Radio Białystok | Wiadomości | Pożar wysypiska śmieci w Studziankach - to nie było podpalenie

Pożar wysypiska śmieci w Studziankach - to nie było podpalenie

autor: Ryszard Minko

8.11.2018, 13:42, akt. 13:49

Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pożaru gminnego składowiska w Studziankach, ale nie było to podpalenie. To opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, który na zlecenie białostockiej prokuratury ustalał przyczyny jednego z największych pożarów śmieci w regionie.

Pożar wysypiska śmieci w Studziankach, fot. Ryszard Minko
Pożar wysypiska śmieci w Studziankach, fot. Ryszard Minko

Prokuratorskie śledztwo prawomocnie umorzone

Prokuratorskie śledztwo w tej sprawie trwało od końca sierpnia i właśnie zostało prawomocnie umorzone. Na podstawie opinii biegłych śledczy uznali, że nie doszło do przestępstwa, a sam pożar nie stanowił poważnego zagrożenia ani dla zdrowia, ani dla mienia wielkich rozmiarów. 

Nie udało się natomiast ustalić, co spowodowało jego wybuch – czy był efektem nieuwagi czy przypadkowego zaprószenia ognia – wyjaśnia szef prokuratury Rejonowej w Białymstoku Karol Radziwonowicz.

Pożar na składowisku śmieci

Pożar na składowisku śmieci koło Wasilkowa wybuchł pod koniec sierpnia. W kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 111 zastępów straży pożarnej z województwa podlaskiego i mazowieckiego. By chronić pobliski las, Lasy Państwowe udostępniły własny samolot gaśniczy, a także czasowo zablokowano krajową drogę do przejścia granicznego, by umożliwić strażakom sprawny dojazd. 

Akcja gaśnicza trwała kilkadziesiąt godzin. Ogień objął prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych hałdy śmieci. Spłonęło blisko 60 procent kilkunastometrowej pryzmy.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sortownia w Studziankach musi przestać działać - urzędnicy cofnęli pozwolenie na działalność

16.10.2018, 18:16

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego cofnął pozwolenie na działalność Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach.


Gigantyczna kara za nieprawidłowe magazynowanie śmieci w Studziankach

19.09.2018, 12:52

Sortownia działała nieprawidłowo, dlatego zdecydowano o gigantycznych karach. Niemal 90 tysięcy złotych za każdą dobę magazynowania śmieci ma zapłacić prywatna spółka z Ostrołęki, która jest właścicielem Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach koło Wasilkowa.


Były nieprawidłowości przy składowaniu odpadów w Studziankach - stwierdza po pożarze WIOŚ

27.08.2018, 15:19

To był największy tego typu pożar w regionie. Przez kilkadziesiąt godzin gasiło go ponad 40 zastępów straży pożarnej, a także gaśniczy samolot Lasów Państwowych. Sytuacje utrudniał porywisty wiatr, który szybko rozprzestrzeniał ogień. By ułatwić akcję gaśniczą zdecydowano o czasowym zamknięciu krajowej drogi w stronę granicy.


Strażacy opanowali sytuację na wysypisku w Studziankach - trwa dogaszanie pożaru [zdjęcia]

25.08.2018, 09:42

Pożar gasi kilkadziesiąt zastępów Straży Pożarnej. W piątek po południu (24.08) stanęła w ogniu hałda śmieci na gminnym wysypisku w Studziankach koło Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok