Radio Białystok | Wiadomości | W Suchowoli otwarto nowe muzeum - Centrum Trzech Kultur

W Suchowoli otwarto nowe muzeum - Centrum Trzech Kultur

autor: Dominika Dębska

16.09.2018, 11:39, akt. 17:17

Suchowola ma nowe muzeum. Od niedzieli (16.09) przy Placu Kościuszki działać będzie Centrum Trzech Kultur.

Suchowola, fot. Aneta Gałaburda
Suchowola, fot. Aneta Gałaburda

Miasto w ciągu roku odwiedza ok. 10 tys. turystów i pielgrzymów

Uroczystość  obchodzona była w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Oprócz  stałych i czasowych ekspozycji, w Centrum będzie również punkt  informacji turystycznej z materiałami promocyjnymi, broszurami oraz  mapami.

W ostatnim czasie Suchowola, uznawana za geograficzny  środek Europy, kojarzona jest najbardziej z postacią błogosławionego ks.  Jerzego Popiełuszki, który urodził się we wsi Okopy leżącej w tej  gminie. W Suchowoli jest pomnik księdza Jerzego, a fundacja założona  przez rodzinę Popiełuszków ma plany utworzenia w Okopach muzeum  poświęconego duchownemu.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel  powiedział w niedzielę, że rocznie miasto odwiedza ok. 10 tys. turystów i  pielgrzymów. To właśnie z myślą o nich powstało Centrum Trzech Kultur,  które ma przypominać, że w historię Suchowoli wpisują się mieszkańcy  różnych narodowości i wyznań.

Suchowola - przedwojenne wielokulturowe miasto

Inwestycja  kosztowała 2 mln zł i została sfinansowana z programu Interreg  Litwa-Polska, w ramach projektu zachowania i promocji dziedzictwa  kulturowego, realizowanego wspólnie z litewskim miastem Kalvarija.  Obiekt powstał dzięki rozbudowie budynku wykorzystywanego wcześniej jako  przystanek autobusowy i poczekalnia. Poczekalnia jest tam nadal, a w  dobudowanej części znalazło swoje miejsce Centrum Trzech Kultur.

Suchowola  przed wojną była wielokulturowa. Żyli tu Tatarzy, Żydzi i  chrześcijanie. To centrum jest po to, żeby pokazać taką Suchowolę, jej  dawną historię, czasem również tą bolesną

- dodał  burmistrz przypominając, że w czasie II wojny światowej istniało w  mieście getto. Jak podał, trafiło tam łącznie prawie 20 tys. Żydów z  Suchowoli i innych okolicznych miejscowości.

Chcemy tę  historię odtworzyć, pokazać społeczności lokalnej, szczególnie dzieciom  i młodzieży, ale również ma to być miejsce do działań kulturalnych. Do  warsztatów, spotkań literackich, chcemy żeby była tam też w przyszłości  kawiarnia

- dodał Michał Matyskiel.

Przygotowując  swoje ekspozycje Centrum Trzech Kultur prowadziło akcję "Dar dla  muzeum", zapraszając mieszkańców gminy i nie tylko, do przekazywania  pamiątkowych przedmiotów związanych z codziennym życiem w Suchowoli i  okolicznych wsiach. Odzew był spory, a placówce udało się w ten sposób  pozyskać np. modlitewnik żydowski, dawne narzędzia stolarskie czy  maszyny do szycia.

Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli

Od  wiosny 2017 roku w Suchowoli działa też Tatarskie Centrum Kultury  Islamu, którego - oprócz funkcji religijnych - ma służyć również  prezentacji historii i kultury Tatarów w Polsce, w tym również w tym  mieście.

Placówkę stworzył w rozbudowanym obiekcie Muzułmański Związek Religijny w RP.

źródło: PAP | red: mag, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To odkrycie koło Suchowoli zaskoczyło samych naukowców

22.08.2018, 13:54

Według naukowców można mówić o prawdziwej sensacji archeologicznej.


Polacy zwyciężyli w zawodach strongmanów w Suchowoli [zdjęcia]

18.08.2018, 07:00

Polska drużyna wygrała zawody strongmanów - Bitwa o Centrum Europy w Suchowoli.


Suchowola

25.07.2018, 15:09

Każdego dnia wakacji odwiedzamy miejscowości w regionie i przybliżamy ich historię. Dziś niewelkie miasteczko - na trasie z Białegostoku do Augustowa - Suchowola.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok