Radio Białystok | Wiadomości | Proces odwoławczy ws. nietypowego wypadku - skazany laweciarz nie zgadza się z wyrokiem sądu

Proces odwoławczy ws. nietypowego wypadku - skazany laweciarz nie zgadza się z wyrokiem sądu

autor: Marta Nazarko

17.08.2018, 06:40, akt. 13:35

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (17.08) proces odwoławczy w sprawie nietypowego wypadku drogowego. Jeden z zarzutów dotyczy bowiem przejechania rannego leżącego na poboczu. Sprawcą miał być kierowca lawety, który przyjechał po rozbity samochód. Wyrok - za tydzień.

Proces odwoławczy ws. nietypowego wypadku, fot. Marta Nazarko
Proces odwoławczy ws. nietypowego wypadku, fot. Marta Nazarko

Proces odwoławczy ws. nietypowego wypadku - skazany laweciarz nie zgadza się z wyrokiem sądu - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wypadek na jednej z dróg wyjazdowych z Białegostoku

Chodzi o wypadek z grudnia 2014 roku, który miał miejsce na jednej z dróg wyjazdowych z Białegostoku. Najpierw kierowca busa, podczas manewru wyprzedzania innego samochodu, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. Jak podawała wtedy policja, po wypadku próbował uciekać na piechotę, zostawiając dwójkę pasażerów, ale niedługo potem został zatrzymany.

Był nietrzeźwy, okazało się też, iż już dwa miesiące wcześniej stracił prawo jazdy.

Inni kierowcy, widząc ten wypadek, wyciągnęli z busa dwóch pasażerów. Jeden z tych mężczyzn był poważniej ranny, leżał na poboczu drogi. Na miejsce przyjechało pogotowie, które udzielało poszkodowanym pomocy. W tym czasie nadjechała też laweta. Prokuratura przyjęła, że jej kierowca na śliskiej drodze nie zachował należytej ostrożności, stracił kontrolę nad lawetą i najpierw uderzył nią w karetkę, a potem przejechał po rannym leżącym na poboczu.

Sąd rejonowy skazał obu kierowców

Całe zdarzenie zostało objęte jednym aktem oskarżenia. Kilka miesięcy temu białostocki sąd rejonowy skazał obu kierowców. Wobec kierowcy busa zapadł wyrok 6 lat więzienia (sąd wziął pod uwagę wcześniejszą karalność oskarżonego za podobne przestępstwa), orzekł też w jego przypadku 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kierowca lawety został skazany na 4 lata więzienia i 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Wyrok zaskarżyli obrońcy obu kierowców. Chcą łagodniejszych kar. Prokuratura chce ich utrzymania, przyznaje że są "surowe, ale słuszne".

Adwokat kierowcy busa uważa, że sąd pierwszej instancji nie wziął pod uwagę żadnych okoliczności łagodzących, np. skruchy, przeprosin czy tego, że mężczyzna nie utrudniał postępowania. Dużo więcej argumentów przedstawiają w apelacji obrońcy kierowcy lawety; chcą łagodniejszego wyroku, ewentualnie zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd rejonowy.

Zwracają uwagę m.in. na rażącą niewspółmierność kar w obu przypadkach, tzn. wobec pijanego kierowcy busa i wobec ich klienta. Kwestionują ustalenia sądu pierwszej instancji, który przyjął umyślność działania kierowcy lawety. W ich ocenie można mówić jedynie o naruszeniu reguł ostrożności.

Stoją też na stanowisku, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że leżący na jezdni, ranny mężczyzna rzeczywiście został przejechany przez lawetę. W ich ocenie, nie świadczą o tym obrażenia (twierdzą, że były to typowe urazy po wypadku drogowym, gdy samochód uderza w przeszkodę, a pasażer jest przypięty pasami czyli powstały po uderzeniu busa w drzewo), jednoznacznej odpowiedzi nie dają też opinie biegłych.

Ze względu na zawiły charakter sprawy, sąd okręgowy wydanie wyroku odroczył do 24 sierpnia.

źródło: PAP | red: rbon, mag

ZOBACZ TEŻ:


Przez błąd sądu w Białymstoku na wolności znalazł się poszukiwany przez dwa lata przestępca

9.08.2018, 15:46

Poszukiwany przez dwa lata przestępca wyszedł na wolność, bo sąd nie przesłał na czas do aresztu decyzji przedłużającej jego aresztowanie.


18-latek zaatakował 14-latkę i ją zgwałcił – tak wynika z ustaleń prokuratury

9.08.2018, 09:00

Rozbój oraz gwałt ze szczególnym okrucieństwem - takie zarzuty postawiła prokuratura 18-latkowi z jednej z podbiałostockich miejscowości. Sąd tymczasowo aresztował go na 3 miesiące.


Białostocka prokuratura wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku z centrum Białegostoku

7.08.2018, 15:39

Białostocka prokuratura wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku do jakiego doszło w centrum Białegostoku. W piątek rano (3.08), podczas przycinania drzew na Rynku Kościuszki dwóch pracowników spadło z wysokiego podnośnika wprost na betonowy chodnik. Jeden z mężczyzn zginął, drugi walczy o życie.


Śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu ONR w Białymstoku

7.08.2018, 15:09

Niemal przed dwoma laty prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa, teraz jednak śledczy ponownie sprawdzą okoliczności przemarszu działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kadmy - Fotolia.com
KOLNO
19.01.2019, 15:45, akt. 15:55

Problemy finansowe szpitala w Kolnie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok