Radio Białystok | Wiadomości | Są pieniądze na nowe chodniki czy place zabaw w podlaskich sołectwach

Są pieniądze na nowe chodniki czy place zabaw w podlaskich sołectwach

autor: Edyta Wołosik

4.07.2018, 13:47, akt. 14:15

Po raz pierwszy w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego, samorząd województwa przeznaczy blisko 650 tys. zł na różne przedsięwzięcia łączące poprawę bezpieczeństwa, aktywizację i komfort życia mieszkańców wsi. Pomoc otrzyma 70 gmin.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Są pieniądze na nowe chodniki czy place zabaw w podlaskich sołectwach - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku podpisano umowy

W środę (04.07) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy z każdą z gmin, która otrzymała dofinansowanie. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych, remont i wyposażenie gminnych bibliotek publicznych, czy zakupy i inwestycje poprawiające bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców wsi.

Marszałek województwa Jerzy Leszczyński poinformował, że o taką formę pomocy wnioskowało 70 gmin z regionu, a łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 650 tys. zł i pochodzi z budżetu województwa. Każda z gmin otrzyma po ok. 10 tys. zł. Szacowana wartość zrealizowanych zadań wyniesie ponad 1,7 mln. zł. - Dotacja jest udzielana w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych przy założeniu wkładu własnego beneficjenta nie niższego niż 50 proc. kosztów inwestycji - powiedział marszałek.

Małe miejscowości potrzebują też wsparcia. Myślę, że to są dobrze wydane pieniądze, bo aktywizują przede wszystkim lokalną społeczność i dalej myślę, że dzięki temu nowe pomysły mogą się rodzić

 - podkreślił Jerzy Leszczyński.

- Każda z gmin mogła złożyć tylko jeden wniosek na jedno sołectwo - zaznaczyła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Gmina trzymała dofinansowanie dla miejscowości Lipina. Burmistrz poinformowała, że kwota 10 tys. zostanie przeznaczona na remont świetlicy, która powstaje w budynku po byłej mleczarni. Przy jej przebudowie pracują mieszkańcy wsi.

- Potrzebują wyposażenia w postaci maszyn do gotowania, lodówki, stołów, krzeseł, obok powstanie też plac zabaw, więc chcemy im w tym pomóc - powiedziała Kulikowska i dodała, że w przyszłości świetlica ma służyć nie tylko jako miejsce spotkań, ale także miejsce, gdzie będzie można się czegoś nauczyć, "gdzie można stworzyć coś dobrego, coś lokalnego, co z czasem będzie można sprzedawać".

M.in. na terenie wsi Grabowiec będą zamontowane urządzenia rekreacyjne

Wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka poinformowała, że dzięki dofinansowaniu na terenie wsi Grabowiec zostaną zamontowane urządzenia rekreacyjne. Rajecka powiedziała, że gmina do inwestycji dołoży 22 tys. zł, ale dodała, że stworzenia takich miejsc w małych miejscowościach jest szansą na aktywizację mieszkańców.

Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, gratulując samorządowcom powiedział, że przyznanie dofinansowania wynikało z potrzeb jakie były zgłaszane przez mieszkańców poszczególnych miejscowości do samorządów lokalnych. Podkreślił, że nie w każdym samorządzie istnieje fundusz sołecki, stąd właśnie taka potrzeba wsparcia wsi.

Urząd podkreślił, że Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego skierowany jest do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa, które mogły do niego zgłosić zadania wskazane przez sołectwa ze swojego terenu. Celem programu jest zaspokojenie potrzeb sołectw i podnoszenie jakości życia mieszkańców terenów wiejskich. Na terenie województwa podlaskiego znajdują się 23 gminy miejsko-wiejskie i 82 gminy wiejskie. Urząd zapowiedział, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podzielone 54 mln zł z UE na inwestycje w ramach rewitalizacji

23.06.2018, 15:06

54 mln zł z UE na różne inwestycje rewitalizacyjne, np. modernizacje budynków, by wykorzystać je na cele kulturalne czy społeczne rozdzielił zarząd województwa podlaskiego. 


Ponad 50 podlaskich gmin przygotowało programy rewitalizacji

7.06.2018, 14:45

Ponad 50 spośród ok. stu podlaskich gmin opracowało programy rewitalizacji, w ramach których zaplanowały różne przedsięwzięcia łączące rozwój infrastruktury, aktywizację mieszkańców i rozwiązywanie problemów społecznych. Ponad 40 planów jest już zaakceptowanych do realizacji.


Staże dla bezrobotnych, biblioteki czy siłownie pod chmurką – 26 podlaskich gmin z programami rewitalizacji

31.03.2018, 11:45

26 podlaskich gmin ma gotowe programy rewitalizacji, mogą się już ubiegać o część pieniędzy na ich realizację. 55 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego ma na ten cel urząd marszałkowski w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok