Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni przyjęli uchwałę ws. bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność

Białostoccy radni przyjęli uchwałę ws. bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność

autor: Edyta Wołosik

17.12.2018, 09:02, akt. 13:58

Maksymalna bonifikata opłaty jednorazowej przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność będzie wynosiła w Białymstoku 60 proc. - zdecydowała w poniedziałek (17.12) rada tego miasta. Nie przeszedł wniosek PiS, by taką maksymalną ulgę zwiększyć do 95 proc.

Sesja Rady Miasta Białystok, 29.11.2018, fot. Joanna Szubzda
Sesja Rady Miasta Białystok, 29.11.2018, fot. Joanna Szubzda

Białostoccy radni zdecydują o bonifikacie przy wykupie gruntu - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od października obowiązuje nowa ustawa

Uchwała ma związek, z obowiązującą od października, ustawą o przekształceniu z mocy prawa, od 1 stycznia 2019 roku prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. W Białymstoku liczba użytkowników wieczystych na gruntach gminy szacowana jest na 16,5 tys., zaś na gruntach Skarbu Państwa - na 6,8 tys.

Ustawa nakłada na nowych właścicieli gruntu obowiązek wniesienia - na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu - opłaty z tytułu przekształcenia. Wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.

Opłata będzie wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, ale jednocześnie ustawodawca umożliwił wniesienie opłaty jednorazowej; zawarł też regulacje dotyczące systemu bonifikat dla osób fizycznych przy takiej opłacie dotyczącej przekształcenia gruntów Skarbu Państwa; maksymalny jej poziom, to 60 proc. w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

W przypadku gruntów będących własnością samorządu, ma on prawo samodzielnego wyrażenia zgody na udzielenie stosownych bonifikat.

W Białymstoku przygotowany projekt uchwały ma poziom ulg taki sam, jak w ustawie, czyli dotyczących gruntów Skarbu Państwa. Jak uzasadnił magistrat, takie rozwiązanie wyrównuje sytuację prawną wszystkich użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe na terenie całego miasta. Miasto powołuje się też na przykłady i podobne uchwały innych samorządów (wymieniony został Kraków, Olsztyn, Bydgoszcz, Lublin, Opole, Wrocław, Kielce czy Łódź).

Radni PiS mieli inną propozycję

Inną propozycję zgłosili jednak radni PiS, którzy w tej kadencji są w Radzie Miasta Białystok w opozycji. Chcieli maksymalnie 95 proc. bonifikaty. Przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski mówił, że taka poprawka to odpowiedź na oczekiwania społeczne. Mówił też, że pozwoliłoby to skorzystać z bonifikat mniej zamożnym mieszkańcom miasta.

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz odpowiadał, że władze miasta chcą w równy sposób traktować mieszkańców - obecnych użytkowników wieczystych na gruntach Skarbu Państwa i samorządowych; mówił iż możliwe byłyby procesy sądowe w związku ze złamaniem zasady równości wobec prawa, gdyby było zróżnicowanie bonifikat. Ale podkreślał też aspekt finansowy większych ulg; szacował, iż poprawka PiS kosztowałyby budżet Białegostoku ok. 38 mln zł.

Ostatecznie większościowy klub Koalicji Obywatelskiej zagłosował przeciwko poprawce opozycji w radzie, a później za uchwałą w zaproponowanej przez prezydenta wersji. W tym głosowaniu radni PiS wstrzymali się od głosu.

źródło: PAP | red: wsz, mag

ZOBACZ TEŻ:


Tadeusz Truskolaski [wideo]

17.12.2018, 08:44

Rada miejska w poniedziałek ponownie zajmie się budżetem Białegostoku na 2019 rok. Wydatki mają przekroczyć ponad 2 miliardy złotych.


Białostoccy radni PiS proponują wyższe bonifikaty przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego

13.12.2018, 12:41

Propozycja powinna być korzystniejsza dla mieszkańców. Tak uważają białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości i chcą poprawki w prezydenckim projekcie uchwały w sprawie bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowanie wieczystego w prawo własności.


Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe

28.11.2018, 12:27

Od 1 stycznia 2019 r. koniec z użytkowaniem wieczystym. Co to tak naprawdę znaczy? Czy przekształcenie własności wiązać się będzie z opłatą? Ile wyniesie?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok