Radio Białystok | Wiadomości | Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

10.10.2018, 07:40, akt. 16:02

Nowy rok akademicki zainaugurował w środę (10.10) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczestniczący w uroczystości premier Mateusz Morawiecki mówił, że rozwój nauki jest obecnie coraz bardziej związany z gospodarką i podkreślał, że usługi medyczne, to jeden z kluczowych programów rozwoju gospodarczego.

Fotolia.com
Fotolia.com

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W uroczystości wzięli udział m.in. premier i minister zdrowia

Uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w  Białymstoku. Oprócz premiera, wziął w niej udział także minister zdrowia Łukasz Szumowski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele  biznesu, kultury i organizacji pozarządowych.

- Macie fantastyczne osiągnięcia - chwalił uczelnię premier Morawiecki. Poinformował, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzyma z  budżetu państwa 50 mln zł, jako grant na centrum badań wykorzystania  sztucznej inteligencji w służbie zdrowia. Uczelnia ma też dostać 30 mln  zł z puli pieniędzy na uczelnie regionalne. Podczas uroczystości  przekazano uczelni czek na ponad 35 mln zł.

Szef rządu podkreślił, że osiągnięcia białostockiej uczelni są coraz bardziej dostrzegane, nie tylko w Polsce. 

Właśnie tutaj odeszliście państwo od takich utartych schematów, odeszliście od sposobu kształcenia, sposobu realizacji badań naukowych, które były powielane bardzo często w przeszłości

- stwierdził Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera, rozwój nauki jest obecnie - jak to ujął - "w  coraz bliższej korelacji" z gospodarką w najbardziej rozwiniętych  krajach świata. - Dlatego właśnie w Planie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju uważamy medycynę, usługi medyczne, aparaturę medyczną za jeden z flagowych, zasadniczo kluczowych programów dotyczących rozwoju gospodarczego w ogóle, a nie tylko medycyny i służby zdrowia -  wyjaśnił.

Premier dodał, że szukając tych obszarów życia społeczno-gospodarczego, które miałyby przynieść najwięcej korzyści Polakom, rząd patrzy szczególnie na medycynę i służbę zdrowia. Podkreślał, że chodzi o człowieka, który w którymś momencie swego życia  zawsze potrzebuje leczenia i styka się ze służbą zdrowia. - Ale po drugie właśnie jest to rozwój obszarów wiedzy, o których nam się dzisiaj nie śniło i nie śniło się jeszcze filozofom - mówił.

Tu wierzę, że nie musimy doganiać tych bogatych krajów Zachodu w  obszarach, w których one są daleko przed nami (...) i rozwijać te  dziedziny, gdzie mamy szanse ich przeskoczyć, dogonić, a czasami nawet  przegonić w niektórych obszarach, tak jak robi to Uniwersytet Medyczny w  Białymstoku

 - dodał premier.

Minister zdrowia ocenił, że UMB jest jednym z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce

Z kolei minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski ocenił, że UMB jest  jednym z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, "jeśli nie  najlepszym", "wyjątkowym" - nie tylko pod względem badawczym.  Przypomniał, że uczelnia "chyba jako jedyna" dostała grant z programu  Horyzont 2020 na studia doktoranckie, w ramach których na UMB będą się  kształcić, prowadzić badania naukowcy z zagranicy.

To oznacza, że badacze, doktoranci z całego świata, z Ameryki, z  Azji, z Europy będą przyjeżdżali tutaj, na ten uniwersytet, kształcić  się w fantastycznym środowisku naukowym" - mówił Szumowski. Ocenił, że  to "swego rodzaju działalność dyplomatyczna". 

Dyplomacja naukowa jest jednym z ważniejszych elementów dyplomacji, bo jest tą pozytywną stroną, ukazaniem dobrego oblicza też Polski

- zaznaczył minister.

Dodał, że jest to możliwe dzięki różnym inwestycjom w planie wieloletnim z budżetu państwa, na które były przeznaczane pieniądze za poprzedniego rządu PiS, a teraz są kontynuowane przez rząd i można powiedzieć, że "zdrowie jest priorytetem". - Gdzie możemy powiedzieć, to  jest jeden z ważniejszych obszarów nie tylko gospodarki, ale tak  naprawdę swego rodzaju dobro narodowe - mówił Szumowski.

Minister zdrowia zwrócił się do studentów

Zwracając się do studentów, minister powiedział, że studia będą dla nich "najbardziej fantastycznym" okresem w ich życiu, bo mogą zdobywać  wiedzę, ale też się bawić, bo zabawa służy tworzeniu więzi między  studentami, a te więzi "będą procentowały później". Podkreślał, że  tworzenie więzi to tworzenie wspólnoty, nauki, a uniwersytet jest  "wspólnotą osób, które mają podobne wartości".

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę życzył studentom, by różniąc się tak jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, którzy mieli odmienne wizje Polski, potrafili współpracować.

Wy współpracujcie, możecie się różnić w poglądach na pewne badania, w poglądach na pewne zjawiska, ale współpracujcie i twórzcie razem naukę, bo my wszyscy będziemy korzystali z tego, co wy  wymyślicie

- dodał minister Łukasz Szumowski.

Podsumowano modernizację i rozbudowę USK

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski podczas inauguracji mówił, że w środę rano podsumowano projekt modernizacji i rozbudowy nowoczesnego Uniwersyteckiego Szpitala  Klinicznego. W jego ocenie niezbędne jest wsparcie takich szpitali, bo -  jak mówił - ze względu na niedofinansowanie placówki takie tracą wielu najlepszych specjalistów. - Młodzi lekarze wyjeżdżają nie tylko zagranicę, oni nie chcą zostawać w ośrodkach klinicznych, odchodzą do sektora prywatnego, do szpitali powiatowych, gdzie dodatkowe  finansowania jest z innych źródeł - mówił.

- Szpitale kliniczne to kręgosłup, który umożliwia istnienie systemu  ochrony zdrowia w kraju - powiedział Krętowski. Dlatego - jak dodał -  postuluje, aby wprowadzić wskaźnik korekcyjny do finansowania szpitali  klinicznych znajdujących się w rękach uczelni lub też podjąć - jak  podkreślił - "odważną decyzję" o finansowaniu szpitali uniwersyteckich  razem z uczelniami bezpośrednio z budżetu państwa. Dodał, że tak się to  odbywa w większości państw "o wysokim poziomie opieki medycznej".

Krętowski zaznaczył, że uczelnia jest liderem w budowie innowacji w  obszarze medycyny - w zakresie medycyny spersonalizowanej, Big Data czy  badań wielkoskalowych. Na uczelni działa m.in. nowoczesne Centrum Badań  Klinicznych i Centrum Analiz Danych i Bioinformatyki. Rektor powiedział,  że kolejnym krokiem analiz Big Data będzie planowane na uczelni centrum  rozwoju sztucznej inteligencji w medycynie.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (wcześniej Akademia Medyczna) to  największa uczelnia medyczna w regionie, uznawana za jedną z najlepszych  w Polsce. UMB posiada najwyższą kategorię A przyznawaną uczelniom przez  resort nauki.

Na piętnastu kierunkach (w tym na biostatystyce - nowym w skali  kraju) studiuje łącznie 5,2 tys. studentów, z tego ponad 1,5 tys. na  pierwszym roku. Uczelnia w swojej ofercie ma też studia w języku  angielskim, na których uczy się 400 studentów m.in. z Norwegii, Szwecji,  Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej.(PAP)

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Seniorzy zaczynają naukę na Uniwersytecie Zdrowego Seniora w Białymstoku

9.10.2018, 09:59

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rozpoczyna się szósta edycja Uniwersytetu Zdrowego Seniora.


Jarosław Gowin

8.10.2018, 08:37

"Na pewno trzeba odmłodzić polską naukę, to nie ulega wątpliwości. Mamy wybitnie zdolne młode pokolenie naukowców"- mówi minister Gowin.


UwB i PB wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

8.10.2018, 05:30

To było historyczne wydarzenie w życiu białostockich szkół wyższych. Dwie największe uczelnie publiczne w regionie – Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki. W ten sposób pośrednio potwierdzono fakt rozmów nad ewentualnym połączeniem uczelni.


Inauguracja nowego Roku Akademickiego w WSD w Drohiczynie

7.10.2018, 08:37

Relacja z inauguracji nowego Roku Akademickiego w WSD w Drohiczynie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok