Radio Białystok | Wiadomości | Trzy lata programu grantowego "Odkrywcy Diamentów" dla młodych innowatorów

Trzy lata programu grantowego "Odkrywcy Diamentów" dla młodych innowatorów

20.09.2018, 16:50, akt. 16:29

Ponad 30 innowacyjnych projektów uczniowskich oraz ośmiu studentów otrzymało już dofinansowanie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.

źródło: Politechnika Białostocka
źródło: Politechnika Białostocka

Trzy lata programu "Odkrywcy Diamentów" - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To m.in. proteza bionicznej ręki, elektryczny rower czy maszyna do szycia dla osób niepełnosprawnych.

Program "Odkrywcy Diamentów" tworzy Politechnika Białostocka i trzynastu przedsiębiorców z regionu. Granty przyznawane są uzdolnionej młodzieży szkolnej, a stypendia - studentom, by mogli rozwijać swoje innowacyjne projekty.

W czwartek (20.09) na uczelni podsumowano trzy lata działalności programu. W tym czasie wsparcie otrzymały 34 projekty zespołów uczniowskich na łączną kwotę ponad 190 tys. zł, przyznano także osiem stypendiów dla studentów tej uczelni. Podczas podsumowania nagrodzono osoby i instytucje wyróżniające się pracą na rzecz innowacyjności.

Jak mówił rektor PB prof. Lech Dzienis, celem programu od początku było odnajdywanie i wspieranie młodych osób, które dzięki pomocy finansowej już na bardzo wczesnym etapie swojej edukacji "mogłyby w sposób swobodny i nieobarczony żadnymi ograniczeniami finansowymi rozwijać swój talent w zakresie nauk ścisłych, uczyć się pracy w grupie oraz odnajdywać nowe możliwości rozwoju".

Mówił, że w ramach programu udało połączyć się środowiska nauki i biznesu, których przedstawiciele tworzą kapitułę programu. Dodał, że kapituła jest zawsze jednogłośna w decyzji, które projekty powinny otrzymać dofinansowanie.

Dzienis powiedział, że "niezwykłą" rolę w rozwoju talentu młodzieży pełnią mentorzy, czyli nauczyciele, opiekunowie, którzy prowadzą koła zainteresowań lub też grupy uczniów. W jego ocenie, bez ich pracy rozwój talentu młodych ludzi nie byłby możliwy.

Dzienis zwrócił się też do młodych innowatorów mówiąc im, że są "wyjątkową grupą młodych ludzi".

- Posiadacie w sobie ciekawość, zaangażowanie, wyobraźnię, sprawdzacie już istniejące rozwiązanie, a przede wszystkim szukacie nowych i lepszych - powiedział rektor.

Wyróżnienie otrzymał m.in. Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku, który - jak podawano wcześniej - składa najwięcej projektów i jest głównym beneficjentem programu. Natomiast jedną z wyróżnionych osób jest Irena Osiak nauczycielka z tego zespołu szkół. Do "Odkrywców Diamentów" zgłosiła m.in. zespół uczniowski, w którym pracowała nad innowacyjnym rozwiązaniem do maszyny do szycia by mogły z niej korzystać osoby z niepełnosprawnością nóg. Projekt zakłada ręczną możliwość regulacji obrotów tak, aby dwie dłonie mogły szyć. Rozwiązanie jest już gotowe.

Jak powiedziała Irena Osiak, bez wsparcia finansowego nie udałoby się tego dokonać.

- Żeby osiągnąć efekt, po drodze trzeba podjąć próby, a te próby niestety połączone są z wydatkami finansowymi. To są części, to jest sprzęt, który jest potrzebny - mówiła.

Dlatego - jak dodała - cieszy się, że takie programy grantowe istnieją.

- Młodzież zdolna i chętna do pracy jest, ale blokują ją fundusze - zauważyła.

Dla studenta PB Petrosa Psyllosa - który stworzył kilka projektów (w tym Matii, czyli sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa wiele nagród i wyróżnień) i otrzymuje stypendium w ramach "Odkrywców Diamentów" - udział w tym programie oznacza możliwość skupienia się na rozwoju własnych projektów, a nie szukaniu pracy i pieniędzy by móc realizować swoje pomysły. Dodał, że program to nie tylko środki finansowe, ale też wsparcie mentora i np. dostęp do laboratoriów, możliwość wyjazdów na targi i konkursy. W jego ocenie "Odkrywcy Diamentów" to dobra okazja do nauki biznesu i komercjalizacji swoich rozwiązań.

- To inwestycja w przyszłość - powiedział Jan Zadykowicz, prezes firmy Jazon, która tworzy program. Mówił, że czas upływa, w firmach są potrzebne "młode kadry". 

- Wyszukujemy młodych ludzi, którzy są w stanie zainteresować się naukami technicznymi, pogłębić tę wiedzę, bo w przyszłości, to będą nasze kadry - dodał.źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Młodzi innowatorzy z grantami w programie "Odkrywcy Diamentów"

15.03.2018, 13:22

Mobilna platforma do nauki fizyki, robot do rozbrajania bomb, innowacyjna laska dla osób niewidomych i bioniczna proteza ręki - to innowacyjne projekty licealistów i studentów, które otrzymały wsparcie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.


Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o pieniądze na wynalazki

10.03.2018, 08:39

Dla wielu z nich to pierwsza szansa pozyskania pieniędzy na swoje wynalazki. Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o stypendia i dotacje przyznawane przez Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów Politechniki Białostockiej.


Studenci Politechniki Białostockiej konstruują bioniczną protezę ręki

29.10.2017, 14:44

Bioniczną protezę ręki, która ma pomagać w codziennym życiu niepełnosprawnym po amputacji dłoni, konstruują studenci Politechniki Białostockiej. Sygnał do protezy będzie wysyłany poprzez napinanie odpowiednich mięśni przedramienia, wtedy będzie możliwe wykonanie ruchu dłonią.


Drukarka 3D, rower elektryczny i proteza ręki – białostoccy uczniowie otrzymali stypendia "Odkrywcy Diamentów"

18.10.2017, 13:44

Autorzy innowacyjnych projektów - nowoczesnej drukarki 3D i inteligentnego elektrycznego roweru - otrzymali granty od Politechniki Białostockiej i przedsiębiorców w ramach programu "Odkrywcy diamentów". Przyznano też pięć stypendiów zdolnym studentom uczelni.


Politechnika Białostocka przyznała granty w programie "Odkrywcy diamentów"

24.01.2017, 15:16

Kapituła programu, który realizuje PB wspólnie z 15 przedsiębiorstwami, przyznała autorom 5. projektów granty o łącznej wartości 20,1 tys. zł.


200 tys. zł dla młodych naukowców w programie Odkrywcy Diamentów

26.10.2016, 15:57

Program wspólnie realizują Politechnika Białostocka i 14 firm z województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem

74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiejźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok