Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy opanowali sytuację na wysypisku w Studziankach - trwa dogaszanie pożaru [zdjęcia]

Strażacy opanowali sytuację na wysypisku w Studziankach - trwa dogaszanie pożaru [zdjęcia]

autor: Dominika Dębska, Renata Reda, Ryszard Minko

25.08.2018, 09:42, akt. 11:18

Pożar gasi kilkadziesiąt zastępów Straży Pożarnej. W piątek po południu (24.08) stanęła w ogniu hałda śmieci na gminnym wysypisku w Studziankach koło Białegostoku.

Pożar wysypiska śmieci w Studziankach, fot. Ryszard Minko
Pożar wysypiska śmieci w Studziankach, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Mieszkańcy zaniepokojeni częstymi pożarami śmieci w Studziankach - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Strażacy opanowali sytuację na wysypisku w Studziankach - trwa dogaszanie pożaru - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z kapitanem Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Arturem Bernaziukiem rozmawia Dominika Dębska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Strażacy o pożarze wysypiska w Studziankach - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Płonie wysypisko śmieci w Studziankach - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do akcji włączył się też gaśniczy samolot Lasów Państwowych. Podlaskich strażaków wspierały jednostki z województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak oceniają strażacy, cała hałda ma wielkość ok. 20 na 80 metrów i ok. 20 metrów wysokości. Z powodu bardzo wysokiej temperatury, która uniemożliwiała prowadzenie akcji z mniejszej odległości, działania wymagały użycia działek wodnych, które były sprowadzane z różnych jednostek w regionie. Działania utrudniało też duże zadymienie.

W sobotę (25.08) rano - jak mówią strażacy, nastąpił zdecydowany przełom w akcji gaśniczej. Wcześniej mieli problem z dostępem do hałdy, więc wszystkie działania służyły temu, by pożar się nie rozprzestrzeniał. 

Teraz działania przebiegają dwutorowo. Strażacy polewają hałdę z góry wodą. Stąd do Studzianek nieustannie kursują wozy, które wodą zatankowaną w okolicznych miejscowościach zaopatrują działka gaśnicze i pojazdy na miejscu.

Wokół hałdy pracę rozpoczęły spychacze.  Zasypują ją piachem i żwirem, by odciąć dopływ tlenu do źródła pożaru i zdusić płomienie wewnątrz.

W związku z tym, że sytuację na wysypisku w Studziankach udało się opanować, odesłano już siły z sąsiednich województw. Wciąż jeszcze na miejscu pracuje kilkadziesiąt zastępów z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z regionu.

Jak mówi brygadier Tomasz Gierasimiuk, obecny pożar na wysypisku w Studziankach jest nawet kilkanaście razy większy niż ostatni na terenie sortowni śmieci. Akcja gaśnicza potrwa jeszcze co najmniej kilkanaście godzin, ale sama skarpa może tlić się znacznie dłużej, nawet kilkadziesiąt dni. 

Na miejscu pracują także inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak mówi naczelnik Wydziału Inspekcji, z uwagi na gęsty dym monitorowane będzie zanieczyszczenie powietrza w sąsiadujących miejscowościach, czyli w Wasilkowie, Studziankach i Horodniance.

Na razie nie są znane przyczyny pożaru. W Studziankach jest też należące do prywatnej firmy składowisko odpadów przy instalacji ich odzyskiwania. Tam pożar wybuchł w czerwcu. Ogień objął ok. 2 tys. metrów kw. składowiska.

Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski zapowiedział, że w najbliższym tygodniu złoży do zarządu spółki Czyste Środowisko wniosek o likwidację składowiska.

źródło: PAP | red: zmj, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dym na składowisku odpadów w Studziankach – zakończyły się działania strażaków

7.06.2018, 09:01

Zakończyły się działania strażaków na składowisku odpadów w Studziankach koło Białegostoku, gdzie w czwartek (07.06) rano na pogorzelisku znowu pojawił się dym - poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku bryg. Tomasz Gierasimiuk.


Marszałek zawiadomił prokuraturę ws. pożaru składowiska w Studziankach

6.06.2018, 13:50

Marszałek województwa podlaskiego zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Białymstoku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podpalenia hałdy odpadów w Studziankach.


Kolejny pożar wysypiska śmieci w Studziankach [zdjęcia]

5.06.2018, 11:30

Po całonocnej akcji strażakom udało się opanować pożar na składowisku odpadów w Studziankach koło Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok