Radio Białystok | Wiadomości | 10 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego k. Białegostoku

10 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego k. Białegostoku

10.12.2018, 13:57, akt. 15:18

10 mln zł będzie kosztowała budowa podlaskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które powstaje w Zaściankach koło Białegostoku. W poniedziałek (10.12) położono kamień węgielny pod tę inwestycję. Ma być gotowa w połowie 2020 r.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

10 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego k. Białegostoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Powstaje nowy, trzykondygnacyjny budynek

Centrum Powiadamiania Ratunkowego to miejsce, gdzie dzwonią ludzie na numer ratunkowy 112, połączenia odbierają operatorzy tego numeru i są podejmowane decyzje o uruchamianiu akcji ratunkowej.

Dotychczas CPR mieści się w pomieszczeniach w Wojewódzkiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Na działce należącej do Skarbu Państwa powstaje nowy, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 1,2 tys. metrów kwadratowych, gdzie znajdzie się około 30 stanowisk do odbierania telefonów na numer alarmowy. Pracownicy centrum będą mieć również nowy sprzęt i lepsze warunki do pracy - powstaną sale konferencyjne, także na potrzeby spotkań promujących zasady bezpieczeństwa i stosowania numerów alarmowych.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom, że budowa CPR ma duże znaczenie w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. - Szczególnie bezpieczeństwa związanego z zarządzeniem kryzysowym, z reagowaniem, z ratownictwem - powiedział wojewoda.

Przypomniał, że obecnie "trwa proces komasowania" centrów powiadamiania ratunkowego, które znajdują się obecnie w różnych instytucjach

Docelowo wszystko ma się skupiać w telefonie - tak to określmy - 112. Ażeby to robić, trzeba oczywiście wzmacniać kadrowo centra powiadamiania ratunkowego. Ażeby je wzmacniać, trzeba mieć również przestrzeń dla odpowiedniego wyposażenia i przygotowania stanowisk pracy dla takich pracowników

- dodał Bohdan Paszkowski.

Obecnie w CPR są "umiarkowane warunki"

Wojewoda powiedział, że obecnie w CPR są "umiarkowane warunki" do pracy operatorów ratownictwa, dlatego były podejmowane próby, żeby stworzyć warunki "odpowiednie" do pracy tego centrum, nie tylko - jak zaznaczył - w kwestiach dotyczących bieżących wymagań i potrzeb, ale także przyszłych wyzwań związanych z rozwojem systemu powiadamiania ratunkowego.

Obecnie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego pracuje około 50 osób. Od lipca 2018 r. do CPR przełączane są także połączenia alarmowe z numeru 997.

Kierownik CPR Krzysztof Hryniewicki powiedział, że każdego roku w Podlaskiem w CPR przyjmowanych jest około pół miliona zgłoszeń na numer alarmowy 112. Po przełączeniu numeru 997, statystyki siłą rzeczy już są większe. Do końca listopada 2018 było ponad 600 tys. zgłoszeń.

- Potrzebna nam jest bardzo dobra infrastruktura i warunki dla operatorów numerów alarmowych - powiedział Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzenia kryzysowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Dodał, że w obecnych pomieszczeniach CPR na powierzchni około czterystu metrów kwadratowych działa 12 stanowisk, gdzie pracują operatorzy linii alarmowych, w nowym obiekcie będzie ich 30. Pomieszczenia CPR są dzielone z centrum dowodzenia Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i dyspozytorami medycznymi dlatego, jak mówił, nowa infrastruktura jest niezbędna. Sienkiewicz wskazał, że zgłoszeń przybywa i będzie przybywać.

Pieniądze na budowę CPR pochodzą z budżetu państwa, są zabezpieczone przez wojewodę za pośrednictwem MSWiA - poinformował Mirosław Sienkiewicz.

W przyszłych latach CPR ma także przejąć obsługę numerów 998 i 999.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęły się testy aplikacji Senior Alert

19.11.2018, 15:37

Grupa Ratownicza Nadzieja wraz z Komendą Główną Policji rozpoczyna testowanie aplikacji na smartfona mającej ułatwić poszukiwanie zaginionych osób starszych. Senior Alert to specjalny, darmowy program, który ma automatycznie powiadamiać użytkowników o zaginięciach.


"Mój przyjaciel dzielnicowy - 112 nr alarmowy" - teledysk powstawał też w Radiu Białystok

9.07.2018, 14:50

Piosenka i teledysk mają promować m.in. numer alarmowy 112 jako jedyny numer służący do wzywania pomocy.


Numer 997 przekieruje nas na 112

2.07.2018, 07:54

Wybierając numer 997, nie dodzwonimy się już do dyżurnego policji, tylko do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok