Radio Białystok | Wiadomości | "Białystok wkracza w niepodległość" - wystawa w Muzeum Historycznym

"Białystok wkracza w niepodległość" - wystawa w Muzeum Historycznym

5.11.2018, 08:13, akt. 9.11.2018, 18:48

Fotografie, pamiętniki mieszkańców, afisze teatralne, drobne pamiątki i dokumenty mają przenieść nas do rzeczywistości sprzed stu lat. W Muzeum Historycznym w Białymstoku możemy oglądać wystawę "Białystok wkracza w niepodległość".

"Białystok wkracza w niepodległość" - wystawa w Muzeum Historycznym, fot. Sylwia Krassowska
"Białystok wkracza w niepodległość" - wystawa w Muzeum Historycznym, fot. Sylwia Krassowska

Wystawa "Białystok wkracza w niepodległość" w Muzeum Historycznym - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


19 lutego 1919 – przełomowy moment w dziejach Białegostoku

"11 listopada 1918 roku w Białymstoku to był dzień symboliczny, prawdziwa niepodległość do miasta przyszła dopiero trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku" - mówi dyrektor Muzeum Podlaskiego (którego oddziałem jest Muzeum Historyczne), historyk Andrzej Lechowski. Wyjaśnia, że 11 listopada 1918 roku wolność do Białegostoku przyszła na trzy dni, po czym miasto wróciło pod niemiecką okupację. 

Gdybyśmy byli tymi białostoczanami sprzed stu lat, czulibyśmy ogromne rozczarowanie, czulibyśmy najpierw euforyczną radość, aby popaść potem w czarnowidztwo, że nie wiadomo co się później będzie z nami działo - mówi Andrzej Lechowski. 

Dodaje, że były to jedne z najtrudniejszych trzech miesięcy w historii miasta, ale - jak podkreśla - "ta niepodległość w końcu przyszła, 19 lutego".

W ocenie Andrzeja Lechowskiego, rocznica to dla białostoczan okazja, żeby się dowiedzieć jak wyglądało odzyskanie niepodległości w ich mieście - Dlatego muzeum zachęca do refleksji historycznej. 

Refleksja historyczna jest niezbędna. Nie można obchodzić 100-lecia czy jakiejkolwiek rocznicy nie zdając sobie sprawy co to za święto, co za fakt świętujemy. To 100-lecie oderwane od wiedzy jest tylko dniem wolnym od pracy - tłumaczy.

Fotografie, drobne pamiątki i dokumenty

Jak informuje kierowniczka Muzeum Historycznego Lucyna Lesisz, najwięcej dokumentów i fotografii eksponowanych na wystawie pochodzi ze strony niemieckiej, która okupowała miasto, natomiast miejskich pamiątek z tego okresu jest niewiele. Muzeum starało się "wyłuskać te najciekawsze". To nie tylko archiwalne fotografie, odznaki, monety czy bony na żywność, ale też np. afisze teatralne pisane po polsku i niemiecku, zapraszające na sztuki grane po polsku.

Dzięki zachowanym pamiętnikom m.in. Mieczysława Galskiego, ucznia szkoły średniej w tamtym czasie, możemy dowiedzieć się o tym jak wyglądało wówczas życie w mieście. 

Relacjonował swoje życie, swojej rodziny, swoich kolegów, nadal się uczył, w czymś uczestniczył, ale ta wojna, skutki wojny, jeszcze wcześniejsze skutki zaborów też na tej rodzinie i na nim samym piętno odciskały. On pozwolił nam zilustrować jak wyglądało życie w mieście w latach wojny - wyjaśnia Lucyna Lesisz.

Plenerowa ekspozycja przed Ratuszem

Druga część wystawy, to ekspozycja plenerowa "Ludzie niepodległości", którą można oglądać przed ratuszem w centrum Białegostoku, główną siedzibą Muzeum Podlaskiego. To portrety i biografie ludzi ważnych dla historii Białegostoku, m.in. Feliksa Filipowicza - pierwszego przewodniczącego rady miejskiej, Wincenta Hermanowskiego - prezydenta Białegostoku w latach 1928-32.

Ekspozycja została przygotowana w obchodzoną w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie otwarta do 28 lutego przyszłego roku. 

źródło: PAP | red: sk, ary


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


9 godzin wystarczyło, by zebrać 100 litrów krwi na stulecie niepodległości [zdjęcia, wideo]

26.10.2018, 15:02

100 litrów krwi w dwa dnia - taki był cel, ale udało się go osiągnąć już w piątek (26.10) rano. Setny litr dopełnił pan Stanisław Koziejko - honorowy dawca z Białegostoku.


Na Pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej będzie nowy napis - "niepodległość"

15.10.2018, 07:45

To kolejna inicjatywa, która wpisuje się w obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na Pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej będzie napis: niepodległość.


Bieg wzdłuż granicy dla uczczenia niepodległości - straż graniczna organizuje Sztafetę "Wokół Niepodległej"

22.09.2018, 10:08

Pracownicy i funkcjonariusze straży granicznej organizują Sztafetę "Wokół Niepodległej". Będą biegli bez przerwy przez ponad dwa tygodnie wzdłuż granic Polski.


"100 tys. drzew na 100-lecie niepodległości Polski"

9.09.2018, 11:18

Można było pozbyć się zbędnych odpadów i przy okazji wesprzeć środowisko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok