Radio Białystok | Wiadomości | 25 lat Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w Polsce

25 lat Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w Polsce

5.09.2018, 17:54, akt. 18:59

Dalsze przywracanie, utrzymywanie pierwotnych stosunków wodnych czy otwartych siedlisk, na których żyją rzadkie gatunki ptaków - to główne zadania na przyszłość Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

Biebrzański Park Narodowy - największy w Polsce obchodzi 25-lecie istnienia. Z tej okazji, w środę (5.09) w Goniądzu spotkali się pracownicy parku, zaproszeni goście z kraju i zagranicy z zaprzyjaźnionych parków czy instytucji, oraz rada naukowa parku. Obecni byli również m.in wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego PN. Obchodom patronuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zasłużeni pracownicy dostali odznaczenia za wieloletnią służbę oraz za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Biebrzański Park Narodowy powstał we wrześniu 1993 r. Jest największym parkiem narodowym w Polsce, ma powierzchnię ponad 59 tys. ha. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych w Europie obszarów wodno-błotnych, gdzie żyją rzadkie gatunki związane z podmokłymi siedliskami. Jest też ostoją łosia. W godle parku jest ptak - batalion. Biebrzański PN znajduje się na liście obszarów wodno-błotnych chronionych w ramach międzynarodowej konwencji RAMSAR.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk powiedział, że renaturyzacja, rewitalizacja pierwotnych stosunków wodnych nad Biebrzą w rejonach, gdzie w XIX wieku utworzono sztuczne kanały, np. Rudzki czy Woźnawiejski, to jedno z zadań, które - już rozpoczęte - będzie kontynuowane, bo to potrzebne biebrzańskiej przyrodzie. 

Jest to potrzebne dla utrzymania siedlisk naturowych, które mamy, a z siedliskami są związane oczywiście gatunki ptaków, które są naszą ozdobą. Z roku na rok tych cennych obserwacji przybywa. To jest takie cenne, staramy się to zachować. 

- dodał dyrektor

Grygoruk podkreślił także, że hasło parku to: "W trosce o bagna i ludzi", dlatego parkowi zależy na dobrych relacjach ze społeczeństwem, lokalnymi biebrzańskimi samorządami. "To jest takie ważne, żeby dalej utrzymywać tę współpracę w należytym poszanowaniu jednej i drugiej strony" - dodał Grygoruk.

Dyrektor mówi także, że ok. 40 proc.  gruntów objętych parkiem narodowym należy do prywatnych właścicieli, park stara się więc pozyskiwać jak najwięcej terenów, przejmować je na rzecz Skarbu Państwa, by można było skuteczniej realizować zadania związane z ochroną przyrody.

Marzenia o muzeum w Osowcu-Twierdzy

Andrzej Grygoruk podkreśla, że marzeniem parku byłoby stworzenie w Osowcu-Twierdzy muzeum, bo takiego nie ma. W ciągu trzech najbliższych lat ma powstać plan ochrony parku na okres 20 lat, który określi cele, zadania i kierunki ochrony przyrody. Dyrektor poinformował, że są pieniądze na ten plan, jest rozpisany przetarg.

W czwartek, w drugim dniu obchodów 25-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego zaplanowano konferencję naukową nt. ochrony dużych obszarów mokradłowych i wyzwaniach w ochronie bagien biebrzańskich.

"Biebrzańskie Sianokosy"

W najbliższą sobotę (8.09) nad Biebrzą, w Szuszalewie, odbędą się 17. Mistrzostwa Świata w Koszeniu Łąk Bagiennych dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy" organizowane przez Park i lokalne samorządy. Głównym celem tej organizowanej od kilkunastu lat imprezy jest propagowanie tradycyjnego rolnictwa, które pomaga zachować nad Biebrzą siedliska potrzebne wielu rzadkim gatunkom ptaków, np. wodniczce czy orlikowi grubodziobemu.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bociany odlatują w tym roku wcześniej niż zwykle

17.08.2018, 07:06

Takiej sytuacji nie pamiętają ani leśnicy, ani badacze ptaków. Pod koniec lipca z naszego regionu odleciała część bocianów. Tak jest m.in. w okolicach Supraśla.


Kosiarze mogą zgłaszać się na "Biebrzańskie Sianokosy"

12.08.2018, 15:52

Kosiarze najlepiej radzący sobie z koszeniem tradycyjną kosą podmokłych łąk, będą ponownie rywalizować 8 września w Szuszalewie (Podlaskie) w 17. Mistrzostwach Świata w Koszeniu Łąk Bagiennych dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy".


Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego otrzymają prawie 46 tys. zł na wykup prywatnych gruntów

6.08.2018, 14:39

Prawie 46 tysięcy złotych trafi do władz Biebrzańskiego Parku Narodowego na wykup 5 hektarów gruntów prywatnych, leżących w granicach parku.


Osowiec

30.07.2018, 08:50

Choć sama miejscowość powstała w XV wieku, najburzliwsze dzieje Osowca wiążą się z powstaniem twierdzy w wieku XIX.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 07:11

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia]
Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok