Radio Białystok | Wiadomości | Czeczen uniewinniony od zarzutu wspierania terroryzmu, chce ponad 1,5 mln zł odszkodowania

Czeczen uniewinniony od zarzutu wspierania terroryzmu, chce ponad 1,5 mln zł odszkodowania

20.11.2018, 16:43, akt. 16:52

Łącznie blisko 1,6 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszny areszt domaga się od Skarbu Państwa Czeczen prawomocnie uniewinniony w procesie o wspieranie terroryzmu. Po zatrzymaniu przez ABW spędził on w areszcie prawie dwa lata.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Uniewinniony Czeczen chce odszkodowania za areszt - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Chodzi o śledztwo, które prowadziła we współpracy z ABW białostocka delegatura Prokuratury Krajowej. Zarzuciła ona czterem Czeczenom działalność, od maja do października 2014 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. gromadziła pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Oskarżała ich też o organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego i o rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się też wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.

Oskarżeni Czeczeni zarówno w śledztwie, jak i przed sądem obu instancji nie przyznali się. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i przekazane (mowa była o kilkunastu tysiącach euro), ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

W sierpniu 2017 roku białostocki sąd okręgowy skazał trzech z czterech Czeczenów, jednak uznając ich za winnych wspierania działań nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego – prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji, "ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu". Orzekł kary po dwa lata i miesiąc więzienia. Czwartą osobę uniewinnił.

Apelacje złożyły obie strony. Prokuratura chciała surowszych kar i skazania zgodnie z aktem oskarżenia, obrona uniewinnienia Czeczenów. Sąd apelacyjny odwołania te uznał za bezzasadne i wyrok I instancji w całości utrzymał.

Uznał, że zebrane dowody dały podstawy do przyjęcia, że trzej, z czterech oskarżonych brali udział w zorganizowanej grupie, której celem było popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, czyli finansowego wsparcia członków organizacji terrorystycznej pod nazwą Emirat Kaukaski. Zaznaczył jednak, że działalność oskarżonych nie trwała długo, przekazane wsparcie materialne nie było zbyt duże, a wszystkie te działania nie zagrażały bezpieczeństwu Polski. Do okoliczności łagodzących sąd zaliczył np. przeżycia osobiste Czeczenów we własnym kraju oraz pozytywną opinię o oskarżonych w środowisku, w którym przebywają w naszym kraju.

W związku ze sprawą wszyscy czterej Czeczeni byli tymczasowo aresztowani od zatrzymania przez ABW w maju 2015 roku przez blisko dwa lata. Ten z nich, który ostatecznie został uniewinniony, złożył teraz do Sądu Okręgowego w Białymstoku wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszny areszt.

Jak wynika z informacji uzyskanych we wtorek przez dziennikarza PAP w sądzie, wniosek obejmuje żądanie nieco ponad 72 tys. zł z tytułu odszkodowania oraz 1,5 mln zł w formie zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Sąd Okręgowy w Białymstoku ma zająć się sprawą w styczniu. Obrońca Czeczena nie chciał rozmawiać z PAP o szczegółach złożonego wniosku. Zastrzegł, że jego klient nie chce tej sprawy nagłaśniać.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Grupa młodych Czeczenów groziła nożem innym nastolatkom? – sprawdza to policja

6.09.2018, 07:22

Białostoccy policjanci sprawdzają czy na osiedlu Białostoczek grupa chłopców pobiła, a potem groziła nożem innym nastolatkom.


Utrzymany wyrok w procesie Czeczenów oskarżonych o wspieranie terroryzmu

26.06.2018, 07:15

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (26.06) kary dwóch lat i miesiąca więzienia dla trójki Czeczenów, oskarżonych w sprawie dotyczącej wspierania tzw. Państwa Islamskiego. Czwartą oskarżoną o to osobę uniewinnił. Wyrok jest prawomocny.


Koniec procesu Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

14.06.2018, 06:50

Do 26 czerwca Sąd Apelacyjny w Białymstoku odroczył publikację wyroku w procesie odwoławczym czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. W pierwszej instancji zapadły trzy wyroki skazujące, ale nie za wspieranie ISIS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego.


Apelacje obu stron w procesie Czeczenów oskarżonych o wspieranie IS

10.02.2018, 12:14

Będzie ciąg dalszy procesu czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Białostocki sąd okręgowy skazał pół roku temu trzech z nich, jednak nie za wspieranie działalności IS, ale tzw. Emiratu Kaukaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok