Radio Białystok | Wiadomości | Samorząd województwa podlaskiego współpracuje z czołowymi klastrami

Samorząd województwa podlaskiego współpracuje z czołowymi klastrami

28.06.2018, 14:59, akt. 15:26

Jeszcze lepsza promocja gospodarcza województwa, tworzenie nowych miejsc pracy, większe wpływy z podatków w regionie - mają być efektami umowy o współpracy, którą w czwartek (28.06) w Białymstoku podpisali marszałek województwa z dwoma kluczowymi klastrami w regionie.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Fot.E.Ryżyk
Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Fot.E.Ryżyk

Umowa potwierdza istniejącą współpracę z samorządem

Klaster Obróbki Metali oraz Wschodni Klaster Budowlany mają status krajowych klastrów kluczowych. Koordynatorzy klastrów podkreślili, że umowa potwierdza istniejącą współpracę z samorządem.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że cieszy się, że współpraca z przedsiębiorcami i promocja gospodarcza rozwija się i "idzie w dobrym kierunku", bo to dowód, że samorządy i firmy potrafią współpracować, a to także dobrze rokuje na przyszłość. Samorząd pomaga firmom w promocji, np. w wyjazdach na targi w kraju i za granicą. Marszałek mówił, że firmy, które są w klastrach są "najlepszymi markami województwa".

Umowa ma pomóc organizować jeszcze lepszą promocję firm z klastrów. Marszałek dodał, że to także zadanie samorządu województwa w ramach realizowanej strategii promocji gospodarczej województwa. Dodał, że jeszcze lepsza promocja z klastrami powinna pozwolić firmom rozwijać się, zwiększać eksport, tworzyć nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych, by nie wyjeżdżali z regionu.

Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski dodał, że zadaniem samorządu jest "dbanie" o lokalnych przedsiębiorców, którzy się rozwijają, pokazywanie dobrych wzorców, a to ważne, bo potencjalni partnerzy zainteresowani współpracą z podlaskimi firmami pytają, czy współpraca i wsparcie ze strony samorządu ma miejsce, gdyż tego oczekują.

Mnie bardzo cieszy sytuacja, że umowa tak naprawdę stanowi tylko potwierdzenie naszej współpracy, bo często jest tak, że są podpisywane umowy, po których trzeba czekać długo, żeby coś zaczęło się dziać. Tutaj mamy sytuację odwrotną

 powiedział koordynator Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Zauważył, że przedsiębiorcy pytani o swoje oczekiwania dot. władz lokalnych, odpowiadają, że chodzi im o to, "żeby nie przeszkadzały". Mówił, że władze regionalne wspierają firmy w konkretny sposób. Wymienił, np. dotacje na promocję gospodarczą (np. na tragi), pieniądze w ramach Domu Polski Wschodniej w Brukseli czy dotacje dla firm z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego.

Dodał, że umowa daje możliwość, by większe pieniądze z budżetu województwa mogły być "zaangażowane" we wsparcie firm.

Wschodni Klaster Budowlany - największy klaster w Polsce

Koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego Tomasz Kozłowski powiedział, że to największy klaster w Polsce, bo skupia 310 firm, z czego prawie 180 to przedsiębiorstwa podlaskie. Zaznaczył, że tylko w ostatnim czasie firmy z klastra były na ponad 50 targach, gdzie promowały region i miasto. - Ta umowa jest tylko potwierdzeniem tego, co robimy. My promujemy skutecznie jako jedni z niewielu nasz region - ocenił Kozłowski. Podkreślał dobrą współpracę z urzędem marszałkowskim, który - jak o określił - "rozumie" firmy.

Marszałek powiedział, że będzie oczekiwał od przedsiębiorców informacji, co poprawić w przyszłym Regionalnym Programie Operacyjnym, będzie też aktualizowana strategia rozwoju województwa.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Klaster Obróbki Metali proponuje najlepszym studentom płatne staże

26.03.2018, 06:10

Staże rotacyjne - czyli w kilku firmach, by zdobyć więcej różnych doświadczeń - proponują studentom przedsiębiorstwa z podlaskiego Klastra Obróbki Metali. 


Przy Suwalskiej SSE powstaje Klaster Edukacyjny

21.03.2018, 09:41

Pracodawcy powiedzą szkołom branżowym, jakich pracowników poszukują. Szkoły, dzięki współpracy, otrzymają pomoc w realizacji programu nauczania, a uczniowie dostęp do praktyk w zakładach pracy. Takie zadania realizować ma Klaster Edukacyjny, który powstaje przy Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


Wschodni Klaster Budowlany chce współpracować z singapurskimi przedsiębiorcami

1.02.2018, 16:36

Wschodni Klaster Budowlany chce współpracować z przedsiębiorcami z Singapuru. List intencyjny w tej sprawie podpisano podczas targów budowlanych BUDMA 2018 w Poznaniu w obecności ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.


Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali

16.01.2018, 13:54

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku będzie pomagać Klastrowi Obróbki Metali w szukaniu partnerów do współpracy za granicą oraz nowych rynków zbytu. We wtorek (16.01) w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok