Radio Białystok | Wiadomości | Specjalistyczny robot Da Vinci pomoże białostockim lekarzom w operacjach

Specjalistyczny robot Da Vinci pomoże białostockim lekarzom w operacjach

autor: Renata Reda

19.11.2018, 10:28, akt. 15:07

To będzie jedyne takie urządzenie na wschód od Wisły. Wysokiej klasy robot chirurgiczny ma trafić do Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku.

Specjalistyczny robot Da Vinci pomoże białostockim lekarzom w operacjach, fot. Renata Reda
Specjalistyczny robot Da Vinci pomoże białostockim lekarzom w operacjach, fot. Renata Reda

Specjalistyczny robot Da Vinci pomoże białostockim lekarzom w operacjach - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Robot będzie kosztował ponad 12 mln zł

12,3 mln zł będzie kosztował robot chirurgiczny, który kupi szpital wojewódzki w Białymstoku. Zarząd województwa i dyrekcja szpitala podpisali w poniedziałek (19.11) dwie umowy na unijną dotację na ten cel i na zapewnienie wkładu własnego szpitala do projektu.

Z regionalnego programu operacyjnego województwa pochodzi na ten cel prawie 10,5 mln zł, ponad 1,8 mln zł przekaże – jako wkład własny – samorząd województwa z budżetu województwa podlaskiego – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w szpitalu, gdzie podpisano umowy.

Przetarg na dostawę robota

Białystok ma być jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, gdzie będą prowadzone operacje z wykorzystaniem takiego robota. Jeszcze w tym tygodniu ma być rozstrzygnięty przetarg na dostawę robota (szpital informował wcześniej, że wpłynęła jedna oferta). Oferent dostarczył wszystkie wymagane dokumenty. Umowę z wykonawcą szpital chciałby podpisać w takim terminie, by jeszcze w grudniu firma mogła dostarczyć robota – poinformował dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski. Sala operacyjna jest przygotowana, będą się szkolić zespoły operacyjne, lekarze szkolili się już wcześniej.

Ordynator oddziału urologii onkologicznej i ogólnej dr Robert Kozłowski poinformował, że szpital chce kupić robota typu Da Vinci. Robot ma być wykorzystywany przy operacjach z chirurgii onkologicznej, głównie w urologii i ginekologii. Ma być pomocny w operacjach nowotworów złośliwych prostaty, macicy, ale też pęcherza moczowego, nerki, jelita grubego i np. usunięcia tarczycy. Dodał, że na świecie rocznie wykonuje się około miliona operacji z wykorzystaniem robotów chirurgicznych.

Wyjaśniono, że dzięki robotowi możliwe są do przeprowadzenia najbardziej zaawansowane operacje małoinwazyjne. Kozłowski tłumaczył, że nie operuje sam robot, tylko narzędziami umieszczonymi w ramionach robota steruje lekarz ze specjalnej konsoli, która stoi obok pacjenta, ale może być ustawiona też gdzieś dalej, np. w innym budynku.

- Robot daje możliwość wizualizacji pod dużym powiększeniem w obrazie o wysokiej rozdzielczości, w obrazie trójwymiarowym, narzędziami, które odwzorowują ruchy chirurga – tłumaczył Kozłowski. Dodał, że robot odwzorowuje zgięcia nadgarstków chirurga, czego nie ma np. w laparoskopii, daje to możliwość dużej precyzji. Chirurg siedzi przy konsoli w wygodnej pozycji, dzięki czemu jest mniej zmęczony w trakcie zabiegu, co jest ważne zwłaszcza przy zabiegach wielogodzinnych - tłumaczył Kozłowski.

Szpital wojewódzki chciałby w pierwszym roku działania robota przeprowadzić kilkadziesiąt operacji. Lekarze dodają, że aby być uznawanym za ośrodek wysokiej jakości należałoby przeprowadzać powyżej 130 takich operacji rocznie – mówił dr Kozłowski. Dodał, że ważne też będą efekty prowadzonych negocjacji z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie finansowania tych zabiegów, które są obecnie – jak mówił – "dramatycznie niedofinansowane".

Zdrowie mieszkańców to priorytet w działaniach samorządu

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno podkreślali, że zdrowie mieszkańców to priorytet w działaniach samorządu województwa, także ważny element rozwoju regionu. Leszczyński powiedział, że zakup robota to wielka szansa dla szpitala wojewódzkiego, bo pozwoli przeprowadzać skomplikowane operacje, a mieszkańcy będą mogli korzystać z wyjątkowych możliwości, których nie było w regionie.

Wicemarszałek Maciej Żywno podkreślił, że zakup robota chirurgicznego poprawi jakość pracy szpitala i leczenia pacjentów. - I ten skok cywilizacyjny dla szpitala wojewódzkiego jest wyraźny, bo taki robot naprawdę jest rzadkością w skali kraju – dodał.

- Nie byłoby tego skoku rozwoju inwestycji w nasze zdrowie bez środków unijnych – wskazał Żywno. Przypomniał, że 8 listopada udało się wypełnić normę określoną na koniec 2018 r. w wykorzystaniu i rozliczeniu funduszy z programu operacyjnego 2014-2020. Nie ma zagrożenia utraty jakichkolwiek pieniędzy.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Polsce każdego roku rodzi się ponad 20 tysięcy wcześniaków - 17 listopada jest ich święto

17.11.2018, 18:09

To dzieci, które rodzą się przed terminem i wymagają specjalistycznej pomocy medycznej. W sobotę (17.11) obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.


Szpital wojewódzki w Białymstoku chce kupić robota chirurgicznego

13.11.2018, 15:42

10,5 mln zł dotacji z UE z programu operacyjnego woj. podlaskiego na lata 2014-2020 dostanie szpital wojewódzki w Białymstoku na zakup robota chirurgicznego – zdecydował we wtorek (13.11) zarząd województwa.


Anastazja z Białegostoku przejdzie operację - udało się zebrać potrzebne pieniądze

10.11.2018, 09:29

Dzięki licznym licytacjom, koncertom, internetowej zbiórce i zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać 650 tys. zł na operację 2,5-letniej Anastazji z Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok