Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd regionu: nie grozi nam utrata ani złotówki z UE

Zarząd regionu: nie grozi nam utrata ani złotówki z UE

19.09.2018, 18:46, akt. 19:46

Województwo podlaskie jest w połowie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, z którego pochodzą pieniądze z UE; nie ma zagrożenia utraty "nawet jednej złotówki" z realizowanych programów - poinformował w środę (19.09) na konferencji prasowej zarząd województwa.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Zarząd regionu: nie grozi nam utrata ani złotówki z UE - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Koalicję w samorządzie województwa podlaskiego tworzy PSL i PO, PiS jest w opozycji.

Konferencje zorganizowane w środę w całym kraju są - jak poinformowano - odpowiedzią na ostatnie wypowiedzi głównie ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Minister mówił we wtorek, że od dwóch lat "widzimy olbrzymi rozdźwięk pomiędzy jednymi regionami, które są naprawdę bardzo dobrze zarządzane i tu mogę wymienić województwo pomorskie, czy wielkopolskie". "Są to regiony, z którymi w ogóle nie mamy problemów; z drugiej strony mamy takich maruderów jak województwa Polski wschodniej" - zauważył. Jerzy Kwieciński wskazał, że wyjątek stanowi woj. podkarpackie, które - według niego - jeszcze dwa lata temu było na jedenastym miejscu pod względem wykorzystania środków unijnych, a dziś jest na drugim miejscu w kraju.

Do tych słów odniósł się marszałek Jerzy Leszczyński (PSL). 

"Nie grozi nam utrata ani złotówki z UE" - zapewnia marszałek

Jesteśmy w połowie realizacji programu, kontraktacji, nawet przekroczyliśmy połowę, w połowie stawki jeżeli chodzi o podpisywanie umów w kraju. Natomiast jesteśmy pewni, że finisz będzie dla nas korzystny. Chcę zapewnić, że ani jedna złotówka, ani jedno euro z programów, które realizujemy nie zostanie stracone, nic nie przepadnie - podkreślił.

Marszałek dodał, że samorząd ma jeszcze czas. Zaznaczył, że czasem wydawanie pieniędzy "szybko i na siłę" nie jest celowe. "Taka retoryka, jeżeli chodzi o obecny rząd, że samorządy źle pracują, to po prostu - na to nie mamy zgody" - dodał marszałek. 

Kategorycznie nie zgadzamy się z tym, co w tej chwili przedstawiają przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości, że samorządy wojewódzkie nic nie zrobiły, nic nie zrealizowały - powiedział Leszczyński.

Równomierny rozwój regionu

"Myślę też, że używanie argumentu przez obecny rząd, że jeżeli wybierzemy swoich radnych to środki trafią konkretnie wtedy do tych województw, czy do tych miejsc, no też jest nieusprawiedliwione" - ocenił marszałek. Dodał, że do tej pory zarząd województwa starał się "tak pracować, żeby mieszkańcy traktowani byli jednakowo", a region równomiernie się rozwijał.

Jerzy Leszczyński poinformował, że realizowane są wszystkie programy, z których pozyskiwane są pieniądze z UE: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (samorząd województwa odpowiada za jego część). Samorząd zdobył też środki z programu Polska Wschodnia, który jest dedykowany pięciu regionom - na drogi zdobył z tego programu najwięcej pieniędzy - mówił Jerzy Leszczyński. Wskazywał także, że Podlaskie korzysta z programów transgranicznych, wykorzystuje też pieniądze rządowe.

Kompletnie nie ma zgody na narrację czarnej kampanii stosowanej przez rząd PiS. Ale jednocześnie nie ma zgody na to, żeby przekazywać opinii publicznej takie informacje, które powodują jakieś poczucie zagrożenia - powiedział wicemarszałek województwa Maciej Żywno (PO). 

Dodał, że Komisja Europejska wydała we wtorek komunikat, w którym "jednoznacznie dementuje, że jakiekolwiek regionalne programy operacyjne są zagrożone zwrotem środków, a to krajowe programy są wprawdzie minimalnie, ale potencjalnie zagrożone".

Żywno poinformował, że w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020 jest zakontraktowanych 60 proc. pieniędzy (cały program to ok. 5,1 mld zł z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), 11,45 proc. pieniędzy jest rozliczonych (certyfikowanych), a na koniec 2018 r. powinno być nieco ponad 13 proc. "Co oznacza, że w listopadzie będziemy mieli wypełniony procent certyfikacji środków unijnych" - dodał Żywno.

Wicemarszałek tłumaczył, że tempo realizacji programów regionalnych zależy od wielu czynników. 

Rząd PiS nam nie pomaga. To rząd PiS kazał nam zatrzymać certyfikację środków w Europejskim Funduszu Społecznym ze względu na niewyjaśnienie kwestii VAT. To rządowa mapa potrzeb zdrowotnych powodowała, że z ogłoszeniem konkursów w zdrowiu musieliśmy czekać na wykonanie ruchu ze strony rządowej - podkreślił Żywno.

Wicemarszałek dodał, że z powodu sytuacji na rynku, jest wiele problemów z przetargami, także firmy czy samorządy korzystające ze środków unijnych, w powodu za wysokich cen w przetargach, proszą urząd marszałkowski o wydłużenie terminów realizacji projektów. "My idziemy im na rękę ze względu na to, żeby w naszym regionie były dobre projekty" - powiedział Żywno. Podkreślił, że po 2018 r. program jest cały czas dalej realizowany.

Wskazywano też, że np. PKP PLK SA, które ma otrzymać z podlaskiego RPO 154 mln zł na kilka dużych inwestycji kolejowych w regionie, dotychczas nie podpisało żadnej umowy z wykonawcą.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 6 mln zł dotacji przyznał szpitalom zarząd województwa

18.09.2018, 19:29

Inwestycje w Białostockim Centrum Onkologii, szpitalu wojewódzkim w Białymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy będą możliwe dzięki 5,7 mln zł dotacji, które przyznał tym placówkom zarząd województwa podlaskiego.


Umowa zarządu województwa z bankiem CEB na linię kredytową do 280 mln zł

11.09.2018, 16:13

Do 280 mln zł kredytu do 2022 r. - z konkretną kwotą ustalaną każdego roku - może zaciągnąć samorząd województwa podlaskiego w Banku Rozwoju Rady Europy - CEB. We wtorek (11.09) w Białymstoku podpisano umowę ramową w tej sprawie.


Dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit ma być lepsze leczenie raka piersi

26.08.2018, 11:14

Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.


BCO przejmie budynek po tzw. szpitalu płucnym przy Warszawskiej

21.08.2018, 15:52

Białostockie Centrum Onkologii wkrótce powiększy się o nowy budynek. Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował, że szpital otrzyma pustostan po tak zwanym szpitalu płucnym przy ulicy Warszawskiej.


Minimum 300 zł podwyżki dostaną najmniej zarabiający pracownicy szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

4.08.2018, 11:01

Podwyżki wywalczyli psychiatrzy, wzrostu wynagrodzeń domagają się pielęgniarki - na razie bezskutecznie. Chodzi o szpital psychiatryczny w Choroszczy. Po wielu tygodniach negocjacji związkowcom udało się natomiast osiągnąć porozumienie z dyrekcją w sprawie płac dla najmniej zarabiających pracowników.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok