Radio Białystok | Wiadomości | "Solidarni z Polakami na Białorusi" – na Rynku Kościuszki zagrał Lady Pank [zdjęcia]

"Solidarni z Polakami na Białorusi" – na Rynku Kościuszki zagrał Lady Pank [zdjęcia]

22.09.2018, 10:10, akt. 22.10.2018, 08:07

Koncert "Solidarni z Polakami na Białorusi", podczas którego zagrał Lady Pank, odbył się w sobotę (22.09) wieczorem w Białymstoku. Początkowo miał być w Grodnie i uświetnić 30-lecie Związku Polaków na Białorusi, ale władze tego miasta nie zgodziły się na jego organizację.

"Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
"Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Koncert przeniesiony z Grodna

Koncert zespołu Lady Pank w Grodnie był planowany na 28 lipca. I choć już sprzedano bilety, władze miasta ostatecznie nie wydały zgody na organizację imprezy, argumentując, iż w planowanym miejscu trwa remont. Nie zgodziły się też na inne lokalizacje. Podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu, wtedy również koncert zespołu Lombard ostatecznie odbył się w Białymstoku.

Plenerowy koncert Lady Pank odbył się na scenie rozstawionej na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku. Został zorganizowany dzięki pomocy finansowej miasta Białystok i samorządu województwa podlaskiego.

Mimo pochmurnej pogody mieszkańcy licznie przyszli posłuchać muzyki, przyjechali też Polacy z Białorusi, uczestnicy Związku Polaków na Białorusi. Członkowie zespołu Lady Pank po zagraniu pierwszego utworu powiedzieli ze sceny, że solidaryzują się z Polakami na Białorusi.


"Solidarność nie ma granic"


Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys przed rozpoczęciem koncertu mówiła, że koncert "Solidarność nie ma granic" miał się odbyć w Grodnie, ale jest w Białymstoku. "Jesteśmy w Grodnie w Białymstoku" - powiedziała. Podziękowała władzom miasta i województwa za organizację koncertu, a zespołowi Lady Pank, że wystąpił dla Polaków na  Białorusi.


Chciałbym podziękować Związkowi Polaków na Białorusi, że walczycie tam o polskość, że walczycie tam o polską szkołę, że biją tam polskie serce. Żebyście pamiętali, że Białystok jest zawsze z Wami, możecie na  nas zawsze liczyć - powiedział ze sceny prezydent Białegostoku Tadeusz  Truskolaski.


Obecny na koncercie konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację koncertu, bo - jak mówił - "to jest potrzebne, żeby to poczucie, że jesteśmy razem na  tej jednej, wspólnie historycznie ziemi przetrwało".

Wicemarszałek województwa podlaskiego  Maciej Żywno zapewnił, że jeśli Związek znowu będzie miał problem z organizacją koncertu w Grodnie, to województwo jest otwarte.

Na konferencji prasowej przed koncertem mówił, że "nigdy nie byłoby do pomyślenia", żeby w Polsce odmówiono którejkolwiek z mniejszości narodowych możliwości organizacji imprezy kulturalnej. Zwrócił uwagę, że są porozumienia o współpracy ze stroną białoruską (m.in. Białystok współpracuje z Grodnem), a jednak - jak dodał - koncert organizowany  przez Związek w Grodnie musi znowu odbyć się w Białymstoku.

Jak podawała wcześniej prezes Borys, w ZPB działa obecnie ok. 11 tys. osób.

źródło: PAP | red: sk, wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koncert i Peleton Pamięci w Białymstoku upamiętnią ważne narodowe rocznice

4.09.2018, 15:05

Koncert - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - i tzw. Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer po miejscach w Białymstoku, związanych z okresem sowieckiej agresji na Polskę - to propozycje miasta związane z wrześniowymi rocznicami oraz jubileuszem odzyskania niepodległości.


Koncert BMDM - Oddział Zamknięty i Andrzej Piaseczny [zdjęcia]

26.08.2018, 02:24

Już po raz 6. żegnaliśmy wakacje koncertem Białystok - miasto dobrej muzyki.


"Spasauskija zapusty" w Bielsku Podlaskim - białoruskie obrzędy i pieśni związane ze żniwami

12.08.2018, 07:48

Białoruskie obrzędy, tradycje i pieśni związane ze żniwami zaprezentowali młodzi aktorzy z zespołu "Antrakt" i ludowy zespół Wasiloczki. W ten sposób w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się w niedzielę (12.08) "Spasauskija zapusty".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok