Radio Białystok | Wiadomości | Zakaz rozpowszechniania mema z wizerunkiem burmistrz Łap - sąd oddalił zażalenie

Zakaz rozpowszechniania mema z wizerunkiem burmistrz Łap - sąd oddalił zażalenie

21.09.2018, 19:54, akt. 20:04

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w piątek (21.09) zażalenie i utrzymał postanowienie, na mocy którego z profilu na portalu społecznościowym ma być usunięty przerobiony na tzw. mema baner, ubiegającej się o reelekcję, burmistrz Łap. Sprawa była rozpatrywana w trybie wyborczym.

Fotolia.com
Fotolia.com

Usunąć baner i przeprosić burmistrz Łap

Usunąć baner ze swego prywatnego profilu, ale również w tym samym miejscu przeprosić burmistrz Łap Urszulę Jabłońską, ma kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do rady powiatu białostockiego.

Proces odbywał się z wniosku Urszuli Jabłońskiej, która jako kandydatka PiS ubiega się o reelekcję. Chodziło o jej przerobiony baner wyborczy, opublikowany w formie tzw. mema. Ktoś, zamiast hasła "serce dla Łap" umieścił na nim napis "pomagam tylko swoim", zaś za zdjęciem kandydatki - wizerunek proboszcza łapskiej parafii i rękę z wachlarzem banknotów. Baner, ze strony "komitetu obrony" jednej z miejscowych podstawówek, udostępnił na swoim profilu Andrzej Fronc - kandydat na radnego rady powiatu białostockiego z listy Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Fronc domagał się oddalenia wniosku. Argumentował przed sądem, że wnioskodawczyni nie wykazała, iż formalnie jest kandydatką na burmistrza Łap oraz że nie on jest autorem mema i nie wie, kto go stworzył i zamieścił na profilu komitetu obrony szkoły. Ale przyznał jednocześnie, że zgadza się z wymową przerobionego banera.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na radnego przegrał proces wyborczy z burmistrz Łap

W czwartek białostocki sąd okręgowy uznał żądanie burmistrz za częściowo zasadne. Nakazał usunięcia mema i przeprosiny, które na tym samym profilu mają być umieszczone na 7 dni ale uznał jednocześnie, że żądanie wpłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny było zbyt wygórowane i nieadekwatne do zakresu naruszeń.

Postanowienie zaskarżył pełnomocnik Andrzeja Fronca. W piątek po południu Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił jednak to zażalenie. Jak powiedział rzecznik tego sądu Janusz Sulima, nieprawdziwy okazał się argument skarżącego, że kandydatka nie jest zarejestrowana w wyborach na burmistrza Łap.

Sąd uznał również, że treści, które zostały zamieszczone na przerobionym banerze, mają charakter informacyjny. "Zawierają informacje, które można ocenić pod kątem: prawda albo fałsz. A osoba, która ten mem zamieściła, nie wykazała, że te informacje wypływające z tego mema, są prawdziwe" - dodał sędzia Sulima.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Kandydat Koalicji Obywatelskiej na radnego przegrał proces wyborczy z burmistrz Łap

20.09.2018, 10:45

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na radnego powiatu białostockiego musi przeprosić ubiegającą się o reelekcję burmistrz Łap startującą z list Prawa i Sprawiedliwości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok