Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się konkurs kulinarny "Zasmakuj w Łomży"

Rozpoczął się konkurs kulinarny "Zasmakuj w Łomży"

1.08.2018, 15:57, akt. 16:07

Dawne przepisy na regionalne dania związane z Łomżą i regionem chcą zebrać i odtworzyć władze miasta, by promować Łomżę przez kulinaria i rozwijać turystykę kulinarną. Do 14 sierpnia, do urzędu miasta można zgłaszać przepisy w konkursie "Zasmakuj w Łomży".

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

- Poprzez ten konkurs chcemy wrócić do potraw, które były spożywane w Łomży i regionie w przeszłości, a na które wpływ miała wielokulturowość ziemi łomżyńskiej - poinformował w środę (01.08) Łukasz Czech z biura prasowego prezydenta Łomży.

Zebrane przepisy będą "odtworzone" i opracowane na nowo

Dodał, że zebrane przepisy będą "odtworzone" i opracowane na nowo ze specjalistami z wydziału informatyki i nauk o żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, by np. potrawy z tych przepisów znalazły się w menu miejscowych restauracji.

- W ten sposób można będzie rozwijać w naszym mieście turystykę kulinarną, a także promować lokalnych przedsiębiorców i ich produkty - dodał Łukasz Czech.

Przepisy mogą zgłaszać osoby indywidualne, ale też np. koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze.

Łomża obchodzi jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich

Łomża obchodzi przez cały 2018 r. jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich. Łukasz Czech podkreślił, że konkurs kulinarny (rusza pierwsza edycja tego konkursu) jest jednym z elementów strategii promocji miasta Łomża.

Do konkursu można zgłosić przepis kulinarny z regionu łomżyńskiego (mowa jest o Łomży, okolicach miasta, Kurpiach), który - jak podano w konkursowym regulaminie - zamieszczonym na stronie internetowej miasta - musi być udokumentowany np. zdjęciem przepisu z dawnego zeszytu na przepisy babci. Wymagana jest też "opowieść", historia, informacja dotycząca powstania tego przepisu oraz czasu czy okoliczności w roku, w jakim daną potrawę przygotowywano lub jedzono.

Przepis musi być w rodzinie przekazywany od trzech pokoleń, a danie wykonywane także dziś, współcześnie. Dodatkowo punktowane w konkursie będzie udokumentowanie danego przepisu w - jak to określono - "dawnej literaturze kulinarnej". Wymagana jest także oryginalna nazwa danej potrawy.

Głównym organizatorem konkursu jest prezydent Łomży, współorganizatorami są wójtowie gmin Łomża oraz Piątnica i burmistrz Nowogrodu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dania inspirowane filmem - kolejna odsłona Podlaskiego Śniadania Mistrzów

21.07.2018, 08:04

Przed południem degustowanie potraw inspirowanych kinem, wieczorem kulinarne kino pod gwiazdami. W sobotę (21.07) w białostockim Ogrodzie Branickich po raz drugi w tym roku można było spróbować potraw przygotowanych przez lokalne restauracje.


Ponad 80 wystawców na Targach Turystycznych "Agro - Eko" w Augustowie

8.07.2018, 06:09

To inicjatywa, której głównym celem jest promocja polskich produktów regionalnych. W Augustowie trwają Targi Turystyczne "Agro - Eko".


Koła Gospodyń Wiejskich promują dziedzictwo kulturowe regionu

1.07.2018, 12:04

Trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia zakwalifikowały się do projektu kulinarnego, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok