Radio Białystok | Wiadomości | Sąd skazał Tomasza M., który w Sejnach potrącił 18-latka

Sąd skazał Tomasza M., który w Sejnach potrącił 18-latka

autor: Irena Poczobut

8.11.2018, 16:12, akt. 16:29

Na 1,5 roku pozbawienia wolności skazał w czwartek (8.11) sejneński sąd Tomasza M. za potrącenie na przejściu dla pieszych 18-letniego Dominika. Wskutek doznanych obrażeń uczeń jednej z miejscowych szkół zmarł.

1,5 roku więzienia dla Tomasza M., który potrącił 18-latka, fot. Irena Poczobut
1,5 roku więzienia dla Tomasza M., który potrącił 18-latka, fot. Irena Poczobut

Dominik wracał do domu po szkolnych połowinkach

Do tragedii doszło w listopadzie 2015 roku między godziną 4:00 a 5:00 rano. Dominik wracał do domu po szkolnych połowinkach.

Prokuratura domagała się dla Tomasza M. 2 lat pozbawienia wolności. Obrona wnioskowała natomiast o uniewinnienie twierdząc, że Dominik wtargnął na jezdnię. Sędzia Dariusz Kozłowski stwierdził, że przeczą temu zebrane dowody.

- Taka linia obrony nie da się utrzymać i przeczą temu dowody rzeczowe. Oskarżony w ogóle nie obserwował drogi. Dominik M. był już na przejściu dla pieszych, z pewnością na nią nie wbiegał i pokonał już pewien jej odcinek. Stłuczona jest szyba i narożnik po lewej stronie od strony kierowcy, lewe światło i lewa część atrapy - stwierdził Dariusz Kozłowski.

Ślady zabezpieczone na miejscu zdarzenia świadczą o tym, że oskarżony hamował dopiero wówczas, gdy kierowany przez niego pojazd znajdował się już na przejściu dla pieszych.

- Nie próbował zmienić toru jazdy. To prowadzi do wniosku, że najechał na pieszego, który poruszał się w sposób prawidłowy na przejściu dla pieszych. Najechał i zmiótł go z tego przejścia. W ocenie sądu oskarżony mógł uniknąć tego wypadku drogowego. Miał na to czas i wystarczająco dużo miejsca. Oprócz manewru hamowania, mógł spokojnie wykonać manewr polegający na wyminięciu pieszego, tym bardziej, że latarnie się już paliły i oświetlały pustą drogę. Około 4:50 doszło do tej tragicznej kolizji - dodaje sędzia.

Tomasz M. otrzymał również zakaz prowadzenia pojazdów na trzy lata, musi również zapłacić nawiązki rodzicom i siostrze poszkodowanemu - po 15 tys. zł każda. Jego obrońca nie wyklucza odwołania od dzisiejszego wyroku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejny. Trzem kierowcom zatrzymano prawa jazdy

25.09.2018, 12:34

Jeden z kierowców miał niemal 3 promile alkoholu, drugi — półtora promila, a trzeci jechał w terenie zabudowanym z prędkością 103 kilometrów na godzinę. Wszyscy stracili prawa jazdy. Taki efekt ostatniej akcji sejneńskiej policji.


41-latek odpowie przed sądem za nieumyślne spowodowanie wypadku

13.04.2018, 10:55

Prokuratura oskarżyła o nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym zginął uczeń jednej z sejneńskich szkół, 41-letniego mieszkańca gminy Sejny.


8 lat więzienia za wypadek, w którym zginęło 3 rowerzystów w Pawłówce

6.06.2017, 14:16

Sąd Okręgowy w Suwałkach oddalił apelację obrońcy i utrzymał we wtorek (6.06) karę 8 lat więzienia dla młodego kierowcy, który - prawie pięć lat temu - na drodze niedaleko Sejn śmiertelnie potrącił troje rowerzystów. Wyrok jest prawomocny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok