Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęto testy autobusu elektrycznego

W Białymstoku rozpoczęto testy autobusu elektrycznego

27.08.2018, 11:27, akt. 11:39

Władze Białegostoku rozpoczęły w poniedziałek (27.08) testy autobusu elektrycznego w komunikacji miejskiej. Autobus jest wypożyczony. Miasto planuje w 2020 r. kupić 25 autobusów elektrycznych.

W Białymstoku rozpoczęto testy autobusu elektrycznego, fot. Wojciech Szubzda
W Białymstoku rozpoczęto testy autobusu elektrycznego, fot. Wojciech Szubzda

Testowym autobusem można jeździć bezpłatnie

Testowym autobusem można jeździć bezpłatnie na wyznaczonej trasie - od dworca autobusowego obwodnicą śródmiejską - od poniedziałku do 31 sierpnia w godz. 10:00-18:00.

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że władze miasta chcą poznać opinie białostoczan z jazdy takim autobusem, ale też poznać opinie kierowców, którzy będą użytkować ten pojazd. Opinie mieszkańcy mogą zgłaszać w różnej formie do Białostockiej Komunikacji Miejskiej: e-mailem, telefonicznie, czy na portalu społecznościowym.

- Chcemy przetestować autobus elektryczny w warunkach normalnego, miejskiego ruchu. Chcemy poznać opinie naszych kierowców, jak się prowadzi taki autobus - mówił Zbigniew Nikitorowicz. Zaznaczył, że w 2020 r. miasto Białystok chce kupić 25 autobusów elektrycznych w ramach projektu dofinansowanego z UE, w ramach którego ma powstać w mieście intermodalny węzeł komunikacyjny.- Te testy mają pomóc w ocenie tego rodzaju transportu. Jest on nowatorski, jeszcze dobrze niesprawdzony na taką masową skalę przewozów pasażerów - mówił Zbigniew Nikitorowicz. Wyjaśnił, że autobus elektryczny ma określony zasięg, jaki może pokonać na tzw. jednym ładowaniu. Mówił, że obecnie standardowo to ok. 250 km, podczas gdy średnio miejski autobus w Białymstoku dziennie pokonuje ponad 300 km. - Ale ta technologia, technika się rozwija. Niewykluczone, ż w najbliższym czasie (...) te zasięgi będą coraz większe - dodał.

Na ulice Białegostoku wyjedzie 20 nowych autobusów

Jesienią na ulice Białegostoku wyjedzie 20 nowych autobusów komunikacji miejskiej (w tym dwa hybrydowe) kupionych we wcześniejszym przetargu. Trwa kolejny na podobną liczbę pojazdów. Zbigniew Nikitorowicz powiedział, że nowe autobusy będą zastępowały najstarsze z taboru i te z największym przebiegiem.

Dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop powiedział, że koncepcja, technika autobusów elektrycznych bardzo szybko się zmienia. - Jest rozwój napędów, jest rozwój baterii, są nowe pomysły na technologie ładowania - powiedział Bogusław Prokop. Dodał, że testowany obecnie autobus jest wyprodukowany w 2017 r., będzie więc można go porównać z pojedynczymi testowanymi w poprzednich latach. Podkreślił, że najbardziej chodziłoby o to, by autobus elektryczny mógł na jednej baterii jeździć przez cały dzień, bez konieczności doładowywania.

Po ulicach Białegostoku jeżdżą jak dotąd dwa kupione autobusy hybrydowe. Dwie kolejne hybrydy będą włączone do eksploatacji we wrześniu, następne dwie w 2019 r.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni PiS proszą mieszkańców o głos w sprawie komunikacji miejskiej

21.08.2018, 14:40

Duże osiedla na obrzeżach miasta mają słabą komunikację z resztą Białegostoku, a prezydent nie słucha mieszkańców, którzy proszą o zmianę tras autobusów - tak uważają radni PiS.


Zmieniono trasę trzech linii białostockiej komunikacji miejskiej

1.08.2018, 07:35

Od środy (01.08) inaczej jeżdżą trzy linie białostockiej komunikacji miejskiej.


Władze Białegostoku chcą kupić kolejnych 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów

4.07.2018, 14:56

Przetargi na zakup 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej ogłosiły władze Białegostoku. W ramach unijnego projektu zarezerwowano na ten cel ponad 25 mln zł netto - poinformował w środę (04.07) magistrat.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok