania NMP, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Różanostockiej Wspomożycielki. Pierwsze wzmianki dotyczące Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku pochodzą z połowy XVII w., kiedy został namalowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przez artystę z Grodna. Początkowo opiekunami obrazu byli dominikanie. Miejscowość nazywała się Krzywy Stok, ale kult Matki Bożej i łaski przez Nią udzielane spowodowały zmianę nazwy na Różanystok.

Dominikanie zostali wygnani z Różanegostoku przez cara za pomoc powstańcom styczniowym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919  r. przybyli tu salezjanie. W 1929 r. wprowadzili do kościoła nowy obraz Matki Bożej, namalowany w Warszawie, który jest czczony do dzisiaj. Cudowny obraz uroczyście koronowano w 1981 r. W 1987 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł świątynię różanostocką do godności bazyliki mniejszej.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Piesze pielgrzymki do Jabłecznej, Patienki i uroczystości w Bielsku Podlaskim

16.06.2018, 19:00

W audycji będzie dużo o pielgrzymkach. Do Jabłecznej z Białegostoku wyruszyło ponad 20 osób, pielgrzymi szli także na uroczystości do Piatienki. Odwiedzimy też Bielsk Podlaski, gdzie - w dniu święta Bielskiej Ikony Matki Bożej - wierni szli w procesjach ulicami miasta.


Z Białegostoku wyruszyła prawosławna pielgrzymka do Jabłecznej

15.06.2018, 13:30

Z Białegostoku wyruszyła w piątek (15.06) piesza pielgrzymka do prawosławnego sanktuarium w Jabłecznej. Jej uczestnicy zdążają na uroczystości ku czci patrona tego klasztoru św. Onufrego. Na miejsce dotrą 23 czerwca, w przededniu obchodów.


Ponad tysiąc dzieci wzięło udział w pielgrzymce do Sokółki

2.06.2018, 15:27

To okazja do podziękowania za przyjęcie pierwszej komunii świętej. Ponad tysiąc dzieci z całego regionu wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium św. Antoniego w Sokółce. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owoców
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok