Radio Białystok | Wiadomości | W prawosławnym klasztorze w Supraślu rozpoczął się trzeci etap odtwarzania fresków

W prawosławnym klasztorze w Supraślu rozpoczął się trzeci etap odtwarzania fresków

27.09.2018, 17:42, akt. 17:52

W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku rozpoczął się trzeci etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Specjaliści z Serbii zajmują się częścią ołtarzową. Polichromie powstają przy wykorzystaniu oryginalnych technik pracy na mokrym tynku.

Monaster w Supraślu, fot. Aneta Gałaburda
Monaster w Supraślu, fot. Aneta Gałaburda

Monaster ma ponad 500 lat

Ponad 500-letni klasztor (monaster) w Supraślu, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główną świątynią jest cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim.

Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej (w 1944 r. hitlerowcy wysadzili ją w powietrze), od 1984 roku świątynia jest odbudowywana. Została zrekonstruowana i jest wykorzystywana podczas religijnych uroczystości, wciąż trwają jednak prace wykończeniowe wewnątrz.

Ambitny projekt odtworzenia fresków, których uratowane fragmenty można oglądać w Muzeum Ikon działającym w zabudowaniach monasteru, pojawił się kilka lat temu. Opiera się na założeniu, że wykorzystywane są oryginalne techniki pracy na mokrym tynku, bo tak ponad pięć wieków temu pracował autor supraskich polichromii, serbski mnich Nektariusz (według źródeł, zakończył prace nad nimi w 1557 roku).

Przygotowania do rekonstrukcji trwały kilka lat

Przygotowania do rekonstrukcji trwały kilka lat. Specjalistów, którzy potrafią tworzyć freski w ten sposób, znaleziono w Serbii, w Akademii Sztuki i Konserwacji w Belgradzie. Głównym źródłem wiedzy o tym, jak wyglądały freski, jest dokumentacja fotograficzna z początku XX wieku, ale twórcy posiłkują się też np. książką o wykonywaniu fresków, którą Nektariusz napisał.

Pierwszy etap prac obejmował przede wszystkim centralną kopułę świątyni; wykonany został w 2016 roku - w sumie to ok. 360 metrów kwadr. malowideł, w tym prawie sto postaci. Kolejny etap, zakończony na początku sierpnia tego roku, to blisko 240 metrów kwadr. łuków i sklepień naw bocznych.

- Teraz będzie wykonywana część ołtarzowa, z punktu widzenia liturgicznego - chyba najważniejsza część całej cerkwi - powiedział w czwartek (27.09) dr Adam Musiuk z Politechniki Białostockiej, który jest kierownikiem prac rekonstrukcji fresków. Jak ocenił, będzie to ok. 200 metrów kwadr. fresków.

Najtrudniejszy etap prac

W ocenie Musiuka, będzie to najprawdopodobniej najtrudniejszy etap prac, bo nie istnieją żadne materiały źródłowe, na których można byłoby się oprzeć. - Nie mamy żadnych zdjęć, żadnych opisów, żadnych informacji jak ta część wyglądała - powiedział. Zwrócił jednak uwagę, że od strony teologicznej dokładnie wiadomo, jakie sceny muszą się w tej części świątyni znaleźć.

Pomocna była też analiza fresków cerkwi z podobnego okresu m.in. z Serbii, Rumunii, Bułgarii, św. Góry Athos (Grecja) czy Węgier. - Tak zostanie dobrana ta część, aby jak najmocniej uprawdopodobnić, że ona rzeczywiście tak wyglądała - dodał dr Musiuk przypominając, że historycznie wiadomo, iż ta część polichromii została zniszczona dużo wcześniej, niż powstała fotografia a opisów nie udało się odnaleźć.

Prace rekonstrukcyjne w tej technologii, w tak dużym obiekcie jak cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu, są - w skali Europy, a może i świata - unikatowe. Technologia, w której pracuje zespół serbskich specjalistów polega na tym, że fresk (nanoszenie kolorów) może być wykonywany tylko w tym czasie, w którym wysycha tynk.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławny metropolita Ameryki i Kanady spotkał się z wiernymi w Białymstoku

20.08.2018, 13:52

W Podlaskiem gości prawosławny metropolita Ameryki i Kanady Tichon. W poniedziałek po południu (20.08) spotkał się z wiernymi w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.


Setki prawosławnych wiernych w monasterze Supraślu

10.08.2018, 07:29

W prawosławnym klasztorze w Supraślu obchodzono w piątek główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.


Zakończył się kolejny etap odtwarzania fresków w supraskiej cerkwi

9.08.2018, 12:47

W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończył się drugi etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Polichromie powstają przy wykorzystaniu oryginalnych technik pracy na mokrym tynku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok