Radio Białystok | Wiadomości | Już nie tylko lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia - uprawnienia dostali asystenci medyczni

Już nie tylko lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia - uprawnienia dostali asystenci medyczni

autor: Wojciech Szubzda

23.10.2018, 12:59, akt. 13:06

To rozwiązanie ma odciążyć lekarzy od pracy administracyjnej. W zamian więcej czasu mają poświęcać pacjentom. Od dziś już nie tylko lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia.

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Nowe uprawienia dostali także asystenci medyczni - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.

- Lekarz, który ma utworzony profil PUE ZUS może udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, w jego imieniu i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej. Tego typu czynności będą mogły realizować osoby, która wykonują zawód medyczny, lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Upoważnienie wystawione przez lekarze będzie ważne 12 miesięcy. Można je będzie także cofnąć w każdej chwili. Asystenci nie będą jednak mieli takich samych, pełnych uprawnień - jak lekarze.

- Asystent nie będzie miał dostępu do zwolnień pacjenta wystawianych przez innych lekarzy, nie będzie mógł wystawić wniosku o rehabilitację leczniczą oraz nie będzie mógł anulować zwolnień wystawionych przez innego medyka. Od razu po wysłaniu zaświadczenia on-line ma możliwość wydrukowania tego zwolnienia na życzenie pacjenta - mówi Katarzyna Krupicka.

Z danych ZUS-u wynika, że już co drugie zwolnienie lekarskie wystawiane w naszym regionie jest elektroniczne. Papierowych zwolnień nie będą mogli wystawiać od 1 grudnia.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Co drugie zwolnienie wystawiane w Podlaskiem jest elektroniczne

1.10.2018, 14:31

Ma to być przede wszystkim ułatwienie dla pacjentów. Chorzy nie muszą zanosić zwolnienia lekarskiego do pracodawcy. Już co drugie zwolnienie wystawiane w naszym regionie jest elektroniczne. Tak wynika z danych ZUS-u.


Podlascy medycy coraz częściej wystawiają elektroniczne zwolnienia

13.08.2018, 16:37

Lekarze nie potrzebują chodzić do ZUS-u po formularze, pacjenci nie muszą zanosić zwolnień do zakładu pracy. Coraz częściej podlascy medycy wystawiają elektroniczne zwolnienia.


Mniej kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich w podlaskich firmach

5.08.2018, 12:13

Właściciele podlaskich firm rzadziej niż przed rokiem wnioskują o przeprowadzenie kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok