Radio Białystok | Wiadomości | Podwyżka dla radnych, ale nie dla starosty powiatu białostockiego

Podwyżka dla radnych, ale nie dla starosty powiatu białostockiego

autor: Ewelina Buczyńska

6.12.2018, 16:49, akt. 17:01

Nowy starosta białostocki Jan Perkowski (PiS) zarabiać będzie 10 tys. 290 zł brutto. To o 650 złotych mniej niż jego poprzednik Antoni Pełkowski (PSL), ale zdecydował o tym krótszy czas pracy.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Za wynagrodzeniem, w takiej wysokości głosowało 23. z 26. obecnych na sali radnych. 3 osoby wstrzymały się od głosu, wśród nich sam Jan Perkowski.

Potem radni głosowali w sprawie swoich diet. Zgodnie z wolą zarządu powiatu będą one wyższe. Starosta Jan Perkowski argumentuje, że powiat białostocki jest największym powiatem w kraju, radni dużo jeżdżą służbowo i nie biorą delegacji, stąd podwyżka diet. Radni bezfunkcyjni dostaną o 200 zł więcej, a przewodniczący, wiceprzewodniczący rady i nieetatowi członkowie zarządu o 300 zł więcej.

Zaprotestowali radni z klubu PO. W ich imieniu Jolanta Den apelowała o jednakowe podwyżki dla wszystkich. Mówiła, że wszyscy radni powinni być traktowani jednakowo, bez względu na funkcje, bo i tak diety przewodniczących i członków zarządu są wyższe.

Ten wniosek nie zyskał jednak akceptacji większości radnych. Starosta wyjaśnia, że członkowie prezydium i zarządu powiatu mają więcej obowiązków niż pozostali radni, ponadto ciąży na nich odpowiedzialność finansowa w związku z podejmowanymi decyzjami.

Zgodnie z czwartkową decyzją, radni bez funkcji dostawać będą miesięcznie 1399 zł, przewodniczący rady i członkowie zarządu 2 tys. 600 zł, wiceprzewodniczący rady i przewodniczący poszczególnych komisji - 1757 zł.

Za nieobecność bez usprawiedliwienia potrącane jest i będzie 10%. Gdy nieobecności jest więcej, i tak potrącane może być maksymalnie 20% diety.

W czwartek ślubowanie złożyła też nowa radna powiatu białostockiego Tamara Winogrodzka z PO. Weszła do rady w miejsce Wiesława Dąbrowskiego, który zdobył w październikowych wyborach więcej głosów, ale został zastępcą burmistrza Zabłudowa.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jan Perkowski z PiS starostą białostockim

22.11.2018, 17:18

Starostą białostockim - zgodnie z przewidywaniami - został Jan Perkowski z PiS. Przedstawiciel tej partii zasiądzie również w fotelu wicestarosty - to Roman Czepe.


Polacy wybrali władze samorządowe

21.10.2018, 05:00

W niedzielnych (21.10) wyborach samorządowych lokale wyborcze były otwarte od 7:00 rano. Po zakończeniu głosowania o 21:00 sondażowe wyniki podały stacje telewizyjne. Na całościowe, oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać być może kilka dni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok