Radio Białystok | Wiadomości | Dziennikarz relacjonujący protest ws. Puszczy Białowieskiej został uniewinniony

Dziennikarz relacjonujący protest ws. Puszczy Białowieskiej został uniewinniony

23.10.2018, 15:52, akt. 17:51

Dziennikarz relacjonujący wydarzenia związane z wycinkami w Puszczy Białowieskiej w miejscu objętym zakazem wstępu do lasu działał w stanie wyższej konieczności, wyłączającym bezprawność - uznał we wtorek (23.11) Sąd Okręgowy w Białymstoku i wydał wyrok uniewinniający.

Fotolia.com
Fotolia.com

Straż Leśna legitymowała dziennikarza i część uczestników

Chodzi o dziennikarza białostockiego oddziału "Gazety Wyborczej" Macieja Chołodowskiego i relacjonowanie przez niego tzw. spaceru obywatelskiego przeciwników wycinki. Odbył się on 27 maja 2017 roku w okolicach Czerlonki (nadleśnictwo Hajnówka) pod hasłem "Otwórzmy puszczę". Część uczestników spaceru legitymowała Straż Leśna, bo odbywał się on w miejscu objętym czasowym zakazem wstępu do lasu.

Strażnicy wylegitymowali również dziennikarza. Nie zastosował się on do żądania opuszczenia tego miejsca, więc postawili mu zarzuty z kodeksu wykroczeń. W marcu sąd w Hajnówce uznał, że rzeczywiście doszło do naruszenia przepisów kodeksu wykroczeń, ale jednocześnie przyjął, że działo się to w stanie wyższej konieczności, choć dziennikarz - w ocenie sądu I instancji - swoim zachowaniem przekroczył granice tego stanu.

Dziennikarz działał w stanie wyższej konieczności

Sąd od wymierzenia kary jednak odstąpił i zwolnił obwinionego od kosztów postępowania. Apelację złożył obrońca, który chciał uniewinnienia. We wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku dziennikarza uniewinnił uznając, iż działał on w stanie wyższej konieczności.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Marzanna Chojnowska przypominała, że w Konstytucji RP jest zapis o wolności mediów. Mówiła też, że z zasadą demokratycznego państwa prawnego "sprzężona jest niewątpliwie wolność prasy, nieodzowna w procesach kontroli władzy" podkreślając przy tym, że jakiekolwiek ograniczenia w tym zakresie dadzą "niepełny, jednostronny obraz rzeczywistości czy też jednostronnie wskażą przyszłe skutki z góry sugerowanych decyzji".

"Państwo zobowiązane jest do podejmowania działań na rzecz zapobiegania i eliminowania zagrożeń wolności prasy i środków masowego przekazu" - mówiła sędzia Chojnowska. Dodała, że państwo ma nie tylko chronić tę wolność poprzez brak ingerencji, ale również podejmować działania w sytuacji, kiedy faktycznie wolność mediów jest zagrożona. Wyjaśniała też, że ta wolność jest warunkiem zapewnienia obywatelom świadomego i czynnego udziału w realizacji władzy państwowej.

Bez wolności prasy nie może być mowy o pełnej realizacji wolności wypowiedzi - mówiła sędzia. 

Tłumaczyła, co oznacza określenie "rzetelne informowanie", czyli podstawa należytego wypełniania przez prasę jej funkcji. "Informacja rzetelna to taka, która jest zgodna z faktami, to jest z prawdą oraz pełna. Półprawdy nie są żadną rzetelną informacją" - powiedziała Marzanna Chojnowska.

Zwróciła przy tym uwagę, że ochroną konstytucyjną objęte jest nie tylko rozpowszechnianie informacji przez prasę, ale i proces ich zbierania. "Proces gromadzenia materiału, który następnie znajdzie się w materiale prasowym" - mówiła sędzia.

Podkreślała, że w tej sprawie nie chodzi jedynie o zarzut postawiony dziennikarzowi w oparciu o Kodeks wykroczeń. "Ona daje podstawy do tego, aby ocenić, jak daleko, jak mocno i jak rzetelnie ma pracować dziennikarz i co ma zrobić, aby ta służba (...) była wypełniana zgodnie z zasadami i Konstytucji i innych ustaw, które dziennikarza obowiązują" - powiedziała sędzia Chojnowska.

Odnosząc się konkretnie do wydarzeń z maja 2017 roku nie zgodziła się z oceną sądu I instancji, iż Maciej Chołodowski mógł nie iść dalej z uczestnikami spaceru obywatelskiego (który do końca przebiegł spokojnie,) a w oparciu o już zebrane informacje stworzyć materiał prasowy. Wtedy nie naruszyłby zakazu wstępu do lasu.

Nie można uzależniać oceny tego, czy dziennikarz działał w stanie wyższej konieczności od faktycznego przebiegu relacjonowanych przez niego wydarzeń, ale również oczekiwać od niego, że przewidzi jak potoczą się wydarzenia i już na pewnym ich etapie dojdzie do przekonania, że ma dość materiału, a dalsze relacjonowanie wiąże się z naruszeniem prawa (przekroczeniem stanu wyższej konieczności) - argumentował sąd.

Działał w służbie społeczeństwa

I przyjął, że w tej konkretnej sprawie obwiniony dziennikarz, "działając w służbie społeczeństwa", nie miał innej możliwości rzetelnego zebrania informacji i realizacji obowiązków wynikających z prawa prasowego. Dlatego za jedyny sprawiedliwy wyrok uznał uniewinnienie.

Orzeczenie jest prawomocne.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Wstrzymany remont drogi przez Puszczę Białowieską

19.07.2018, 08:03

Modernizacja drogi przez Puszczę Białowieską wstrzymana. Taką decyzję podjął minister środowiska na prośbę Komisji Europejskiej.


Wyrok uniewinniający aktywistów broniących Puszczy Białowieskiej

12.07.2018, 13:56

Sąd uniewinnił aktywistów uznając, że działali w stanie wyższej konieczności.


Co dalej z Puszczą Białowieską

18.05.2018, 13:29

Naukowcy są za zachowaniem Puszczy jako środowiska w niedużym stopniu dotkniętym zmianami prowadzonym przez ludzi. Natomiast wielu mieszkańców oraz grupa badaczy jest za aktywnym wykorzystaniem zasobów leśnych i prowadzeniem normalnej działalności ochronnej, jaką stosuje się w typowych lasach użytkowych.


Minister środowiska zlecił uchylenie decyzji ws. usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej

15.05.2018, 16:19

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał polecenie, by uchylić decyzję byłego szefa Lasów Państwowych, która pozwoliła na usuwanie z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok