Radio Białystok | Wiadomości | Samorząd województwa dołoży 16 mln zł do budowy lotniska w Białymstoku

Samorząd województwa dołoży 16 mln zł do budowy lotniska w Białymstoku

15.06.2018, 12:39, akt. 12:57

Władze Białegostoku i samorząd województwa podlaskiego podpisały w piątek (15.06) umowę, na podstawie której ten samorząd dołoży miastu 16 mln zł do budowy pasa startowego dla małych samolotów na białostockich Krywlanach. Inwestycja już trwa, ma być zakończona jesienią.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


Budowa pasa startowego dla małych samolotów na lokalnym lotnisku na Krywlanach trwa od listopada 2017 roku. Inwestorem jest miasto Białystok. Wszystkie prace mają kosztować ok. 47 mln zł. Ponieważ jednak najtańsza oferta w przetargu znacznie przekraczała sumę, jaką na ten cel dysponowało miasto, brakujące ok. 16 mln zł dołoży samorząd województwa podlaskiego, który (decyzja została podjęta kilka lat temu) nie planuje budowy regionalnego portu lotniczego.

Umowa podpisana na powstającym pasie startowym

Umowę podpisano symbolicznie w miejscu, gdzie budowany jest pas startowy i trwa właśnie wylewanie kolejnej warstwy asfaltu na jego części. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że region jest obecnie jedyną "białą plamą" na lotniczej mapie Polski. Mówił, że decyzja o budowie takiego pasa dla małych samolotów związana jest z "niemożliwością" i "bezcelowością" (przy koniecznych dopłatach do jego działalności) budowy lotniska regionalnego.

Tadeusz Truskolaski przyznał, że rozmowy na temat dotacji, prowadzone z zarządem województwa podlaskiego, były trudne, dziękował władzom regionu, że się jednak udało. Odnosząc się do głosów krytycznych dotyczących budowy pasa startowego dla małych samolotów mówił, że niektóre samorządy prawie tyle dokładają rocznie do eksploatacji lotniska regionalnego, ile będzie kosztowała inwestycja na Krywlanach.

Zapewniał, że lokalne lotnisko w tym miejscu będzie miało, w razie potrzeby, "możliwość rozwoju". "Będzie to proces, nawet można powiedzieć kilkuletni, aby poprzez badanie popytu można było, właśnie optymalnie, ten pas startowy wykorzystać" - dodał prezydent Białegostoku.

Lotnisko ważne dla mieszkańców Białegostoku i regionu

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił, że lotnisko lokalne na Krywlanach, z możliwością jego ewentualnej rozbudowy, jest bardzo ważne nie tylko dla Białegostoku, ale i regionu. "Dla nas dobro mieszkańców jest najważniejsze" - zapewniał, odnosząc się do negocjacji z władzami miasta na temat dotacji.

Wyraził też nadzieję, że na początku przyszłego roku pierwsze samoloty wylądują na nowym pasie, przypomniał że lotnisko lokalne powstaje też w Suwałkach (jest już pozwolenie na budowę, trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy). Leszczyński mówił, że to inwestycje ważne z punktu widzenia rozwoju województwa.

Z pasa będą mogły korzystać małe samoloty pasażerskie

Powstający w Białymstoku utwardzony pas startowy będzie miał 1,35 km długości i 30 metrów szerokości. Korzystać z niego będą mogły małe samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów. Z lotniska będą również korzystać służby ratunkowe.

Powstanie także trawiasta droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura, oświetlenie.

Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień tego roku.


źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęła się budowa pasa startowego na Krywlanach

5.12.2017, 13:13

Od prac ziemnych i rozbiórkowych rozpoczęła się budowa utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku - poinformował we wtorek (05.12) Piotr Borsukiewicz, prezes firmy BK Tras, lidera konsorcjum, które realizuje tę inwestycję.


Pas dla małych samolotów poprawi konkurencyjność regionu – uważa prezydent Białegostoku

27.11.2017, 19:46

Budowa w mieście pasa startowego dla małych samolotów poprawi konkurencyjność regionu; budowa małych lotnisk to trend ogólnoeuropejski - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Niedawno miasto podpisało umowę na tę inwestycję, pas ma być gotowy za rok.


Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

17.11.2017, 12:32

Do końca września 2018 roku ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok