Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Cztery osoby usłyszały zarzuty wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT

Białystok: Cztery osoby usłyszały zarzuty wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT

16.10.2018, 16:33, akt. 16:37

Cztery osoby należące do międzynarodowej grupy przestępczej usłyszały zarzuty wyłudzenia VAT - poinformowała we wtorek (16.10) Prokuratura Krajowa.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Przestępcy mieli wyłudzić ponad 100 mln zł

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Sprawa dotyczy wyłudzenia podatku VAT przez międzynarodową grupę przestępczą na kwotę ponad 100 mln zł - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Cztery osoby, w tym trzech przedsiębiorców oraz księgową, zatrzymali w Warszawie i w powiecie nowodworskim policjanci CBŚP i funkcjonariusze CBA z Olsztyna. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawione zostały im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej.


Fikcyjny obrót towarami


Przestępczy proceder związany był między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym granulatem srebra i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się przy wykorzystaniu kontrolowanych przez grupę spółek kapitałowych, które wystawiały faktury poświadczające nieprawdę w obrocie tymi towarami. Tworzone były nierzetelne i podrobione faktury VAT dokumentujące fikcyjny zakres usług wykonywanych przez podstawione spółki. Członkowie grupy dopuszczali się ponadto tzw. prania brudnych pieniędzy - podała w komunikacie prokuratura.

Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono również majątek należący do podejrzanych o wartości ponad 5,5 mln zł. Przeprowadzone zostały również przeszukania w ich miejscach zamieszkania i w siedzibach firm w Warszawie i w województwie mazowieckim, powiązanych z działalnością grupy przestępczej. Zabezpieczono dokumentację i nośniki komputerowe jako dowody w sprawie.


Śledztwo prowadzone w Białymstoku


Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku od 2015 roku. Wówczas to śledczy wpadli na trop grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem metalami szlachetnymi. Jej członkowie działali w latach 2015-2016 w Polsce, Niemczech i w Estonii. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podejrzani mogli wyłudzić ponad 100 milionów złotych.

Łącznie w sprawie 17 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna, której śledczy zarzucają kierowanie tą grupą. Jak podała Prokuratura Krajowa, sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.


źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znany biznesmen z Suwałk poczeka dłużej na wynik śledztwa

23.08.2018, 07:05

Jednym z podejrzanych jest znany suwalski przedsiębiorca i były prezes Wigier Suwałki Dariusz M. Zarzuca mu się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzeniu 89 milionów złotych podatku VAT.


Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa zlikwidowała karuzelę VAT

21.08.2018, 14:07

Jedna z podlaskich firm naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 2,5 miliona złotych.


Kto ponosi winę za uwolnienie groźnego przestępcy - białostocka prokuratura bada sprawę

10.08.2018, 12:41

Prokuratura wyjaśnia w jaki sposób doszło do zwolnienia z białostockiego aresztu groźnego przestępcy podejrzanego o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT.


Białostockie CBA udaremniło próbę wyłudzenia 261 mln zł podatku VAT

23.02.2018, 14:18

To kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzeń podatku VAT na wielką skalę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 06:20

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia]
Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:21

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok