Radio Białystok | Wiadomości | Czy Tykocin będzie kolejnym podlaskim Pomnikiem Historii?

Czy Tykocin będzie kolejnym podlaskim Pomnikiem Historii?

autor: Grzegorz Pilat

13.12.2018, 15:28, akt. 18:48

Czy Tykocin będzie Pomnikiem Historii? Prawdopodobnie tak i to być może już w przyszłym roku - mówią urzędnicy. Jak zapewniają - trwają rozmowy w tej sprawie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Czy Tykocin będzie kolejnym podlaskim Pomnikiem Historii? - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tytuł Pomnik Historii

Pomnik Historii to tytuł przyznawany najważniejszym zabytkom w Polsce o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. O tym by Tykocin stał się takim zabytkiem rozmawiano już dawno, ale brakowało konkretów. Teraz podobno ma być inaczej.

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Małgorzata Dajnowicz mówi, że prace nad przyznaniem takiego wyróżnienie trwają od zeszłego roku.

Początkowo założenie było, aby do tego miana rekomendować założenie rynku. Natomiast aktualnie trwają dyskusje nad zawężeniem tego obszaru. W skład Pomnika Historii weszłyby Kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej oraz zespół pomisjonarski. Ponadto Wielka Synagoga i pomnik Stefana Czarnieckiego, który został ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego i jest drugim, po warszawskiej kolumnie Zygmunta, najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce. Na marzec zaplanowałam spotkanie rady konserwatorskiej z udziałem minister Magdaleny Gawin w Tykocinie. Nie wyobrażam sobie, żeby do tego wpisu na listę Pomników Historii nie doszło dlatego, że to założenie runku, które widzimy obecnie jest jednym z nielicznych w Polsce, które zachowało się do dziś

 - mówi Małgorzata Dajnowicz.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski podkreśla, że Tykocin powinien być wpisany na tak zaszczytną listę.

Jak w mało którym mieście Tykocin skupia połączenie historii Polski z historią lokalną. Tutaj się rozgrywał jeden z najbardziej dramatycznych epizodów Potopu szwedzkiego. Tutaj został uchwalony order Orła Białego. Jest też tu połączenie symbiozy żydowsko-polskiej i gdyby były to tylko zapisane karty w księgach lub podręcznikach, ale my mamy w Tykocinie tkankę przestrzenną i to jest fenomen tego miasta. Ale potrzebna jest też pomoc dla mieszkańców, którzy np. mieszkają w zabytkowych domach, które będą brane pod uwagę przy ustalaniu założeń Pomnika Historii. Bo przecież trzeba robić remonty, wymieniać okna, a przy ograniczeniach konserwatorskich bywa to bardzo drogie. Dlatego trzeba pokazać, że warto mieć zabytek i trzeba wygenerować jakiś mechanizm, który pomoże ludziom

- tłumaczy Andrzej Lechowski.

Tytuł wypromowałby Tykocin

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński pochwala pomysł, ale przypomina, że to mieszkańcy muszą też wyrazić na to zgodę.

- To z pewnością byłaby jeszcze większa promocja naszego miasta, ale nie chciałbym sam podejmować takiej decyzji. Trzeba ludziom wytłumaczyć zalety, ale i obowiązki jakie wynikają z takiego projektu. Ponadto takie wyróżnienie wymaga od nas również uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, a to działanie czasochłonne i wymagające nakładów finansowych. Jako burmistrz nie mogę myśleć wyłącznie o Tykocinie, muszę też patrzeć na inne tereny naszej gminy, które mają swoje problemy np. brak wodociągów. Nie chcę blokować tego tematu, bo to ciekawy pomysł i trzeba o tym rozmawiać, ale muszę też realizować podstawowe potrzeby mieszkańców. Jestem jak najbardziej za przyznaniem takiego tytułu naszemu miastu, ale wcześniej Tykocin trzeba do tego przygotować. Wyremontować niektóre zabytki, które dziś może nie wyglądają zbyt reprezentacyjnie. Jestem zwolennikiem pokazania tego piękna, a potem dopiero w jakiś sposób określenia tego np. Pomnikiem Historii. Bez wątpienia poczynania odnośnie nadania statusu Pomnika Historii na pewno będę wspierał i będę w tym kierunku kroki podejmował - wyjaśnia burmistrz Mariusz Dudziński.

W województwie podlaskim Pomnikami Historii są meczety i minarety w Kruszynianach i Bohonikach, Kanał Augustowski i kościół św. Rocha w Białymstoku. 

Tykocin mógłby stać się piątym miejscem z tak wyjątkowym wyróżnieniem.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się remont synagogi w Tykocinie

2.12.2018, 09:06

Po ponad roku zakończył się remont Wielkiej Synagogi w Tykocinie. Zabytek wymagał pilnej wymiany dachów i elewacji, której po remoncie przywrócono kolory z XVII w. Prace kosztowały prawie 2,5 mln zł.


Nowy burmistrz Tykocina zapowiada szybszy rozwój miasta i jego większą promocję

23.11.2018, 15:45

Tykocin ma rozwijać się szybciej i bardziej wszechstronnie. Tak zapowiada nowy burmistrz Mariusz Dudziński.


W Tykocinie znów zacznie działać kino

4.10.2018, 12:43

Kino Hetman w Tykocinie będzie znów wyświetlać filmy. Trwa remont budynku kina zamkniętego w latach 90. XX w. Miejsce ma być nowym centrum kulturalnym miasteczka. Otwarcie kina zaplanowano na lato przyszłego roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok