Radio Białystok | Wiadomości | W województwie podlaskim spadła liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców

W województwie podlaskim spadła liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców

autor: Wojciech Szubzda

13.12.2018, 10:44, akt. 11:15

Nie wiadomo czy to zapowiedź dłuższego trendu, czy tylko jednorazowy przypadek. W województwie podlaskim spadła liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców. To pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy.

© Wellnhofer Designs, Fotolia.com
© Wellnhofer Designs, Fotolia.com

Z danych ZUS-u wynika, że w październiku liczba zatrudnionych cudzoziemców zmalała w Podlaskiem o 121 osób. W naszym regionie pracuje ich teraz mniej niż 10 tys. - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.


W październiku we wszystkich województwa w całej Polsce ich liczba wzrosła. Niestety nasz region jest jedynym w kraju, który obcokrajowcy postanowili ominąć, a nawet opuścić. W ciągu jednego miesiąca liczba cudzoziemców zmalała o 121 osób - mówi Katarzyna Krupicka.Z naszego regionu najwięcej wyjechało Ukraińców. Chociaż w dalszym ciągu pracuje ich u nas legalnie ponad 4 tysiące. Pracują głównie w branży transportowej i budowlanej. W innych województwach ZUS obserwuje wzrost liczby obcokrajowców.


Dynamiczny wzrost można zaobserwować w województwie mazowieckim, gdzie w ciągu miesiąca przybyło 5,5 tys. ubezpieczonych legitymujących się zagranicznym paszportem. O blisko 1,5 tys. powiększyła się pracująca zagraniczna zbiorowość wojewódzka wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego - mówi Katarzyna Krupicka.


W całej Polsce - podobnie jak w Podlaskiem - najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowią obywatele Ukrainy, których jest ponad 440 tys. O pracownikach z zagranicy na podlaskim rynku pracy będą rozmawiać w czwartek po 14:00 na naszej antenie pracodawcy i eksperci - w programie Wersja Lokalna.

| red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci z różnych krajów wzięli udział w Kulinarnych Potyczkach na Politechnice Białostockiej

20.11.2018, 08:42

Na co dzień rodzime potrawy przygotowują w akademikach dla siebie. Tym razem poczęstowali innych. Studenci z różnych krajów wzięli udział w Kulinarnych Potyczkach na Politechnice Białostockiej.


Kolejna grupa studentów z Chin przyjechała na UwB

13.11.2018, 11:42

Kolejni studenci z Chin będą się uczyć na Uniwersytecie w Białymstoku. 18-osobowa grupa spędzi pół roku na największej uczelni w Podlaskiem.


Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem

13.11.2018, 07:22

W województwie podlaskim pracuje legalnie coraz więcej obcokrajowców. Według danych ZUS-u w Białymstoku teraz jest ich ponad 10 tys. Jeszcze rok temu było nich 3 tys. mniej. 


Cudzoziemcy czekają w kilkudniowych kolejkach do urzędu - śpią w samochodach

30.10.2018, 08:31

Cały dzień stoją w kolejce, w nocy koczują w samochodach. Obcokrajowcy, którzy chcą załatwić sprawy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, muszą czekać nawet kilka dni.


W Podlaskiem pracuje coraz więcej cudzoziemców

14.06.2018, 13:11

W województwie podlaskim pracuje coraz więcej cudzoziemców. Najchętniej przyjeżdżają obywatele Ukrainy i Białorusi. Dlaczego brakuje polskich pracowników?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok