Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się budowa tzw. drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna w ramach Via Baltica

Rozpoczęła się budowa tzw. drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna w ramach Via Baltica

16.10.2018, 17:08, akt. 21:19

Rozpoczęła się budowa tzw. drugiej jezdni do już istniejącej obwodnicy Szczuczyna, elementu trasy S61 Via Baltica. We wtorek (16.10) na placu budowy wbito symboliczne łopaty rozpoczynając inwestycję.

Rozpoczęła się budowa tzw. drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna w ramach Via Baltica, fot. Paweł Wądołowski
Rozpoczęła się budowa tzw. drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna w ramach Via Baltica, fot. Paweł Wądołowski

W uroczystości w Szczuczynie wziął m.in. doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel, dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski, przedstawiciele wykonawcy.

Odpowiedzialna za inwestycję Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przypomniała, że w ostatni piątek wojewoda podlaski wydał zezwolenie na realizację tej inwestycji i że jest to pierwsze z ośmiu takich zaplanowanych zezwoleń, które będą potrzebne do budowy odcinków S61 od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą. W ramach tej trasy trwa budowa obwodnicy Suwałk.

GDDKiA w Białymstoku wyłoniła już wykonawców wszystkich odcinków S61 Via Baltica, trwają prace projektowe. Wszystkie odcinki są realizowane w systemie projektuj i buduj.


Obwodnica Szczuczyna będzie dwujezdniowa 


Obwodnica Szczuczyna powstała przed kilkoma laty jako droga tzw. jednojezdniowa. Teraz zyska drugą jezdnię. GDDKiA podało, że będzie ona miała ok. 6,6 km długości i będzie dobudowana od północnego-zachodu, będzie się łączyć z już istniejącym dwujezdniowym węzłem Szczuczyn. 


W przeciwieństwie do pierwszej nitki, asfaltowej, wykonana będzie z betonu cementowego. Całość ma być gotowa w marcu 2020 roku i wówczas obwodnica Szczuczyna będzie miała standard dwujezdniowej drogi ekspresowej S61 - podkreślają drogowcy.


Drugą jezdnię obwodnicy Szczuczyna będzie budować firma Polaqua. Wartość inwestycji to 75 mln zł, jest ona dofinansowana z UE w ramach instrumentu "CEF - Connecting Europe Facility" czyli "Łącząc Europę".

W ostatnich dniach w Łomży (Podlaskie) z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisano ostatnią z umów z wykonawcą na odcinki Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą, na zasadniczą część projektu i budowy obwodnicy Łomży. Ministerstwo infrastruktury podało wtedy, że po podpisaniu tej umowy w realizacji jest ponad 200 km Via Baltica. Wartość tych robót budowlanych to ponad 5 mld zł, a całą trasą kierowcy będą mogli pojechać przed końcem 2021 r.


źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Adamczyk w Białymstoku: Via Carpatia będzie gotowa w 2025 r.

12.10.2018, 07:18

Trasa Via Carpatia - korytarz transportowy z północy na południe Europy - wzdłuż wschodniej granicy Polski będzie gotowa w 2025 r. - ocenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił o tym w czwartek (11.10) wieczorem na spotkaniu w Białymstoku.


GDDKiA podpisała umowę na budowę obwodnicy Łomży

11.10.2018, 11:08

Prawie 526 mln zł będzie kosztował projekt i budowa zasadniczej części obwodnicy Łomży, czyli 13-kilometrowego odcinka od węzła Łomża - Zachód do węzła Kolno przyszłej trasy S61 Via Baltica. W czwartek (11.10) w Łomży z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisano umowę w tej sprawie.


Kraje nadbałtyckie wspierają budowę Via Carpatia

27.09.2018, 07:20

Kraje nadbałtyckie wspierają powstanie szlaku transportowego Via Carpatia, który połączy północ z południem Europy. W Polsce droga ta pobiegnie wzdłuż wschodniej granicy, budowa ma być wsparta przez UE w latach 2020-2027.


Budimex wybuduje 20 km drogi ekspresowej na szlaku Via Baltica

4.07.2018, 19:16

Budimex wybuduje kolejny odcinek drogi ekspresowej Via Baltica w województwie warmińsko-mazurskim. Droga powstanie na odcinku od Raczek w Podlaskiem do węzła Wysokie i będzie kosztowała 484 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę (04.07) umowę na realizację tego odcinka.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok