Radio Białystok | Wiadomości | Nagrodzono ponad 250 wolontariuszy - Gala Wolontariatu w Białymstoku

Nagrodzono ponad 250 wolontariuszy - Gala Wolontariatu w Białymstoku

10.12.2018, 17:43, akt. 18:00

Ponad 250 wolontariuszy działających w podlaskich organizacjach pozarządowych zostało nagrodzonych za zaangażowanie na rzecz społeczności podczas Gali Wolontariatu, która odbyła się w poniedziałek (10.12) w Białymstoku.

Gala Wolontariatu w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski
Gala Wolontariatu w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski

Nagrodzono ponad 250 wolontariuszy - Gala Wolontariatu w Białymstoku - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Doroczna gala związana jest z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Jak podkreślają organizacje pozarządowe, bez pomocy wolontariuszy często nie mogłyby realizować swoich działań, a dla niektórych właśnie wolontariat jest podstawą działalności.

Dlatego, chcąc im podziękować za pracę przez cały rok, białostockie organizacje pozarządowe przyznały 250 medali z napisem "Za owocną pracę na rzecz społeczności" swoim wolontariuszom. Przyznano też 20 statuetek "za społeczne zaangażowanie" w ramach konkursu "Podlaskie barwy wolontariatu". - To jest bardzo ważny (dzień) dla wolontariuszy jak i organizacji z terenu miasta Białegostoku, jak również całego województwa – powiedział dziennikarzom prezes Federacji Organizacji Pozarządowych w Białymstoku Rafał Średziński.

Mówił, że do nagród swoich wolontariuszy zgłosiły organizacje, które pomagają m.in. uchodźcom, niepełnosprawnym, potrzebującym czy dzieciom. - To pomoc w świetlicach socjoterapeutycznych, to jest noszenie obiadów dla osób starszych, samotnych, pomoc osobom niepełnosprawnym, to naprawdę bardzo różna działalność – dodał Średziński.

Wolontariat rozwija się

Powiedział też, że wolontariat "jest bardzo wyjątkowy" dla każdej organizacji, bez względu na profil. Jak mówił, nie są prowadzone żadne statystyki, ilu wolontariuszy działa, ale – jak zauważył – wolontariat się rozwija. Dodał, że przyciąga on już nie tylko młodych ludzi, ale jest coraz więcej dojrzałych osób, angażują się też seniorzy i ludzie na emeryturach.

Podobnego zdania jest prezes Podlaskiej Sieci Wolontariatu Anna Ruszewska. W rozmowie z dziennikarzami powiedziała, że widać, że wolontariat się rozwija, a organizacje i instytucje współpracujące z wolontariuszami chcą tę współpracę profesjonalizować. - Bardzo ważne jest dbanie o standardy, o poziom organizacji przyjaznej wolontariuszom – dodała.

Z jej obserwacji wynika też, że coraz częściej w wolontariat angażują się osoby, którym wcześniej właśnie wolontariusze pomagali. Mówiła, że coraz chętniej w pomoc włączają się osoby z niepełnosprawnościami, ale też seniorzy, którzy – jak dodała – stają się aktywnymi obywatelami. - To mnie cieszy, to jest fajne i to rzeczywiście się coraz bardziej rozwija – dodała.

Na galę przyjechał Piotr Wojdat, który działa w Stowarzyszeniu "Centrum na Wschodzie" w Siemiatyczach. Mówił, że działa w wolontariacie od 6-7 lat, ze względu na swoją niepełnosprawność miał nadmiar wolnego czasu i – jak dodał – chciał czuć się potrzebny. Pomaga m.in. w organizacji turnieju paintballu dla osób na wózkach inwalidzkich.

Paulina i Inga są uczennicami V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku w klasie o profilu psychologiczno-społecznym, a jako wolontariuszki działają od kilku lat. Paulina powiedziała, że swoją przygodę zaczęła już w gimnazjum, wtedy pomagała w "Szlachetnej Paczce" i świetlicy szkolnej, obecnie zaangażowała się w wolontariat długoterminowy i pomaga 9-letniej Amelce.

Z kolei Inga swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, później działała w kołach wolontariatu w szkole podstawowej i w gimnazjum, teraz też chce działać w wolontariacie długoterminowym. "Wolontariat jest czymś, co zawsze jest w moim życiu, pomaga mi i cieszę się, że mogę pomagać innym" – powiedziała Inga.

Jedna ze statuetek "Podlaskich barw Wolontariatu" trafiła do szkolnego klubu wolontariatu "Ośmiu" w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku. Jak powiedziała prowadząca ten klub Barbara Brzozowska, "Ośmiu" działa od 2002 r. i zrzesza ponad 80 uczniów. Brzozowska mówiła, że pomagają potrzebującym, odwiedzają hospicja, organizują zbiórki żywności czy artykułów potrzebnych dla psów w schroniskach. Dodała, że młodzież jest bardzo aktywna i chce pomagać. - Skupiają się na czymś ważnym i szukają w ten sposób swojej drogi – powiedziała.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagra w Łomży - brakuje wolontariuszy

9.12.2018, 14:45

Niemal do ostatniej chwili organizatorzy wahali się czy utworzyć w mieście sztab. Wolontariusze z poprzednich lat skończyli naukę w Łomży i opuścili miasto, a nowych nie było.


"Szlachetne paczki" dla ponad pół tysiąca podlaskich rodzin

9.12.2018, 14:05

Darczyńcy i wolontariusze odwiedzili dziś w Białymstoku m.in. panią Magdę, która samotnie wychowuje syna Łukasza.


To już tradycja - przed Bożym Narodzeniem Caritas organizuje zbiórkę żywności

7.12.2018, 13:27

Tradycyjnie dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia Caritas organizuje Zbiórkę Żywności "Tak, pomagam!". To już XV, jubileuszowa akcja.


Wolontariusze nagrodzeni – IV Gala "Sokólskie Barwy Wolontariatu"

1.12.2018, 14:38

To nie tylko nagradzanie aktywnie działających wolontariuszy, ale również uświadamianie, że pomoc innym jest potrzebna. Po raz czwarty rozstrzygnięto konkurs "Sokólskie Barwy Wolontariatu". 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok