Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie służby są przygotowane do nadchodzącej zimy - zapewnia wojewoda podlaski

Podlaskie służby są przygotowane do nadchodzącej zimy - zapewnia wojewoda podlaski

autor: Grzegorz Pilat

5.12.2018, 18:08, akt. 23:04

Przedstawiciele podlaskiej policji, straży pożarnej, transportu drogowego, nadzoru budowlanego i GDDKiA przedstawili stan przygotowań do sezonu zimowego. Wojewoda poinformował o uruchomieniu infolinii, gdzie można dowiedzieć się o miejscach udzielania pomocy potrzebującym.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego o przygotowaniach do Akcji Zima - fot. bialystok.uw.gov.pl
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego o przygotowaniach do Akcji Zima - fot. bialystok.uw.gov.pl

Akcja zima w Urzędzie Województwa - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podczas  briefingu prasowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Bohdan Paszkowski zapewnił, że już z początkiem jesieni służby podjęły szeroko zakrojone działania, aby do tegorocznej zimy przygotować się jak najlepiej. Poinformował, że zostały zebrane informacje od prezydentów i starostów o zapasach opału na całą zimę 2018/2019, a poczekalnie dworcowe PKP i PKS na czas zimy będą w regionie całodobowo udostępnione.

Paszkowski podkreślił, że zaktualizowany został wykaz noclegowni, schronisk i ośrodków wsparcia dla bezdomnych i potrzebujących. W województwie jest 35 takich placówek: jadłodajni, łaźni, punktów  wydawania odzieży i paczek żywnościowych, a także udzielających porad prawnych czy psychologicznych. W Białymstoku jest 10 ośrodków  prowadzonych przez organizacje pozarządowe – Caritas, MOPS i Eleos.  "Noclegownie, schroniska i ogrzewalnie zapewniają około 300 miejsc" –  powiedział wojewoda.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową bezpłatną infolinię: 800-444-989.

Pod tym numerem można uzyskać informację o miejscach udzielania pomocy potrzebującym, a także o  formach świadczonej w nich pomocy

– powiedział Paszkowski, który poinformował, że podczas ubiegłorocznej zimy dzwonili najczęściej bezdomni i osoby, które chciały dowiedzieć się o rodzaju pomocy dla potrzebujących, a pytania często dotyczyły adresów noclegowni i miejsc, gdzie można się wykąpać.

Zastępca podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Białymstoku st.  bryg. Piotr Pietraszko przekazał, że w regionie zostały zabezpieczone agregaty prądotwórcze na wypadek awarii sieci energetycznej.

Zorganizowaliśmy już 180 spotkań z mieszkańcami w ramach akcji "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa". Wzięło w nich udział 22 tys. osób

– powiedział, że rozdanych zostało kilkaset czujek, a takie akcje mają na celu zwrócenie uwagi na systemy instalacji grzewczych, które w czasie zimy mogą być obciążone.

Zwrócił uwagę na pożary, w których giną ludzie.

W ostatnich dwóch  miesiącach w siedmiu pożarach zginęło 12 osób. Ta statystyka jest  naprawdę tragiczna, co pokazuje, że społeczeństwo trzeba cały czas  uświadamiać i edukować

– podkreślił strażak. Wśród przyczyn pożarów  wymienił brak właściwego przeglądu instalacji związanych z ogrzewaniem i  nieszczelność przewodów kominowych oraz pieców grzewczych.

Rzecznik prasowy KWP w Białymstoku nadkom. Tomasz Krupa przypomniał, że szybka pomoc osobom w stanie zagrożenia ich życia jest najskuteczniejsza przy właściwej komunikacji wszystkich służb, dlatego  zaapelował o korzystanie z numeru alarmowego 112 oraz z krajowej mapy zagrożeń. Mówił też o dzielnicowych, którym należy przekazywać  spostrzeżenia dotyczące swej najbliższej okolicy.

"Bezpieczny autokar" – to akcja, w której podczas ferii będą brać  udział inspektorzy transportu drogowego.

Jest to ogólnopolska akcja, która ma na celu szczegółową kontrolę autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. Inspektorzy zwrócą szczególną uwagę na trzeźwość kierowcy, jak i na czas ich pracy

– podkreślił pełniący obowiązki podlaski wojewódzki inspektor transportu drogowego Tomasz Wyszkowski.

Zastępca dyrektora ds. zarządzania drogami i mostami GDDKiA w  Białymstoku Elżbieta Urwanowicz przypomniała, że w regionie jest ponad  1369 km dróg krajowych.

Zawarliśmy umowy na prace związane z zimą,  czyli odśnieżanie i zwalczanie śliskości z 7 wykonawcami na  pługosolarki, pługi odśnieżne, piaskarki, czy równiarki. Zima nie może  zaskoczyć drogowców

– powiedziała Elżbieta Urwanowicz.

Podlaski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Kazimierz Roszkowski zaapelował do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych o właściwe utrzymanie dachów w okresie zimy i sprawdzanie zalegającego na  nich śniegu oraz usuwanie sopli lodu.

Podlaski Urząd Wojewódzki podał, że w bieżącym sezonie zimowym nie  zanotowano w regionie zgonów z powodu wychłodzenia. W sezonie 2017/2018 w województwie zamarzło 6
osób.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości

3.12.2018, 14:48

To wyróżnienie za propagowanie dobrego imienia Polski, aktywną pracę na rzecz budowania wspólnoty i tożsamości narodowej.


Władze Białegostoku pomagają przetrwać zimę ptakom i wolno żyjącym kotom

2.12.2018, 10:47

Wolno żyjącym kotom oraz ptakom żyjącym na terenie Białegostoku miasto pomaga przetrwać zimę. Społeczni opiekunowie zwierząt będą dokarmiać koty, a każdy mieszkaniec może dosypać ziarna do specjalnych karmników rozstawionych w mieście.


W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim jest nowa sala do obsługi cudzoziemców

27.11.2018, 14:07

Sześć stanowisk jest w nowej, większej sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, która została przystosowana do obsługi cudzoziemców. Wdrożony został też system informatyczny, działający w czterech językach, co ma usprawnić obsługę interesantów.


Marszałek województwa podlaskiego przyznał nagrody za osiągnięcia sportowe

13.11.2018, 14:37

5 osób nagrodził marszałek województwa podlaskiego za osiągnięcia sportowe i osiągnięcia w działalności sportowej. Trzech sportowców, trener i działacz sportowy dostali po 10 tysięcy złotych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Bogdan Zając po meczu z Lechem Poznań - źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
28.11.2020, 18:57, akt. 22:37

Zając: rywal nas pogrążyłFotolia.com
CERKIEW
28.11.2020, 07:08, akt. 07:14

Początek Postu Filipowego w Cerkwi

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok