Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie placówki kultury świętują 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Białostockie placówki kultury świętują 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

autor: Adam Klimiuk, Olga Gordiejew

11.11.2018, 09:54, akt. 10:19

Muzea, opera i ośrodek kultury - białostockie placówki kultury włączyły się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Wojciech Szubzda
Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Wojciech Szubzda

Spacer niepodległościowy po Białymstoku - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Specjalny koncert w Operze

To największy projekt muzyczny wolnej Polski. Symfoniczne orkiestry w kraju i za granicą zagrają koncerty z muzyką polskich kompozytorów. Wszystko w ramach akcji "100 na 100. Muzyczne dekady wolności".

Specjalny koncert będzie również w Białymstoku - mówi kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej Mirosław Jacek Błaszczyk. W Białymstoku zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego.


Muzyka polska powinna częściej gościć w salach koncertowych bo mamy czym się szczycić - dodaje Mirosław Jacek Błaszczyk.


Koncert w białostockiej Operze przy Odeskiej rozpocznie się o 13:00. W akcję właczyły sie także ośrodki zagraniczne. Koncerty z muzyką polskich kompozytorów będą w niedzielę (11.11) m.in. w Wiedniu, Londynie, Nowym Jorku, Tokio czu Melbourne.

Muzea można zwiedzać bezpłatnie


Większość białostockich muzeów możemy w niedzielę (11.11) zwiedzić bez płacenia za bilet. W ratuszu w Muzeum Podlaskim "Dzień Otwarty dla rodzin".

Między 10:00 a 15:00 najmłodsi mogą uczestniczyć w grach i zajęciach interaktywnych. Dowiemy się jakie ważne wydarzenia z historii Polski przedstawiali artyści na obrazach i jakich bohaterów malowali. Chętni wykonają pocztówki zainspirowane symbolami i barwami narodowymi.

Młodsi będą mogli samodzielnie pokolorować flagę. A swoją spostrzegawczość można będzie sprawdzić wędrując po Galerii Malarstwa Polskiego tropem obrazów o tematyce historycznej. Ponadto można bezpłatnie zwiedzić akturalne wystawy: "Galerię Malarstwa Polskiego", "Zdumiewający Białystok. Malarstwo w latach 60. i 70. XX wieku" i "Fundusze europejskie dla kultury".

W Muzeum Historycznym przy ul. Warszawskiej możemy zwiedzać najnowszą wystawę "Białystok wkracza w niepodległość". Zwiedzanie będzie połączone z kuratorskim oprowadzaniem. Pierwsza grupa wyruszy o 11:00, druga - o 15:00. Wstęp bezpłatny.

W Muzeum Rzeźby zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po "Galerii Wielkich Polaków...". To unikatowa kolekcja rzeźby portretowej, która jest artystycznym zapisem walki Polaków o odzyskanie niepodległości w 1918 r.

"100 lat niepodległości" - pod takim hasłem odbędzie się spotkanie artystyczno-historyczne w Muzeum w Tykocinie. Rozpocznie je prelekcja z dziejów historii najnowszej o stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to uświetni przedstawienie artystyczne związane z tematyką patriotyczno-niepodległościową. Początek spotkania w Tykocinie o 19:00.

Z okazji Święta Niepodległości możemy też oglądać zdjęcia w Galerii Skorupskiej. Wystawa poświęcona jest mieszkańcom białostockiego osiedla Skorupy stojących na straży Ojczyzny i walczących w obronie Polski. Na 11 fotografiach umieszczonych w oknach domu na rogu ul. Nowowarszawskiej i Gospodarskiej zobaczymy żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej, wojny bolszewickiej 1920, II wojny światowej oraz służących w szeregach Armii Andersa, Armii Polskiej na Wschodzie gen. Sikorskiego i Wojska Polskiego.


Bilety do kina za 11 zł


To propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kinie. Kino Forum w Białymstoku - podobnie jak inne kina studyjne w Polsce - przygotowało specjalne zestawy polskich filmów. 

Seans dnia to "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" - mówi Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury. Początek seansu w Podlaskiej Akademii Kultury o 16:00.

Wśród propozycji filmowych nie zabraknie nowości. Będzie krótki metraż o 19:00. Zobaczymy też o 14:00 m.in. najnowszy film Janusza Kondratiuka "Jak pies z kotem".

Film "Via Carpatia" przedpremierowo zobaczymy o 20:30 w Kinie Forum. Warto dodać, że oprócz stulecia odzyskania niepodległości w tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny, dlatego na większość seansów bilety po 11 złotych.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wileńskie ślady Piłsudskiego - specjalne relacje na naszej antenie

11.11.2018, 09:31

W dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości proponujemy dźwiękową wyprawę do miejsc na Wileńszczyźnie szczególnie związanych z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Biegnę dla Niepodległej - biegacze uczcili niepodległość w Białymstoku [zdjęcia]

11.11.2018, 08:13

Ponad 1600 osób w białych i czerwonych koszulkach utworzyło żywą flagę biegnąc w niedzielę (11.11) ulicami Białegostoku. To sposób na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.


Wystawa sprzętu wojskowego i grochówka - pikniki militarne w Białymstoku i Suwałkach

10.11.2018, 16:00

Wystawa sprzętu wojskowego, symulatory strzelania, stoiska promocyjne oraz wojskowa grochówka - takie atrakcje dla mieszkańców Białegostoku i Suwałk przygotowali żołnierze.


Ulicami Białegostoku przeszedł VIII Marsz Niepodległości

10.11.2018, 14:19

Pod hasłem "Niepodległa od pokoleń" ulicami centrum Białegostoku przeszli w sobotę uczestnicy zorganizowanego po raz ósmy "Białostockiego marszu niepodległości".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok