Radio Białystok | Wiadomości | 3 mln zł na budowę lotniska w Suwałkach

3 mln zł na budowę lotniska w Suwałkach

10.09.2018, 15:55, akt. 16:49

3 mln zł z budżetu regionu na 2018 r. przekaże samorząd województwa podlaskiego miastu Suwałki na budowę lokalnego lotniska w Suwałkach. Uchwałę w tej sprawie podjęli w poniedziałek (10.09) po południu radni sejmiku.

Maksym Dragunov, Fotolia.com
Maksym Dragunov, Fotolia.com

3 mln zł na budowę lotniska w Suwałkach - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Radni byli jednomyślni 

Za uchwałą głosowało 22 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W związku z pomocą udzieloną miastu Suwałki, sejmik przyjął także - kilka godzin wcześniej - stosowną zmianę w budżecie województwa - razem z innymi zmianami (za 25 radnych, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu).

6 mln zł na budowę lotniska

Już wcześniej zarząd województwa zapowiadał, że wesprze władze Suwałk w budowie lotniska łączną sumą 6 mln zł - 3 mln w 2018 r. i 3 mln w 2019 r.

Skarbnik województwa Henryk Gryko mówił w poniedziałek radnym, że pieniądze na suwalskie lotnisko - 3 mln zł z tegorocznego budżetu - będą pochodzić z puli na poręczenia i gwarancje wydawane przez samorząd.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz prosił radnych podczas poniedziałkowych obrad sejmiku o to wsparcie i potem dziękował sejmikowi.

To szansa na rozwój gospodarczy i turystyczny 

Czesław Renkiewicz poinformował, że budowa pasa startowego w Suwałkach to szansa na rozwój gospodarczy i turystyczny północnej części województwa podlaskiego. Przypomniał, że budowa lotniska będzie kosztowała 27 mln zł. 11 mln z tej kwoty to pieniądze z budżetu Suwałk, 10 mln zł ma przekazać w formie darowizny prywatna firma, producent mebli Forte (przypomniał, że jest podpisana i obowiązująca umowa w tej sprawie), reszta to pieniądze od samorządu województwa.

Pas startowy ma powstać do końca czerwca 2019 r.

W Suwałkach, do końca czerwca 2019 r. ma powstać utwardzony pas startowy o długości 1 tys. 320 metrów długości i 30 metrów szerokości, plac manewrowy, postojowy, teren ma być ogrodzony. Czesław Renkiewicz przypomniał, że miasto ma już podpisaną umowę z wykonawcą tej inwestycji, budowa ma się niebawem zaczynać. Z tego pasa będą mogły startować samoloty zabierające na pokład 40-45 osób.

Wiceprzewodniczący sejmiku, radny z Suwalszczyzny Cezary Cieślukowski (PSL) również podkreślał, że budowa lotniska w Suwałkach to inwestycja "strategiczna" dla rozwoju miasta, która podniesie atrakcyjność inwestycyjną regionu. Inny radny z Suwalszczyzny Waldemar Kwaterski (PO) mówił także, że takie inwestycje są kluczowe dla regionu i dobrze by było, by wspierali je wszyscy radni bez względu na to "skąd, kto pochodzi".

Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa przypomniał, że wsparcie miasta Suwałki to realizacja wcześniejszego porozumienia z prezydentami Białegostoku i Suwałk. "Wywiązujemy się z tego porozumienia" - mówił Bogdan Dyjuk. Podkreślał, że "wartością dodaną" w przypadku suwalskiej inwestycji jest udział w niej prywatnego przedsiębiorcy.

Lotnisko dla małych samolotów 

Radny PiS Bogusław Dębski mówił, że lotnisko w Suwałkach powstaje głównie z myślą o przedsiębiorcach z Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i "należy się" z tego cieszyć. "Małe samoloty nie rozwiążą problemu braku lotniska regionalnego" - dodał Dębski.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz poinformowała, że sprawa dofinansowania suwalskiego lotniska będzie w środę przedmiotem obrad zarządu województwa. Konieczne będzie bowiem jeszcze zawarcie umowy z władzami Suwałk.

Ponad 16 mln zł na pas startowy na białostockich Krywlanach 

Sejmik województwa wsparł także wcześniej kwotą 16,1 mln zł (budżet województwa na 2017 i 2018 r.) miasto Białystok, które buduje utwardzony pas startowy na białostockich Krywlanach. Pas startowy ma mieć długość 1 tys. 350 metrów.

W Podlaskiem nie ma publicznego lotniska, nie powstało lotnisko regionalne, które w minionych latach miał budować samorząd województwa (zrezygnowano w inwestycji, pieniądze z UE zapisane na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym 2007-2013 za zgodą KE przeznaczono na drogi wojewódzkie); działa jedno lotnisko prywatne.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


6 mln zł chce przekazać samorząd województwa na budowę lotniska w Suwałkach

4.09.2018, 14:14

6 mln zł z budżetu województwa chce przekazać samorząd województwa podlaskiego na wsparcie budowy lokalnego lotniska w Suwałkach - poinformowano we wtorek (04.09) na konferencji prasowej w Białymstoku. Decyzję - na poniedziałkowej sesji (10.09) - podejmie sejmik województwa.


Samorząd województwa dołoży 16 mln zł do budowy lotniska w Białymstoku

15.06.2018, 12:39

Władze Białegostoku i samorząd województwa podlaskiego podpisały w piątek (15.06) umowę, na podstawie której ten samorząd dołoży miastu 16 mln zł do budowy pasa startowego dla małych samolotów na białostockich Krywlanach. Inwestycja już trwa, ma być zakończona jesienią.


Są pierwsi zainteresowani wykorzystaniem lotniska na białostockich Krywlanach

8.02.2018, 15:51

Są pierwsi zainteresowani korzystaniem z pasa startowego na białostockich Krywlanach. Nie dotyczy to jednak ruchu pasażerskiego, a towarowego. Będzie to możliwe dopiero po oddaniu inwestycji do użytku, a ma to nastąpić jesienią bieżącego roku.


Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

17.11.2017, 12:32

Do końca września 2018 roku ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok