Radio Białystok | Wiadomości | Kosiarze mogą zgłaszać się na "Biebrzańskie Sianokosy"

Kosiarze mogą zgłaszać się na "Biebrzańskie Sianokosy"

12.08.2018, 15:52, akt. 16:25

Kosiarze najlepiej radzący sobie z koszeniem tradycyjną kosą podmokłych łąk, będą ponownie rywalizować 8 września w Szuszalewie (Podlaskie) w 17. Mistrzostwach Świata w Koszeniu Łąk Bagiennych dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy".

Fotolia.com
Fotolia.com

To impreza, która promuje tradycyjne rolnictwo, konieczność wykaszania bagiennych łąk nad Biebrzą, bo to sprzyja tamtejszej przyrodzie.

Chętni do tej rywalizacji - zarówno rolnicy, jak i kosiarze - amatorzy, którzy będą oceniani w osobnej kategorii, mogą się zgłaszać do 20 sierpnia - przypomina Biebrzański Park Narodowy.

Celem zawodów jest promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody. Taki sposób użytkowania łąk utrzymuje bogactwo przyrodnicze mokradłowych obszarów Europy – ręczne koszenie podmokłych terenów sprzyja występowaniu rzadkich gatunków zwierząt i roślin

 - przypomina, zapraszając na zawody w Szuszalewie, Biebrzański Park Narodowy.

Mistrzostwa park organizuje wspólnie ze starostwem powiatowym w Sokółce oraz samorządami Lipska i Dąbrowy Białostockiej.

Dyrektor Biebrzańskiego parku Narodowego Andrzej Grygoruk powiedział, że trudno jeszcze ocenić, czy zawodnicy będą kosić w tym roku łąkę ze stojącą na niej wodą, czy też nie. Dodał, że generalnie nad Biebrzą nie widać bardzo tegorocznej suszy, ale rolnicy wykorzystują różne miejsca w parku, by zbierać paszę dla bydła.

Biebrzański PN jest największym pod względem obszaru polskim parkiem narodowym. Park będzie obchodził we wrześniu 25-lecie istnienia. W ramach obchodów, w dniach 5-6 września w Goniądzu zaplanowano konferencję naukową pod patronatem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, która - jak powiedział Grygoruk - ma pokazać kierunki ochrony biebrzańskiej przyrody i działania na przyszłość.

Naukowcy m.in. z Belgii, Holandii, będą prezentować swoje doświadczenia i badania na temat ochrony dużych obszarów mokradłowych. Druga sesja naukowa będzie dedykowana wyzwaniom w ochronie bagien, będzie też mowa o uwarunkowaniach historyczno-społecznych parku, ochronie wody, badaniach nad ssakami żyjącymi nad Biebrzą, m.in. łosiami, zmianach zachodzących w biebrzańskiej florze i faunie.

Dyrektor Andrzej Grygoruk powiedział, że szczegółowe cele ochronne na przyszłość będą określone w planie ochrony parku, na którego opracowanie Biebrzański PN dostał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace nad planem mają potrwać do 2022 r. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego otrzymają prawie 46 tys. zł na wykup prywatnych gruntów

6.08.2018, 14:39

Prawie 46 tysięcy złotych trafi do władz Biebrzańskiego Parku Narodowego na wykup 5 hektarów gruntów prywatnych, leżących w granicach parku.


Biebrzańskie Sianokosy w Szuszalewie

8.09.2018, 15:18

W sobotę, 8 września w Biebrzańskim Parku Narodowym odbędą się XVII Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok